Zamknij

Zakaz spowiedzi dla dzieci? Kościół ostro reaguje

17:40, 12.01.2025
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

W Sejmie pojawiła się petycja postulująca zakaz spowiedzi osób poniżej 18 roku życia. Kościół katolicki nie pozostawił jej bez odpowiedzi. Abp Stanisław Gądecki ostro skrytykował propozycję, porównując ją do czasów stalinizmu.

W grudniu 2024 roku do Sejmu wpłynęła petycja autorstwa Rafała Betlejewskiego, który domaga się wprowadzenia zakazu spowiedzi dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Według autora, sakrament pokuty to doświadczenie, które dla najmłodszych jest "traumatyczne, upokarzające i niechciane".

— Spowiedź to doświadczenie upokorzenia i strachu, zdarzenie traumatyczne, paskudne, którego dzieci nie chciały, a przed którym nie potrafiły się obronić — argumentuje Betlejewski w swojej petycji.

Propozycja wywołała zdecydowaną reakcję Kościoła katolickiego, który uznał ją za nieuzasadnioną i szkodliwą.

Kościół odpowiada: "To zupełny nonsens"

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki ostro skomentował pomysł zakazu spowiedzi dla dzieci, określając go jako "zupełny nonsens".

— Trudno nawet zrozumieć, że w kulturze chrześcijańskiej, gdzie od blisko dwóch tysięcy lat istnieje spowiedź, nagle zjawia się ktoś, kto domaga się wprowadzenia zakazu spowiedzi dzieci — powiedział abp Gądecki.

Hierarcha przyrównał tę propozycję do działań podejmowanych w czasach stalinizmu.

— Wtedy też mówiono, że dzieci nie powinny być chrzczone ani chodzić do kościoła do ukończenia 18 lat. Dopiero później mogły, oczywiście te, które wytrzymały presję antyklerykalną, przyjść i się spowiadać. To są stare komunistyczne pociągnięcia, które podpierane są wątpliwą psychologią — podkreślił.

"Formacja do prawdy na każdym etapie rozwoju"

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że sakramenty, w tym spowiedź, odgrywają istotną rolę w formowaniu człowieka już od najmłodszych lat.

— Umożliwienie dzieciom przystępowania do spowiedzi jest ważne, dlatego że dziecko powinno być formowane nie od 18. roku życia, ale od momentu urodzenia. Wszystkie sakramenty formują człowieka powoli, warstwa po warstwie, rok po roku. Nie można powiedzieć dziecku: zaczniesz się uczyć, jak skończysz 18 lat — zaznaczył hierarcha.

(zrodlo: onet/pap)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%