Zamknij

Niedziela wielkim świętem chodu sportowego w Warszawie

18:26, 05.05.2024 PAP Aktualizacja: 18:56, 05.05.2024
Skomentuj PAP PAP

Już o godzinie 8.30 na trasie pomiędzy Placem Teatralnym a Placem Piłsudskiego w Warszawie wystartowali mężczyźni. Qian triumfował czasem 1:19.05. Tuż za nim do mety dotarli Brazylijczyk Caio Bonfim i Japończyk Toshikazu Yamanishi.

W niedzielę od rana do późnego popołudnia trwają zawody Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup, w których uczestniczy światowa czołówka. Chód na dystansie 20 km wygrali Haifeng Qian i Hong Liu z Chin, a mistrzami Polski zostali Artur Brzozowski i Katarzyna Zdziebło.

Najlepszy z Polaków był Brzozowski, który czasem 1:21.46 uplasował się na dziewiątej pozycji i piąty raz w karierze został mistrzem kraju na tym dystansie.

"Jestem bardzo zadowolony. Wygrałem, choć nie byłem w roli faworyta. Jestem szczęśliwy, że w tym wieku osiągam jeszcze bardzo dobre wyniki. Cieszy mnie rezultat, a ten złoty medal znaczy dla mnie naprawdę bardzo wiele. Robert Korzeniowski bardzo pięknie to wszystko zorganizował. Trasa przy Teatrze Wielkim była niezwykle ciekawa. To rewelacja pod względem organizacyjnym. Kibicowali mi tutaj kolega i brat oraz inni sympatycy. Czułem ich duże wsparcie. To bardzo miłe" - powiedział 39-letni Brzozowski.

Srebrny medal mistrzostw kraju zdobył Maher Ben Hlima. Pochodzący z Tunezji zawodnik spędził dwie minuty w strefie kar, po tym jak sędziowie dopatrzyli się błędów w jego technice. Brąz wywalczył Jakub Jelonek. Mistrz olimpijski z Tokio Dawid Tomala uplasował się na czwartej pozycji.

Kobiety przystąpiły do rywalizacji na 20 km o godzinie 10.30. Liu triumfowała czasem 1:27.33. Drugie miejsce zajęła Australijka Jemima Montag, a trzecia była Shijie Qieyang z Chin.

Zdziebło wynikiem 1:31.18 uplasowała się tuż za podium zawodów i była zdecydowanie najlepszą z Polek. Srebrny medal mistrzostw kraju wywalczyła Agnieszka Ellward, a brąz zdobyła młodsza siostra mistrzyni - Anna Zdziebło.

"Bardzo fajna impreza. Połączenie mistrzostw Polski z międzynarodowym mityngiem. Startowało tu wielu zagranicznych zawodników. To dobrze, że zawody odbyły się w Warszawie w tak widowiskowym miejscu. Cieszę się z wyniku" - skomentowała Zdziebło, dla której to już piąty złoty medal mistrzostw Polski na tym dystansie.

Mityng Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup stwarzał możliwość wypełnienia minimum olimpijskiego, które wynosi 1:20.10 dla mężczyzn i 1:29.20 dla kobiet. W Paryżu w chodzie na 20 km wystartuje po 48 uczestników w obu kategoriach. Prawo do startu w igrzyskach można uzyskać również z rankingu.

Oprócz zawodów zaliczanych do cyklu World Athletics Race Walking Tour w Warszawie odbywa się także rywalizacja w młodszych kategoriach. Dzieci w wieku do 12 lat startują w chodzie na 1 km, młodzież w kategorii U-14 na 2 km, natomiast w kat. U-16 i U-18 na 5 km.

Zawody w Warszawie zakończą się rywalizacją elity w chodzie na 10 km, która jest zaplanowana na godzinę 16.00. Na tym dystansie wystartuje m.in. Peruwianka Kimberly Garcia Leon - podwójna mistrzyni świata z Eugene.(PAP)

Autor: Maciej Gach