Zamknij
REKLAMA

Szef MON: musimy dbać o niepodległość

14.08, 27.09.2022 PAP Aktualizacja: 14.08, 27.09.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

"Dzień Polskiego Państwa Podziemnego to bardzo ważna data pokazująca, że Polacy zorganizowali się mimo bardzo okrutnej brutalnej okupacji" - powiedział wicepremier Błaszczak, który złożył we wtorek w Warszawie wieniec przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

Musimy dbać o wolność i niepodległość - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, który uczcił we wtorek 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Podkreślił, że Polskie Państwo Podziemne z jego wojskiem i władzami cywilnymi "było fenomenem na skalę światową", a jego struktury "mimo okupacji, mimo terroru wypełniały swoje zadania". "Ale przede wszystkim najważniejsza jest postawa narodu, doprowadzenie do tego, że 1 sierpnia '44 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, którego zadaniem było wywalczenie niepodległości, tak żebyśmy nie znaleźli się pod okup Rosji Sowieckiej" - powiedział.

"Niestety powstanie zakończyło się porażką ze względu na postawę tych, którzy II wojnę światową wygrali. Choć byliśmy w gronie zwycięzców, to jednak de facto tę batalię przegraliśmy. Jaka płynie z tego nauka na dziś? Przede wszystkim musimy dbać o swoją wolność, o swoją niepodległość" - dodał. Wskazał na Ukraińców, którzy dziś "dzielnie walczą o swoją niepodległość".

Rocznica powstanie Polskiego Państwa Podziemnego przypada 27 września - tego dnia 1939 r. powstała Służba Zwycięstwu Polski - zaczątek Polskiego Państwa Podziemnego. Struktury podziemnego państwa podlegały władzom RP na uchodźstwie. Istotnym elementem Polskiego Państwa Podziemnego było podziemie zbrojne: Służba Zwycięstwu Polski, przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie AK.(PAP)

brw/ godl/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%