Zamknij
REKLAMA

Wywiad z Łukaszem Kohut, kandydatem do PE

23:01, 06.05.2019 | D.D
Skomentuj
Wywiad z Łukaszem Kohut, kandydatem do PE / fot. Lucyna Lewandowska
REKLAMA

Co skłoniło Pana do podjęcia decyzji o kandydowaniu do europarlamentu?

Jestem dzieckiem Zjednoczonej Europy i wielkim fanem integracji europejskiej. Pamiętam Polskę przed wstąpieniem do Unii Europejskiej. Pamiętam dyskusję o celowości naszego wstąpienia i stanowisko poszczególnych polityków. Przez te 15 lat naszego członkostwa wiele się w Polsce zmieniło na plus i chyba każdy dostrzega, jak bardzo integracja rozwinęła nasz kraj. Tylko nie można schodzić z tej drogi ani o krok. Wiosna Roberta Biedronia to najbardziej proeuropejska siła na politycznej mapie Polski, a ja jako lider struktur w województwie śląskim jestem gotowy na to wyzwanie. Przez wiele lat mieszkałem i pracowałem za granicą i jestem przygotowany także językowo.

 

W maju odbędą się wybory. Jak się Pan do nich przygotowuje?

26 maja Polki i Polacy zadecydują czy chcą kontynuacji tego sporu, z którym mamy do czynienia już prawie 14 lat czy też postawią na kompletnie nową partię, która zakończy wojnę polsko-polską dwóch politycznych plemion. Mam 36 lat i mnóstwo energii. Jestem w trakcie intensywnej kampanii wyborczej, objeżdżam całe województwo śląskie, rozmawiam z wyborcami. Rozmowy z ludźmi to coś co lubię najbardziej i co daje mi mnóstwo energii do działania.

 

Jak ocenia Pan swoje szanse w wyborach do Europarlamentu?

Uważam, że Wiosna przekroczy  15 procent w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ludzie naprawdę są już zmęczeni tym co mieli dotychczas do wyboru na scenie politycznej. W województwie śląskim mamy bardzo sprawne struktury, jako pierwsi zarejestrowaliśmy listę kandydatów do PE z wszystkich komitetów. Zebraliśmy też ponad 16 000 podpisów poparcia, na każdym kroku było widać kipiącą energię. Jestem optymistą!

 

O co nie tyle powinni, co muszą zawalczyć nasi europosłowie przyszłej kadencji?

Po 15 latach członkowstwa w Unii mamy już dość dobrą infrastrukturę teraz czas na człowieka. Czas na rzetelną edukację obywatelską, bo to obszar zaniedbany przez ostatnie 30 lat, tak aby nigdy więcej populiści i nacjonaliści nie dochodzili do władzy.  Czas na europejskie standardy dla wszystkich: wspólny europejski program do walki z rakiem, europejską kartę praw kobiet czy choćby jeden europejski paszport tak aby wszystkich obywateli państw Unii Europejskiej obowiązywał jednakowy ruch wizowy na całym świecie.

 

Jakie ma Pan swoje prywatne wyborcze obietnice?

Największym i dosłownie najbardziej palącym problemem województwa śląskiego jest smog, który zabiera nam radość życia przez niemal pół roku.  Marzy mi się duży, europejski program dofinansowania do wymiany ,,kopciuchów” na pompy ciepła w całym województwie śląskim.  Zależy mi także na wspieraniu inicjatyw, którymi zajmuję się od dawna, a związanych z prawami człowieka, edukacją obywatelską, świeckim państwem czy edukacją regionalną. Mieszkamy w fantastycznym, bardzo zróżnicowanym kulturowo, województwie – dziwię się, że do tej pory mało kto o tym mówił. To nasza siła, nie słabość.

 

Jak Pan ocenia projekt polityczny stworzony przez was na potrzeby wyborów do Parlamentu Europejskiej?

Wiosna Roberta Biedronia to nowa partia na scenie politycznej.  Nie powstaliśmy na potrzeby wyborów do Parlamentu Europejskiego. 26 maja chcemy zdobyć jak najlepszy wynik – to jasne, tak aby w jesiennych wyborach do polskiego parlamentu wystartować i odsunąć PiS od władzy. Nasza strategia jest długofalowa i nie zamierzamy poprzestać na jednych wyborach. Polki i Polacy potrzebują alternatywy i progresywnego ugrupowania, które zakończy wojnę dwóch politycznych plemion. Proszę zwrócić uwagę, że odkąd pojawiła się Wiosna – PiS traci większość w sondażach. To tylko pokazuje jak niezbędna jest Wiosna na polskiej scenie politycznej.

 

Co jeśli się nie uda?

Uda się. Energia jest niesamowita. Gdziekolwiek jesteśmy – od Podbeskidzia i Śląska Cieszyńskiego, przez Śląsk, Zagłębie i Częstochowę – ludzie podchodzą i palą się do dyskusji. Widać to na każdym kroku. I tak jest naprawdę w całej Polsce.

 

Co zrobił Pan dla regionu w minionym roku? Proszę o kilka przykładów Pana działań.

Udało nam się w Rybniku utworzyć rybnicką radę kobiet (wspólnie ze stowarzyszeniem Śląskie Perły). Marzy mi się, aby taka rada powstała w każdym polskim mieście, bo reprezentacja kobiet w życiu publicznym jest zdecydowanie za niska.  W paru innych miastach województwa śląskiego aktywistki Wiosny korzystają z naszych rozwiązań i być może wkrótce powstanie więcej takich rad. Brałem udział w wielu protestach i pikietach w obronie demokracji, wspierających nauczycieli, w maju zeszłego roku z grupą aktywistów udało nam się powstrzymać spacerujących po Katowicach nacjonalistów. W Radlinie z kolei udało Się, po bardzo kontrowersyjnej wycince lasu, scalić parę środowisk i wspólnie z przedstawicielami inicjatywy Tu był las!, Szkoły Podstawowej nr 4, miasta Radlin i  Nadleśnictwa Rybnik zasadzić nowe drzewa. Na wiosnę widać już jak młody las rośnie i że praca u podstawa ma sens. To zupełnie tak jak z naszą Wiosną.

(D.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz