Zamknij

XIII Międzynarodowy Festiwal Pieśni Maryjnej Częstochowa – Koziegłowy 2024

20:07, 07.11.2024 Maria Ratajczak Aktualizacja: 21:51, 07.11.2024
Skomentuj

W dniach 19-20 października 2024 roku Gmina Koziegłowy stała się centrum muzyki sakralnej Europy, goszcząc XIII Międzynarodowy Festiwal Pieśni Maryjnej Częstochowa – Koziegłowy.

Festiwal przyciągnął chóry z różnych zakątków Europy, a organizatorzy zadbali o wyjątkową atmosferę, promując muzykę religijną i maryjną oraz integrując społeczność lokalną z artystami z różnych krajów.

Otwarcie Festiwalu na rynku w Koziegłowach

[FOTORELACJA]474[/FOTORELACJA]

Oficjalne otwarcie Festiwalu miało miejsce w sobotę 19 października na rynku w Koziegłowach.

Scenografia z lokalnymi akcentami oraz piękno jesiennej scenerii podkreślały wyjątkowy charakter wydarzenia.

Organizatorzy – Stowarzyszenie Śpiewacze „Pochodnia” przy Rzemiośle Częstochowskim oraz Gmina i Miasto Koziegłowy – dołożyli starań, by uczestnicy oraz publiczność czuli się jak najlepiej.

Patronat Honorowy objęli Klasztor o.o. Paulinów na Jasnej Górze, Metropolita Częstochowski Arcybiskup Wacław Depo oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, co nadało wydarzeniu szczególnego znaczenia.

[WIDEO]228[/WIDEO]

Przesłuchania konkursowe

Konkurs był okazją do prezentacji muzyki sakralnej w wykonaniu dziewięciu chórów, które przybyły z różnych stron Polski i Europy.

Wśród uczestników znaleźli się:

- Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki z Radomska,

- Chór Męski „Vizantines Fones” z Grecji,

- Chór Mieszany „Alla Breve” z Częstochowy,

- Chór Mieszany „Canon” z Nowego Wiśnicza,

- Akademicki Chór Św. Cecylii ze Słowenii,

- Chór Chłopięcy „Dagilelis” z Litwy,

- Chór im. ks. Błażeja Nowosada z Aleksandrowa,

- Chór Mieszany „Ladislaus Choir” ze Słowacji,

- Chór Dziecięcy „Harmonia” z Łukowej.

Przesłuchania odbyły się w Sanktuarium pw. Św. Antoniego Padewskiego w Koziegłówkach.

Ciepłe wnętrze świątyni i jej akustyka sprzyjały wyjątkowym wykonom pieśni maryjnych i sakralnych.

Każdy z chórów prezentował indywidualny styl, bogaty repertuar oraz pełne emocji interpretacje.

Atmosfera współzawodnictwa przenikała się z poczuciem wspólnoty i duchowości, a różnorodność chórów z różnych krajów podkreślała międzynarodowy charakter Festiwalu.

[WIDEO]229[/WIDEO]

Koncert Finałowy w Bazylice Jasnogórskiej

Niedziela 20 października przyniosła kulminację Festiwalu – Koncert Finałowy, który odbył się w Bazylice Jasnogórskiej.

[FOTORELACJA]475[/FOTORELACJA]

Bazylika, jako jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego w Polsce, stanowiła godne miejsce zakończenia Festiwalu.

Uczestnicy i widzowie mieli okazję wysłuchać wyjątkowych interpretacji muzyki sakralnej w majestatycznej scenerii.

Każdy z chórów wykonał dwa utwory z repertuaru, który wcześniej zaprezentował podczas przesłuchań konkursowych.

Przez cały koncert przewijało się uczucie skupienia i oddania dla wartości religijnych oraz tradycji maryjnych, które od pokoleń stanowią inspirację dla muzyków i kompozytorów.

Po zakończeniu koncertu finałowego, Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy, Jacek Ślęczka, wraz z Sekretarzem Gminy i Miasta Koziegłowy, Krzysztofem Bąkiem, wręczyli przedstawicielom chórów bukiety kwiatów wykonanych z osikowego łyka, symbolu regionu Koziegłów. Ten gest podkreślił związek festiwalu z lokalną tradycją i kulturą.

To dla nas zaszczyt współorganizować wydarzenie, dające nam tak wysublimowane, pełne wzniosłości przeżycia, które duchowo wzmacnia bliskość Matki Bożej. Poziom wykonawczy zachwyca mistrzostwem i wrażliwością muzyczną. Ważny jest tu aspekt religijnego odniesienia, ale także wymiar misyjności Festiwalu. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia tak pięknego dzieła. Tu nie ma przegranych, wszystkie chóry nas zachwyciły i oczarowały. Gratuluję wykonawcom oraz laureatom i życzę dalszego rozwoju artystycznego oraz wielu sukcesów

– powiedział Burmistrz Jacek Ślęczka.

Jury zadecydowało, by pierwsze miejsce przyznać Chórowi Chłopięcemu „Dagilelis” z Litwy, drugie miejsce przypadło Akademickiemu Chórowi Św. Cecylii ze Słowenii, a trzecie Chórowi Mieszanemu „Ladislaus Choir” ze Słowacji.

[WIDEO]232[/WIDEO]

Występy w kościołach na terenie gminy

W niedzielę w godzinach dopołudniowych chóry dały koncerty także w okolicznych kościołach w Koziegłowach, Koziegłówkach oraz Lgocie Mokrzeszy.

Te występy, odbywające się po mszach świętych, były okazją dla mieszkańców, aby doświadczyć muzyki sakralnej w wykonaniu zagranicznych artystów.

Atmosfera tych występów była kameralna, a wykonania pełne autentyczności, co pozwoliło na bliski kontakt słuchaczy z artystami i ich muzyką.

Organizacja Festiwalu i zaangażowanie społeczności

Dyrektorem Festiwalu był Marek Wojtal, a funkcję Sekretarza pełniła Anna Łuszczyk-Matyja.

Ich zaangażowanie i doświadczenie w organizacji wydarzeń muzycznych były widoczne na każdym kroku.

Festiwal w Koziegłowach stał się ważnym wydarzeniem kulturalnym na mapie Polski i Europy, przyciągającym profesjonalne chóry z różnych krajów.

Podsumowanie

XIII Międzynarodowy Festiwal Pieśni Maryjnej Częstochowa – Koziegłowy 2024 zakończył się sukcesem, przyciągając liczne grono miłośników muzyki sakralnej.

Wydarzenie, które połączyło tradycję, duchowość i sztukę, stało się przestrzenią do wymiany kulturowej oraz duchowej refleksji.

Dzięki wsparciu lokalnych władz, organizatorów i licznych patronów Festiwal nabrał szczególnego wymiaru i wzmocnił pozycję Koziegłów jako miejsca wyjątkowego dla rozwoju i promocji muzyki chóralnej.

(Maria Ratajczak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myszkow365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%