Zamknij
REKLAMA

Wywiad z Markiem Balt, kandydatem do PE

14:53, 21.05.2019 | D.D
Skomentuj Wywiad z Markiem Balt, kandydatem do PE / Marek Balt
REKLAMA

Co skłoniło Pana do podjęcia decyzji o kandydowaniu do europarlamentu?

Kilka powodów. Z pozycji parlamentarzysty europejskiegołatwiej wpływać na zmianę rzeczywistości. Poza tym, chciałbym by dawne województwo częstochowskie, Zagłębie i Śląsk miało swojego reprezentanta w UE w osobie polityka o socjaldemokratycznym rodowodzie i przekonaniach. I wreszcie chciałbym pokazać młodzieży, że trudne warunki startu życiowego nie przekreślają szans na realizację życiowych ambicji.

 

W maju odbędą się wybory. Jak się Pan do nich przygotowuje?

Przygotowania zajmują mi około kilkanaście godzin dziennie. Czas dzielę na obowiązki zawodowe i kampanię wyborczą. Nie zaniedbując aktywności w mediach społecznościowych i tradycyjnych stawiam na bezpośrednią rozmowę z ludźmi. Bezcenne doświadczenie, które daje dużo satysfakcji.

 

Jak ocenia Pan swoje szanse w wyborach do Europarlamentu?

Gdybym nie wierzył w sukces, to bym nie startował w wyścigu wyborczym. Skoro mogłem jednocześnie pracować fizycznie i studiować z powodzeniem na Politechnice, to dlaczego mam nie wierzyć w sukces? Wierzę, że ciężka praca może być wynagrodzona. Ale i tak wszystko – jak wiadomo – w … długopisach wyborców.

 

O co nie tyle powinni, co muszą zawalczyć nasi europosłowie przyszłej kadencji?

Rządy PiS skutecznie osłabiły pozycję Polski w Unii Europejskiej. Nie dajmy się zwieśćtłumaczeniu, że jest przeciwnie. Nie można budować silnej pozycji kraju mając za sojuszników tylko państwa stojące w trzecim szeregu Europy. Nie da się budować naszego bezpieczeństwa na przyszłość w skłóceniu z najsilniejszymi w strukturach UE. Należy zakończyć taką politykę!

Jeśli zaś chodzi o zadania szczegółowe, to uważam, że należy wykonać intensywną pracę na rzecz wyrównania szans edukacyjnych dzieci z niezamożnych rodzin Województwa Śląskiego z wykorzystaniem funduszy unijnych. Sądzę, że ważne będzie przyczynienie się do poprawy sytuacji materialnej i społecznej osób niepełnosprawnych z naszego regionu poprzez wykorzystywanie programów socjalnych Unii Europejskiej. Jestem zdania, że moim obowiązkiem będzie też wywieranie nacisku na stosowne instytucje europejskie i krajowe w celu podjęcia wzmożonych działań antysmogowych. Nie może być tak, że kilka miast z naszego województwa mieści się wśród 20 najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich.

 

Jakie ma Pan swoje prywatne wyborcze obietnice?

Dołożę wszelkich starań by moja córka czuła się bezpiecznie, by zarówno ona jak i wszystkie dzieci w Polsce, żyły w nowoczesnym kraju z wieloma przyjaciółmi na dobre i na złe. Nie dopuszczę aby lęk wielu milionów Polaków, że będą mieli utrudniony kontakt ze swoimi bliskimi, którzy wyjechali do innych krajów Unii Europejskiej stał się rzeczywistością. Bo dzisiaj niewiele brakuje aby nieodpowiedzialni rządzący skierowali Polskę na drogę, którą podąża dziś Wielka Brytania. 

 

Jak Pan ocenia projekt polityczny stworzony przez was na potrzeby wyborów do

Parlamentu Europejskiej?

Mimo różnic występujących w Koalicji Europejskiej, to mamy takie same poglądy w sprawach kluczowych. Łączy nas troska o polską demokracje, martwi

nieposzanowanie przez rządzących polskiej Konstytucji.

Z trwogą patrzymy na naszą politykę zagraniczną, która oddala nas od tradycyjnych przyjaciół, a zbliża w rzeczywistości do sił antyeuropejskich.

 

Co jeśli się nie uda?

Jeśli ktoś z góry zakłada porażkę, to osłabia własną determinację. Jestem przekonany, że Koalicja Europejska wygra w naszym okręgu wyborczym, bo za to czuje się do pewnego stopnia odpowiedzialny.

 

Co zrobił Pan dla regionu w minionym roku? Proszę o kilka przykładów Pana działań.

W minionym roku współorganizowałem z organizacjami pozarządowymi działania edukacyjne związane z szeroko pojętą ochroną środowiska. Pod koniec roku 2018 objąłem mandat radnego województwa śląskiego i od razu zacząłem wspierać samorządy w pozyskiwaniu środków europejskich na ochronę środowiska i rozbudowę infrastruktury publicznej.

 

(D.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz