Zamknij

Szubert o szczycie cyfrowym w Katowicach: będziemy mogli pokazać polski dorobek

16:20, 14.10.2021 PAP Aktualizacja: 16:26, 14.10.2021
Skomentuj PAP PAP
reo

Jak wyjaśnił podczas czwartkowej konferencji w KPRM Szubert, organizowany 6-10 grudnia XVI szczyt IGF, którego gospodarzem jest Polska, to "najważniejsze wydarzenie branży cyfrowej tego roku poświęcone kwestiom rozwoju przestrzeni cyfrowej". Dodał, że szczyt odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Katowicach.

Szczyt cyfrowy w Katowicach będzie wydarzeniem, dzięki któremu będziemy mogli pokazać polski dorobek - poinformował w czwartek przewodniczący Komitetu Programowego Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021 Krzysztof Szubert. Dodał, że w ramach szczytu zaplanowano 300 debat i paneli.

"Temat przewodni zaproponowany przez Polskę to Internet United - zjednoczony, otwarty dostępny dla wszystkich internet" - powiedział Szubert. Zaznaczył, że podczas wydarzenia będzie poruszany "szereg tematów strategicznych, regulacyjnych, technologicznych"; pełna agenda szczytu dostępna jest m.in. na https://www.gov.pl/web/igf2021.

Odnosząc się do tematyki forum, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej i przewodniczący komitetu programowego Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021 wskazał na integrację społeczno-gospodarczą i prawa człowieka; powszechny dostęp do sieci; nowe regulacje, zrównoważony rozwój środowiskowy; otwarte ekosystemy zarządzania internetem; zaufanie, bezpieczeństwo i stabilność.

Poinformował, że wokół tych siedmiu głównych tematów będą toczyły się dyskusje. "Będzie to wydarzenie, dzięki któremu będziemy mogli pokazać polski dorobek, polskie przykłady" - mówi Szubert. Dał przykład aplikacji Mobyatel, która zyskuje coraz więcej odbiorców. "Wielu z nas używa tych aplikacji m.in. podczas różnych wydarzeń. Możemy się legitymować m.in. certyfikatem covidowym" - mówił.

Szuber wyjaśnił, że podczas szczytu spotkają się grupy interesariuszy sklasyfikowanych przez ONZ: administracja; środowiska biznesowe; środowiska naukowe; organizacje pozarządowe; organizacje technologiczne. "Tych pięć grup tzw. intersariuszy na równych prawach będzie dyskutowało o przyszłości świata cyfrowego" - dodał. Zapowiedział, że spodziewany jest udział m.in. prezydenta, premiera, sekretarza generalnego ONZ oraz szeregu ministrów cyfryzacji i przedstawicieli biznesu.

"Podczas szczytu spodziewamy się zorganizować ok. 300 paneli, wystąpień okrągłych stołów" - powiedział. Dodał, że 6 grudnia jest tzw. dniem zero. "W ramach państwa goszczącego mamy tam znacznie większe uprawnienia - jest cały dzień zagospodarowany przez Polskę, który skończy się uroczystym koncertem i galą" - mówił. Natomiast 7-10 grudnia zaprezentowany zostanie program wypracowany wspólnie z ONZ - "merytoryczny, obszerny".

W ramach podsumowania szczytu zostanie wydany specjalny raport. "Wcześniej będziemy chcieli przedstawić tzw. deklarację katowicką, gdzie pokażemy główne kierunki wydyskutowane podczas szczytu" - zapowiedział Szubert. Zaznaczył, że udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

IGF 2021 (Internet Governance Forum - Światowe Forum Zarządzania Internetem) to międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczące rozwoju internetu. Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem tego szczytu. Wydarzenie, którego organizatorem jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, odbędzie się w dniach 6-10 grudnia 2021 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. 10-12 grudnia odbędzie się tzw. IGF After Party - weekend innowacyjnych dyskusji i aktywności dla młodych programistów z całego świata. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%