Zamknij
REKLAMA

Chorągwie powstańcze coraz chętniej nabywane przed obchodami święta powstania wiel

16:54, 27.11.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał w Poznaniu ustawę o ustanowieniu nowego święta państwowego: Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto to, mające upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom w latach 1918-1919, będzie przypadać 27 grudnia - w rocznicę wybuchu insurekcji.

O wywieszanie chorągwi powstańczych zaapelował w związku z obchodami Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego wojewoda wielkopolski. Już teraz chorągwie są najchętniej nabywanym przedmiotem w internetowym sklepie Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

W związku z nadchodzącymi obchodami święta wojewoda wielkopolski Michał Zieliński zaapelował do Wielkopolan o wywieszanie flag państwowych oraz chorągwi powstańczych.

"27 grudnia udekorujmy flagami nasze domy, place i ulice. Wywieśmy powstańcze chorągwie. Niech cała Wielkopolska okryje się biało-czerwoną" - podkreślił w apelu Michał Zieliński.

Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej powiedział PAP, że flagi powstania wielkopolskiego z orłem w koronie na czerwonym polu już teraz są najchętniej kupowanym przedmiotem w internetowym sklepie PLOT.

"Flagi takie można kupić w Informacji Turystycznej PLOT na Starym Rynku. Bardzo się cieszymy, że mieszkańcy i turyści sięgają po pamiątki związane z powstaniem wielkopolskim. To jeden z ciekawszych wątków w historii Poznania" - powiedział.

W ofercie punktów sprzedaży PLOT są także inne przedmioty związane z historią powstania wielkopolskiego: książki, długopisy, torby, smycze oraz pocztówki i magnesy z reprodukcjami akwareli Leona Prauzińskiego, ukazujących sceny związane z insurekcją.

"Czekamy na drugie wydanie Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Liczymy na to, że pojawi się niebawem, bo największe zainteresowanie tematyką powstania obserwujemy od listopada, gdy zbliża się rocznica jego wybuchu" - powiedział Wojciech Mania.

Flagi powstańcze można też nabywać w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu na Starym Rynku. Karolina Brzezicka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości powiedziała PAP, że w poprzednich latach szczególne zainteresowanie zakupem flag zauważyć można było od połowy grudnia.

W tym roku muzeum już teraz jest gotowe na zwiększone zainteresowanie kupujących - w związku z ustanowieniem nowego święta państwowego. W muzealnym sklepiku w Odwachu dostępnych jest też szereg publikacji książkowych poświęconych powstaniu wielkopolskiemu, magnesy z reprodukcjami dzieł Leona Prauzińskiego, smycze i długopisy.

Sejm przyjął ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1 października. Ustawa, która była inicjatywą ustawodawczą prezydenta, stanowi odpowiedź na głosy przedstawicieli społeczności, działaczy patriotycznych i władz samorządowych z Wielkopolski.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Miasto zostało wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy powstańcy przejęli lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolili też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych.

Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mk/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMASpełnij swoje marzenia o pięknie urządzonym domu decydując się na zakupy właśnie w naszym sklepie. Dostaniesz u nas najbardziej stylowe meble tapicerowane, wśród których znajdziesz między innymi doskonałe, eleganckie narożniki, niezwykle komfortowe fotele, a także kanapy. Jako autoryzowany sprzedawca wyposażenia domowego, nasze realizacje projektujemy z myślą o gustach, jak i możliwościach finansowych Klientów. Nie czekaj, spełniaj swoje marzenia kupując nasze wytrzymałe, wykonane z solidnych materiałów wyposażenie użytku domowego.
0%