Problemy z dzieciństwa mają ogromny wpływ na życie dorosłego człowieka, nawet jeśli nie jest on tego świadomy. Osoby wychowujące się w rodzinie, w której rodzice mieli problem z alkoholizmem, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka sięgnięcia po używki. Bardzo często występują rozmaite zaburzenia o podłożu psychologicznym, co staje się źródłem szeregu problemów. Dorosłe dzieci alkoholików nierzadko odczuwają samotność, mają trudności w nawiązywaniu zdrowych relacji, odczuwają lęk przed odrzuceniem i nie potrafią okazywać swoich prawdziwych uczuć.
DDA, czyli syndrom dorosłego dziecka alkoholika, dotyczy coraz większej liczby osób. Można o nim mówić w przypadku dzieci, które dorastały w rodzinie dotkniętej problemem alkoholowym. Wiązało się to dla nich z szeregiem patologicznych zachowań, odczuwaniem lęku i niepewności, życiem w ciągłym napięciu i wstydzeniu się. Jeżeli dzieciństwo było spędzone pośród alkoholu, to niestety miało to związek z doświadczaniem szeregu rozczarowań, samotnością, poczuciem niższości. Alkoholicy nie dbają o swoje dzieci, nierzadko pogardzają nimi, znęcają się psychicznie i fizycznie.
Niestety wszystko to pozostaje głęboko w pamięci i rzutuje na późniejsze życie, nawet jeśli toczy się ono z dala od rodziny alkoholowej. Potrzeba bycia ważnym i kochanym nie zostaje zaspokojona, podobnie jak potrzeba bezpieczeństwa, akceptacji. Niestety dziecko wychowywane przez alkoholików zaczyna myśleć, że to w nim tkwi problem. W przypadku syndromu DDA występuje przeświadczenie, że nie można ufać innym, nie warto odczuwać żadnych emocji. Wiąże się z powielaniem szeregu autodestruktywnych wzorców, które utrudniają życie, niszczą zdrowie psychiczne i nie pozwalają odczuwać szczęścia.
W przypadku DDA można mówić o szeregu charakterystycznych objawów, które wynikają z utrwalonych i powtarzanych schematów z dzieciństwa. Charakterystyczna staje się potrzeba kontrolowania wszystkiego i lęk przed utratą kontroli. DDA boją się uczuć, konfliktów, zmian. Są osobami impulsywnymi, nie potrafią się odprężyć i odczuwać przyjemności. Towarzyszy im poczucie winy w rozmaitych sytuacjach, samokrytycyzm, tendencja do kłamania bez przyczyny. Stają się ofiarami i z takiego poziomu przeżywają swoje życie. Wiedzą, jak przetrwać w ciężkich sytuacjach, bo ich często doświadczali. Charakterystyczne jest także pełnienie roli ratownika, co wiąże się z podporządkowaniem życia innym. W przypadku DDA występuje silna potrzeba bycia akceptowanym przez otoczenie i ciągłego odczuwania cierpienia na skutek wydarzeń z przeszłości.
W przypadku DDA istotne jest otrzymanie profesjonalnej pomocy, jak najszybsze podjęcie terapii. Ważne będzie zrozumienie zaistniałego problemu, odkrycie jego źródła. Nierzadko DDA powiela zachowania widziane w dzieciństwie. Zaleca się psychoterapię indywidualną i zajęcia grupowe, aby móc w pełni przepracować traumy z dzieciństwa. Wszystko to ma na celu zajrzenie do swojego wnętrza, uczenie się radzenia sobie z trudnościami.
Pacjent dzięki terapii ma możliwość uświadomienia sobie, że wydarzenia z dzieciństwa są przeszłością, a o teraźniejszości decyduje on sam i może ją modyfikować. Terapia DDA ma na celu pomóc w odzyskaniu godności, trafnym interpretowaniu swoich potrzeb i uczuć. Możliwe staje się także zobaczenie, jak wiele osób doświadczyło podobnych trudności w swoim życiu. Można mówić otwarcie o swoich przeżyciach, bez obawy o bycie znowu niezrozumianym, nieakceptowanym, ocenianym. Zajęcia grupowe zapewniają wsparcie, poczucie bezpieczeństwa i siły.
Zawsze istnieje ryzyko, że DDA zostanie alkoholikiem, jest ono stosunkowo wysokie. Trzeba pamiętać o tym, że alkoholizm to podstępna choroba, która wymaga leczenia. W przeciwnym razie zacznie coraz bardziej wyniszczać organizm, doprowadzi do wystąpienia szeregu objawów psychofizycznych. Leczenie choroby alkoholowej w skrajnych przypadkach doprowadza do śmierci, dlatego nie można bagatelizować problemu.
Najlepszym rozwiązaniem dla osób uzależnionych od alkoholu będzie prywatny odwyk alkoholowy Katowice, Kraków i inne miasta dają w tym zakresie wiele możliwości. Podjęcie terapii pozwoli na całkowite odcięcie się od dotychczasowego otoczenia oraz podjęcie leczenia pod nadzorem szeregu doświadczonych specjalistów. Będą oni do dyspozycji przez całą dobę, będzie można również liczyć na specjalistyczną opiekę medyczną, gdy tylko wystąpi taka potrzeba.
Więcej informacji na temat leczenia choroby alkoholowej można znaleźć na stronie https://www.alkoholizm.org.pl/detoks-alkoholowy-katowice/