Zamknij
REKLAMA

Śląskie: ponad połowa środków z funduszu Polski Ład – na inwestycje drogowe

14:41, 25.10.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Pełną listę ponad 260 samorządowych projektów, jakie w woj. śląskim otrzymają dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład, opublikowano w poniedziałek na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Ponad połowa z przeszło 2,1 mld zł, jakie trafią do woj. śląskiego w ramach Programu Inwestycji Strategicznych z Rządowego Funduszu Polski Ład, zasili inwestycje drogowe. Jedna z największych w Polsce dotacji - 152 mln zł - sfinansuje modernizację fragmentu drogi łączącej Mysłowice z Bieruniem.

Podczas konferencji prasowej w gmachu Urzędu, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wręczył marszałkowi woj. śląskiego Jakubowi Chełstowskiemu symboliczną promesę o wartości 152 mln zł na modernizację części 18-kilometrowej drogi wojewódzkiej nr 934. Łączy ona Mysłowice, przez Imielin i Chełm Śląski, z Bieruniem, pełniąc także ważną rolę w komunikacji między drogą ekspresową S1 oraz drogami krajowymi 79 i 44.

Dofinansowany projekt obejmuje modernizację drogi nr 934 od Imielina do drogi krajowej nr 44 w Bieruniu. Natomiast Tychy otrzymają 47,5 mln zł na przebudowę dwóch wiaduktów na drodze nr 44 w tym mieście, w ciągu ulicy Mikołowskiej.

Ponad 86 mln zł na nowe układy drogowe dostaną Katowice, a Sosnowiec blisko 61,5 mln zł na przebudowę miejskich dróg. Blisko 30 mln zł na drogi i chodniki w centrum miasta otrzyma Bytom, a 20 mln zł na układ komunikacyjny - Dąbrowa Górnicza. Częstochowa dostanie 30 mln zł na połączenie drogowe ulic Korfantego i Bugajskiej, a Żory blisko 28,5 mln zł na budowę i przebudowę dróg lokalnych. Prawie 30 mln zł na drogi trafi do Siemianowic Śląskich; również 30 mln zł otrzyma Chorzów na modernizację fragmentu biegnącej przez miasto drogi krajowej nr 79.

Ogółem - jak poinformował wojewoda śląski - w ramach pierwszej edycji programu do samorządów z woj. śląskiego trafi ponad 2 mld 138,8 mln zł, z czego ponad 1,2 mld zł na projekty dotyczące dróg gminnych, powiatowych czy wojewódzkich.

Pozostałe środki dofinansują m.in. inwestycje wodno-kanalizacyjne (m.in. ponad 51,6 mln zł na taki projekt trafi do Gliwic i okolic, a po 28,5 mln zł do Tarnowskich Gór i Zawiercia), budowę i modernizację infrastruktury turystycznej i sportowej (jak modernizacja pływali "Panorama" w Bielsku-Białej za 25 mln zł) czy termomodernizację obiektów i budowę odnawialnych źródeł energii (na takie cele trafi np. blisko 30 mln zł dla Jaworzna). W Jastrzębiu-Zdroju 24,3 mln zł dofinansowania otrzyma projekt stworzenia Centrum Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni Zofiówka.

"Samorządy zdecydowały, że największa potrzeba w woj. śląskim dotyczy przebudowy, modernizacji, budowy dróg lokalnych - gminnych, powiatowych i wojewódzkich" - tłumaczył wojewoda, podkreślając, że środki z programu trafią zarówno do powiatów ziemskich, jak i miast na prawach powiatów.

Wieczorek ocenił, że system podziału środków z Funduszu jest sprawiedliwy i zrównoważony, zaś wielkość przekazywanych samorządom pieniędzy jest - jak mówił - "historyczna". "Samorządy w województwie będą mogły realizować gigantyczny program inwestycyjny na swoim terenie" - przekonywał wojewoda śląski.

Inwestycje za ponad 312,5 mln zł mają być zrealizowane do końca przyszłego roku, zaś projekty dofinansowane łącznie kwotą ponad 1,8 mld zł mają dłuższy czas realizacji. Niebawem ma być ogłoszona kolejna edycja programu inwestycji strategicznych, w ramach której samorządy będę mogły aplikować o dalsze środki.

"Bardzo ważną informacją jest to, iż jest to pierwszy etap programu inwestycji strategicznych dla samorządów; będą następne. Pan premier dzisiaj ogłosił, że w najbliższych tygodniach będzie ogłoszona kolejna tura składania wniosków na kolejne programy, kolejne miliardy, które będą skierowane do samorządów na wsparcie społeczności lokalnych" - mówił uczestniczący w poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed. Wyraził przekonanie, że bez środków z programu samorządy nie mogłyby zrealizować wielu potrzebnych inwestycji.

"Druga edycja zgłoszeń ze strony samorządów terytorialnych nastąpi w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Rozstrzygnięć drugiej edycji można spodziewać się, jak sądzę, na przełomie bieżącego i następnego roku" - powiedział wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury, b. minister transportu Jerzy Polaczek.

W katowickiej konferencji prasowej, podczas której poinformowano o szczegółach dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład dla samorządów z woj. śląskiego, wzięli także udział parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z regionu. Wiceszef klubu PiS pos. Wojciech Szarama ocenił, że realizacja programu jest możliwa dzięki dobrej sytuacji finansów państwa.

"Rosnące dochody pozwalają modyfikować budżet i rozdzielać pieniądze według najlepszych, najrozsądniejszych potrzeb (…). Jesteśmy jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gospodarek w Europie. Jestem przekonany, że rząd premiera Morawieckiego, prowadząc dalej mądrą i skuteczną politykę, zapewni dalszy rozwój naszemu krajowi i naszemu województwu, które na tej pomocy zyskało bardzo dużo" - powiedział pos. Szarama.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ lena/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%