Zamknij

Inwestycja w okna dźwiękoszczelne. Czy warto?

07:27, 21.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 07:27, 21.03.2024
freepik.com freepik.com

Pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć na etapie kupowania stolarki okiennej, jest wiele. Jednym z najważniejszych jest to, czy wybrać okna dźwiękoszczelne, czy standardowe. Lektura tego tekstu ułatwi ci podjęcie świadomej decyzji w tym temacie. Zapraszamy do czytania!

Twój azyl i ostoja – oczekiwania a rzeczywistość

W teorii dom lub mieszkanie powinno być miejscem napawającym cię swobodą i poczuciem bezpieczeństwa. To twój świat, do którego nie powinni mieć wstępu nieproszeni goście. Wiele osób dwoi się i troi, by zaaranżować swoje wnętrza tak, by poczuć się w nich jak najbardziej komfortowo. Jednym z najczęstszych intruzów zakłócających spokój domowego ogniska są dźwięki niegenerowane przez domowników. Świetnie zdają sobie z tego sprawę mieszkańcy obiektów wielorodzinnych, gdzie odgłosy dobiegające z mieszkania sąsiada są nieodłącznym elementem codziennego funkcjonowania. Do tego dochodzą hałasy na klatce schodowej czy dźwięki wynikające z pracy windy lub zamykania drzwi zewnętrznych. Mieszkańcy domów jednorodzinnych w teorii mają się lepiej, choć i oni nie zawsze mogą cieszyć się pełnią ciszy. Życie w budynku usytuowanym niedaleko ruchliwego skrzyżowania lub obok ekspresówki nie ma wiele wspólnego ze spokojem. Sytuacja staje się jeszcze bardziej nieprzyjemna, gdy w pobliżu znajduje się linia kolejowa lub torowisko tramwajowe. Sąsiedztwo lotniska czy infrastruktury krytycznej także nie sprzyja wypoczynkowi, ponieważ radiowozy, wozy strażackie czy karetki regularnie zakłócają ciszę sygnałami dźwiękowymi. Wszystkie te sytuacje znacząco pogarszają komfort życia i mogą prowadzić do bezsennych nocy oraz wzrostu napięcia między mieszkańcami. Choć całkowite wyeliminowanie dźwięków z zewnątrz jest niemożliwe i długofalowo może być szkodliwe dla mózgu przyzwyczajonego do bodźców, warto podjąć wysiłki w celu ograniczenia hałasu do bezpiecznego poziomu, który wynosi około 35 dB.

Sposoby na wyciszenie wnętrza

O lepszą akustykę w domu, biurze lub mieszkaniu można zadbać na kilka sposobów. Najskuteczniejsze są rozwiązania, które możesz wdrożyć na etapie remontu. Mowa tu chociażby o zastosowaniu okien dźwiękoszczelnych, płyt akustycznych, ekranów akustycznych, specjalnych podkładów pod panele, dodatkowej warstwy izolacji z wełny mineralnej lub kauczuku syntetycznego. Dzięki nim można wyciszyć ściany, sufity i podłogi. Dodatkowo można wyposażyć się w drzwi o wyższych parametrach akustycznych – na rynku są dostępne zewnętrzne, jak i wewnętrzne drzwi lepiej izolujące dźwięki.

Jeśli remont już za tobą i nie masz ochoty na kolejne rewolucje budowlane, możesz zaaranżować pomieszczenie w taki sposób, by fale dźwięku spotykały na swej drodze jak najwięcej barier w postaci mebli i dodatków. Hałasy są bardziej dokuczliwe w pustym pomieszczeniu niż w takim, które jest wypełnione meblami, książkami, firankami, dywanami, poduszkami i regałami. Każdy z tych przedmiotów absorbuje dźwięk, a umieszczenie ich na ścianach, które są blisko źródła hałasu, zwiększa skuteczność tłumienia dźwięków. Metody aranżacyjne nie są oczywiście tak skuteczne jak sposoby aplikowane podczas remontów, niemniej w niektórych sytuacjach mogą być jedynym dostępnym rozwiązaniem.

Zainwestuj w okna dźwiękoszczelne

Dobrym pomysłem jest zastosowanie stolarki okiennej o wysokich walorach akustycznych. Mówimy tu o oknach, które mają lepsze właściwości tłumienia hałasów niż standardowe modele okien dostępnych w marketach budowlanych. Pojęcie dźwiękoszczelności opisuje, w jaki sposób dana przeszkoda, w tym przypadku okno, blokuje fale dźwiękowe. Zazwyczaj spotykane na rynku okna, wykonane z PCV z dwuszybowymi przeszkleniami, mają współczynnik Rw na poziomie około 34 dB. Natomiast okna o najlepszych właściwościach akustycznych mogą osiągnąć Rw na poziomie około 47 dB. Parametr Rw określa poziom hałasu, który dany model okna jest w stanie wytłumić. Możesz znaleźć go w karcie produktu. Im wyższy Rw, tym „cichsze” okno. Dodatkowo istnieją parametry C i Ctr, które informują o poziomie tłumienia dźwięków o różnych częstotliwościach.

Okna dźwiękoszczelne – od czego zależy Rw?

Dźwiękoszczelność okien jest funkcją kilku argumentów, takich jak pakiet szybowy, konstrukcja profili, okucia i uszczelki. Ważne jest również właściwe wykonanie montażu przez doświadczony zespół montażowy. Najlepsze efekty w tej materii daje wybór fabrycznego montażu, czyli instalacja okna przez ekipę przeszkoloną przez producenta.

Kluczowym determinantem Rw jest konstrukcja pakietu szybowego. Lepsze rezultaty osiągane są dzięki pakietom wieloszybowym (np. trzy tafle szkła), gdzie każda tafla ma inną grubość, co redukuje efekt rezonansu przenoszącego dźwięki. Innym sposobem zwiększenia Rw jest stosowanie dodatkowych laminacji folią akustyczną oraz wypełnianie przestrzeni między szybami gazem szlachetnym, np. kryptonem lub argonem, co stanowi niewidoczną barierę dźwiękową.

Dla kogo okna dźwiękoszczelne?

Okna o wysokim parametrze Rw to rozwiązanie godne rekomendacji szczególnie dla osób wrażliwych na dźwięki i tych ceniących sobie ciszę. Jeśli mieszkasz blisko drogi lub po prostu na niskim parterze, z pewnością warto rozważyć ich wybór. Trzeba pamiętać, że za wyższy poziom wytłumienia okna trzeba będzie zapłacić więcej, jednak w określonych przypadkach jest to wydatek w pełni uzasadniony, tym bardziej że okna montuje się raz na wiele lat. Alternatywą dla okien akustycznych jest montaż zewnętrznych rolet i stworzenie w ten sposób dodatkowej warstwy izolującej domowników od hałasów z zewnątrz.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%