Zamknij
REKLAMA

DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA

16:07, 20.01.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

W dniach 21 i 22 stycznia wielu z nas będzie składać życzenia ukochanym babciom i dziadkom. Czego im życzyć w tym dniu? Tego, aby na co dzień byli bezpieczni.

Ze statystyk policyjnych wynika, że w Polsce najczęściej popełnianymi przestępstwami na szkodę osób starszych są kradzieże, kradzieże z włamaniem i oszustwa. Warto zatem poświęcić w tym dniu chwilę, aby porozmawiać z seniorami o ich bezpieczeństwie. W bieżącym roku nadal mamy do czynienia ze szczególnym zdarzeniem obejmującym swoją skalą cały świat, mówimy tu o pandemii, która jest często okazją dla oszustów i naciągaczy wykorzystujących dobroduszność, wysoki poziom empatii oraz obniżony poziom czujności starszych i samotnych osób, podszywając się pod członków ich rodziny lub różne instytucje. O czym należy rozmawiać z dziadkami, aby ochronić ich przed przestępcami?

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek przygotowanych przez policjantów, które mogą być wspaniałymi tematami do wspólnych rozmów w rodzinnym gronie:

w przypadku korzystania z internetu nie należy otwierać wiadomości e-mail oraz załączników, czy linków z nieznanych źródeł;

należy zawsze chronić wszelkie loginy, hasła i numery PIN;

nie wolno podawać danych osobowych własnych i członków swojej rodziny nieznajomym osobom;

w miejscu, gdzie panuje tłok — w tramwaju, autobusie, markecie, czy na targu, należy trzymać torbę zawsze przed sobą;

będąc w parku, na cmentarzu lub w sklepie nie wolno zostawiać bez nadzoru torebki lub siatek, w których są pieniądze i dokumenty;

przy wypłacie większej kwoty z bankomatu lub dokonywaniu transakcji bankowej w drodze do domu, warto, żeby w sytuacjach tych towarzyszyła zaufana osoba;

bez zbędnej potrzeby nie należy nosić dużej gotówki przy sobie;

kategorycznie nie należy przekazywać pieniędzy osobom nieznajomym, nawet jeśli deklarują, że przysłali je członkowie naszej rodziny;

przebywając w szpitalu, wartościowe rzeczy warto złożyć do depozytu;

nie wolno ufać nieznajomym i wpuszczać ich do mieszkania;

jeśli masz choć najmniejsze obawy przed otworzeniem drzwi do mieszkania – nie otwieraj;

nie należy przechowywać w domu dużej ilości gotówki;

wychodząc z domu po zmroku, warto poprosić o towarzyszenie zaprzyjaźnioną osobę;

po przyjściu do domu zawsze należy zamykać drzwi wejściowe na zamek;

warto utrzymywać więzi z sąsiadami. Mogą służyć pomocą, gdy będzie ona bezwzględnie potrzebna.

DROGI WNUCZKU PAMIĘTAJ! Jednym z najlepszych prezentów, jakie możesz dać swoim ukochanym dziadkom, będą częste kontakty, poświęcony im czas i wspólne rozmowy o bezpieczeństwie, w tym związane z przyspieszeniem cyfrowym np. w zakresie nowoczesnych technologii. 

DRODZY SENIORZY — BĄDŹCIE CZUJNI! Jeśli jesteście świadkami niepokojących zdarzeń, zadzwońcie pod numer 112.

Korzystajcie również z KRAJOWEJ MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA. Dzięki tej aplikacji przy pomocy komputera lub telefonu możecie w prosty i anonimowy sposób przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa. Zgłoszenia naniesione na mapę trafiają do policjantów, którzy bezpośrednio zajmują się rozwiązaniem wskazanego problemu.

Zawsze możecie także poprosić o pomoc swojego DZIELNICOWEGO! Kontakt do dzielnicowego znajdziecie na stronach internetowych jednostek Policjioraz w aplikacji MOJA KOMENDA.

(Biuro Prewencji KGP)

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%