Zimą nasza skóra jest szczególnie narażona na uszkodzenia. Niska temperatura, mróz i wiatr mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na jej stan. Dodatkowo, ogrzewanie stosowane w domach i w biurach doprowadza często do jej wysuszenia. Jak zadbać o skórę twarzy, dłoni oraz ust zimą? Które kosmetyki warto włączyć do codziennej pielęgnacji?
Na co narażona jest skóra zimą?
Czynniki takie jak wiatr i ujemne temperatury mogą spowodować utratę wody w skórze. Nie bez powodu wiele osób, zwłaszcza tych z wrażliwą cerą cierpi zimą, ponieważ ich skóra staje wysuszona, popękana i łuszczy się. Doprowadzając skórę do stanu przesuszenia sprawimy, że będzie ona wolniej przyswajać składniki odżywcze zawarte w preparatach do pielęgnacji, a także przyspieszymy procesy starzenia. Dopuszczając do przemrożenia skóry, można przyczynić się także do rozszerzania naczynek. Jest to nieodwracalne w skutkach, a jedyne co może pomóc to zabieg laserowy.
Jaki krem do twarzy wybrać?
Zimą powinniśmy stosować inny rodzaj pielęgnacji niż latem. Można często spotkać się z opinią, że w zimie krem nawilżający powinniśmy zamienić na tłusty, z uwagi na to, że w tym pierwszym znajduje się bardzo dużo wody, którą mróz "wyciąga". W rzeczywistości, kremy tłuste również zawierają w sobie wodę. Warto zatem zwrócić uwagę nie tylko na nazwę kremu, ale przede wszystkim na jego skład. Zimowy krem powinien zawierać naturalne oleje, wazelinę lub wosk pszczeli. To lipidy, które zabezpieczą warstwę rogową i hydrolipidową skóry, w których zimą najszybciej dochodzi do utraty wody. Osoby, które posiadają cerę tłustą, powinny wybierać kremy o lżejszych konsystencjach, które łatwo się wchłoną nie pozostawiając tłustej warstwy.
Czy krem na zimę powinien zawierać filtr UV?
Wiele kobiet przekonało się już do tego, jak bardzo ważna jest ochrona przed promieniowaniem UV. Niestety wciąż pamiętamy o tym tylko latem, a zimą rezygnujemy z kremu o takich właściwościach. O tej porze roku również powinno się chronić skórę przed słońcem. Choć wydaje nam się, że świeci ono na tyle rzadko i mało intensywnie, że nie wyrządzi naszej skórze krzywdy, to jesteśmy w dużym błędzie. O odpowiednio wysoki SPF powinniśmy zadbać zwłaszcza wtedy, gdy spadnie śnieg. Odbija on nawet 90% docierającego do do jego powierzchni światła, dlatego ochrona przed słońcem jest niezbędna. Szczególnie miłośnicy zimowych sportów na górskich stokach powinni sięgać po kremy z filtrem UV, ponieważ wraz ze wzrostem wysokości zwiększa się oddziaływanie światła słonecznego.
Jak chronić dłonie?
Niekorzystne warunki zimą mogą narażać na uszkodzenia nie tylko skórę twarzy, ale również dłoni. Krem do rąk, który stosujemy przez resztę roku, może niestety nie być wystarczający. Warto więc zainwestować w specyfik, który jest przeznaczony specjalnie do ochrony skóry dłoni zimą. Stosujmy go tak, często, jak wydaje nam się to konieczne. Osoby, które nie lubią uczucia tłustych dłoni mogą bez problemu odnaleźć w drogerii lub aptece taki rodzaj kremu, który szybko się wchłonie. Pamiętajmy także o rękawiczkach, gdy wychodzimy na dwór. Zabezpieczą one dłonie nie tylko przed zimnem, ale także przed pękaniem skóry i odmrożeniami.
Jak dbać zimą o usta?
Nie zapomnijmy o tym, aby zabezpieczyć zimą skórę ust, która łatwo ulega uszkodzeniom. Jeśli chcemy zapobiec powstawaniu suchych skórek czy pękaniu skóry warg, zawsze pamiętajmy o pomadce ochronnej. Unikajmy również na co dzień matowych pomadek o właściwościach wysuszających. Zamiast tego wybierajmy takie o kremowej konsystencji.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz