Zamknij

Wojewoda lubelski przyznał pierwszą rekompensatę za straty z powodu stanu wyjątkow

19:02, 25.10.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

"Jest już podjęta pierwsza decyzja o przyznaniu rekompensaty jednemu z podmiotów na terenie naszego województwa. Jest to rekompensata w wysokości 575 333 zł" - powiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Przyznano ponad 575 tys. zł rekompensaty za straty w działalności gospodarczej związane z wprowadzeniem stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią - poinformował wojewoda lubelski.

Wojewoda poinformował, że decyzja o przyznaniu rekompensaty została podjęta w czwartek. "W ciągu 30 dni wnioskujący podmiot otrzyma wskazaną kwotę. W tej chwili zabezpieczamy środki na wypłatę" - powiedział Sprawka.

Ustawę o uchwalonej wcześniej w parlamencie rekompensacie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego prezydent RP Andrzej Duda podpisał 1 października. O rekompensatę mogą starać się przedsiębiorcy i rolnicy prowadzący usługi hotelarskie, podmioty działające w gastronomii, organizatorzy turystyki, firmy zajmujące się pilotowaniem wycieczek lub przewodnicy turystyki oraz firmy, które wypożyczają lub dzierżawią sprzęt turystyczny i rekreacyjny. Rekompensata przysługuje w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy z prowadzonej działalności na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a podstawą do wyliczeń są czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r.

Stan wyjątkowy obowiązuje od 2 września w części województw podlaskiego i lubelskiego w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Ograniczeniami są objęte 183 miejscowości w pasie o szerokości 3 km od granicy z Białorusią w części obu tych województw.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ jann/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%