Zamknij
REKLAMA

P. Müller: rząd podejmuje szereg działań wspierających polskie rodziny w globalnym kryzysie

09.39, 04.12.2022 PAP Aktualizacja: 09.39, 04.12.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

"Rząd Prawa i Sprawiedliwości podejmuje szereg działań, które w dobie globalnego kryzysu wspierają polskie rodziny. Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego przedłużamy 0 proc. VAT na żywność. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie. W portfelach rodzin pozostaną miliardy złotych" - napisał Müller w sobotę na Twitterze.

Rząd podejmuje szereg działań, które w dobie globalnego kryzysu wspierają polskie rodziny; zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego przedłużamy 0 proc. VAT na żywność - przekazał w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller.

Ministerstwo Finansów poinformowało w sobotę, że szefowa MF Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie "zerowej" stawki VAT na żywność. Rozporządzenie przewiduje także m.in. obniżenie stawki VAT na niektóre produkty nawozowe.

Chodzi o rozporządzenie Ministra Finansów z 2 grudnia 2022 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług w roku 2023; zostało ono już opublikowane Dzienniku Ustaw.

Resort przekazał w sobotę, że rozporządzenie przewiduje ponadto utrzymanie do końca czerwca 2023 r. stawki VAT 0 proc. na darowizny na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych, jednostek samorządu terytorialnego - przekazywanych na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie.

Rozporządzenie przewiduje także "obniżenie do 8 proc., na 2 lata, stawki produktów nawozowych, które przed wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej były opodatkowane według tej stawki".

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że zerowy VAT na żywność zostanie utrzymany przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku. "I dziś chcę podkreślić, że kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku. Na razie na takim etapie zakładamy działanie tej tarczy" - oświadczył wówczas premier.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ ann/

(PAP)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%