Zamknij

UWAŻAJ NA NIEBEZPIECZNY CZAD

12:22, 18.11.2021 . Aktualizacja: 08:02, 19.11.2021
Skomentuj

Tlenek węgla to cichy zabójca. Co roku zabiera życie wielu osobom, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. W domach i mieszkaniach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem. Dla bezpieczeństwa swojego i bliskich zróbmy wszystko, aby właściwie zabezpieczyć miejsce zamieszkania przed tym cichym zabójcą.

Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen. Blokuje dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał albo nawet śmierć.Apelujemy o sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych. Specjaliści zalecają też instalowanie czujników czadu, które sygnalizują zagrożenie.

Interwencja mundurowych na początku listopada pozwoliła uratować 12-letniego chłopca, który zatruł się w jednym z mieszkań na osiedlu Syberka. Na szczęście pomoc dotarła na czas. Przytomnego chłopca umieszczono na obserwacji w szpitalu. Będzińscy policjanci apelują o sezonowe sprawdzenie piecyków i przypominają, że obiekty budowlane w tym budynki jednorodzinne, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela kontroli okresowej, co najmniej raz w roku. Polega ona na sprawdzeniu stanu technicznego między innymi przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Niewykonanie obowiązku przez właściciela, stwarza przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku, ale jest też zagrożone karą grzywny.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko za czadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Oto kilka rad na to, by właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą:

Zapewnij prawidłową wentylację w pomieszczeniach.

Zrób okresowe przeglądy urządzeń grzewczych oraz kominów i instalacji wentylacyjnej.

Zainstaluj czujnik tlenku węgla. Jego podstawową funkcją jest wykrywanie czadu i alarmowanie lokatorów w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi on poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach i pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Czujniki powinny znaleźć się w pomieszczeniach, w których palimy kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru.

Nie instaluj czujek przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych, czy w miejscach zbytnio zawilgoconych. Niewłaściwie dobrane ustawienie czujki może negatywnie wpłynąć na jej pracę i skuteczność.

Gdy nie mamy możliwości zainstalowania czujnika tlenku węgla, pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Róbmy to szczególnie przed snem, kiedy mamy przed sobą perspektywę przebywania kilku godzin w zamkniętym pomieszczeniu razem z urządzeniami grzewczymi.

A czy wiesz, jak zachować się, gdy ktoś zatruje się czadem?

Otwórz okna - zapewnij dopływ świeżego powietrza.

Wyłącz urządzenia grzewcze.

Wynieś poszkodowanego w bezpieczne miejsce.

Wezwij służby ratownicze – tel. 112, 998, 999.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%