Zamknij
REKLAMA

Z. Ziobro o noweli Kodeksu karnego: ufam, że ta zła decyzja Senatu zostanie w Sejmie obalona

20:06, 04.08.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Senat odrzucił w czwartek nowelizację Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców. Jak podkreślono w komunikacie Senatu po głosowaniu, "zdaniem większości senatorów ustawa w nieuzasadniony sposób zaostrza kary". "W ich ocenie tak daleko idącymi zmianami w ustawie powinna zająć się komisja kodyfikacyjna" - czytamy.

Ufam, że ta zła decyzja frontu obrony przestępców w polskim Senacie, w postaci opozycji - PO, PSL-u i Lewicy - zostanie obalona w polskim Sejmie, gdzie Zjednoczona Prawica na szczęście ma większość - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Do decyzji Senatu minister Ziobro odniósł się na konferencji prasowej. "Ufam, że ta zła, fatalna decyzja frontu obrony przestępców w polskim Senacie, w postaci opozycji - PO, PSL-u i Lewicy - zostanie obalona w polskim Sejmie, gdzie Zjednoczona Prawica na szczęście ma większość" - podkreślił minister sprawiedliwości.

Według niego, "wtedy, kiedy mamy do czynienia z tymi najcięższymi zbrodniami takimi, jak czyny pedofilskie, zgwałcenia, morderstwa, i z takimi sprawcami, którzy wykazują już wynaturzenie, wręcz deprawację głęboko posuniętą, tam musimy stosować te kary najsurowsze, najtwardsze i przestępcy muszą się bać".

"Po drugie, kara musi być sprawiedliwa w takich wypadkach, by ofiara miała przekonanie, że wymiar sprawiedliwości ma sens, że też pewna trauma dodatkowa, którą jest przeżycie osoby na sali rozpraw ma sens. I że sprawca zostanie ukarany w sposób sprawiedliwy" - dodał minister.

I po trzecie - jak mówił - "kara powinna też mieć zadanie izolacji tych właśnie niepoprawnych bandytów". "Bo, jeżeli taki pedofil, który - mamy wiele takich przypadków - po łagodnym wyroku miłosiernego sądu wychodzi na wolność i znowu gwałci jakąś dziewczynkę, czy chłopca, i znowu dopuszcza się okrutnego gwałtu to, co to jest, jeśli nie bezrozumne stosowanie prawa przez niektóre sądy. I chcemy temu zapobiec" - powiedział Ziobro.

"Chcemy dawać ochronę nie bandytom, nie pedofilom, tylko dzieciom w tym wypadku. I dlatego ten Kodeks karny również zakłada likwidację możliwości przedawnienia wobec tego rodzaju zbrodni pedofilskich na dzieciach, jak i gwałtów ze szczególnym okrucieństwem" - podkreślił minister sprawiedliwości.

Również wiceszef MS Marcin Warchoł odniósł się do decyzji Senatu. "Apelowaliśmy do senatorów opozycji, KO, PSL i Lewicy, żeby stanęli po stronie niewinnych ofiar, bezbronnych obywateli, którzy domagają się ochrony.(..) Nie posłuchali swoich własnych wyborców, stanęli po przestępców" - mówił Warchoł.

Jego zdaniem, polskie sądy są jednymi z najłagodniejszych w Europie. Jak mówił, w naszym kraju na dożywotnie pozbawienie wolności trafia tylko 4 proc. zabójców, przy czym średnia w UE to 12 proc., a w Niemczech 21 proc. "Co czwarty zabójca dostaje karę poniżej dolnej granicy, czyli 8 lat pozbawienia wolności. (...) Trzeba podwyższyć dolne granice wymiaru kary. To jest jedyny ratunek przed falą pobłażliwości przestępców" - powiedział wiceminister.

Jak dodał, kary mają na celu zniechęcanie przestępców, sprawienie, że popełnianie przestępstw będzie nieopłacalne i ochronę i zadośćuczynienie ofiar. "A tego nie ma w polskim prawie, co widać wyraźnie w statystykach" - dodał Warchoł.

Odrzucona w czwartek przez Senat nowelizacja podnosi górną granicę terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat przy jednoczesnej likwidacji osobnej kary 25 lat więzienia. Wydłużono też okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat. Nowela wprowadza też nowy typ przestępstwa - przyjęcie zlecenia zabójstwa oraz kary za przygotowanie do zabójstwa.

Zmiany przewidują też wprowadzenie kary tzw. bezwzględnego dożywocia, czyli kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia. Decyzja o tym będzie zależała od uznania sądu, który będzie mógł wymierzyć tę karę w dwóch sytuacjach: jeżeli sprawca był skazywany już wcześniej za najpoważniejsze, określone przestępstwa lub jeżeli jego wyjście na wolność będzie zagrażało bezpieczeństwu ludzi.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ par/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMASpełnij swoje marzenia o pięknie urządzonym domu decydując się na zakupy właśnie w naszym sklepie. Dostaniesz u nas najbardziej stylowe meble tapicerowane, wśród których znajdziesz między innymi doskonałe, eleganckie narożniki, niezwykle komfortowe fotele, a także kanapy. Jako autoryzowany sprzedawca wyposażenia domowego, nasze realizacje projektujemy z myślą o gustach, jak i możliwościach finansowych Klientów. Nie czekaj, spełniaj swoje marzenia kupując nasze wytrzymałe, wykonane z solidnych materiałów wyposażenie użytku domowego.
0%