Zamknij

Katowice: w poniedziałek zaczyna się głosowanie nad 257 projektami w miejskim budżecie obywatelskim

16:14, 03.09.2021 PAP Aktualizacja: 16:17, 03.09.2021
Skomentuj PAP PAP

To ósma edycja katowickiego budżetu obywatelskiego. Do rozdysponowania jest 20,6 mln zł.

257 z 330 propozycji zgłoszonych przez mieszkańców do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego w Katowicach zostało pozytywnie zaopiniowanych i dopuszczonych do tegorocznego głosowania. Odbędzie się ono od 6 do 19 września - poinformował w piątek urząd miasta.

"W dotychczasowych siedmiu edycjach mieszkańcy wybrali łącznie aż 873 projekty, z których miejskie służby zrealizowały już prawie 750. Z efektów tej pomysłowości i społecznego zaangażowania korzystają tysiące mieszkańców. Mam nadzieję, że poprzez liczny udział w głosowaniu katowiczanie ponownie udowodnią, że zależy im na realnym wpływie na swoje społeczności lokalne i najbliższe otoczenie" - powiedział cytowany w informacji miasta jego prezydent Marcin Krupa.

Na 330 zgłoszonych pierwotnie wniosków 48 to projekty z kategorii ogólnomiejskiej, a 282 to wnioski lokalne. Wśród katowickich dzielnic największą aktywnością wykazali się mieszkańcy Murcek i Kostuchny - w każdej z nich zgłoszono po 20 projektów. 18 zarejestrowano dla Piotrowic-Ochojca, a po 17 wniosków znalazło się w puli trzech innych jednostek pomocniczych - Śródmieścia, Osiedla Paderewskiego-Muchowca i Szopienic-Burowca.

Dzielnica Giszowiec okazała się jedyną, w której wszystkie zgłoszone projekty pozytywnie przeszły weryfikację formalną i merytoryczną. Cieszyć się mogą również wnioskodawcy z Zawodzia, Osiedla Paderewskiego-Muchowca, Dąbrówki Małej i z Piotrowic-Ochojca - w tych dzielnicach wszystkie projekty na etapie weryfikacji merytorycznej zostały zaopiniowane pozytywnie. Spośród pomysłów poddanych pod wrześniowe głosowanie 228 to zadania lokalne, a 29 ogólnomiejskie

Tegoroczne projekty dotyczą wielu dziedzin życia miasta. Wśród zgłoszeń lokalnych można dostrzec wiele kontynuacji projektów tzw. "miękkich" - zadań kulturalnych i festiwalowych, które cieszyły się powodzeniem wśród mieszkańców w zeszłych latach.

Wśród wniosków inwestycyjnych dominowały te dotyczące poprawy estetyki przestrzeni publicznych (zarówno przez różnego rodzaju remonty dróg, jak i zazielenianie terenów), poprawiające bezpieczeństwo w dzielnicach (system monitoringu czy elementy poprawiające bezpieczeństwo pieszych i kierowców), ale również stawiające na swobodniejsze przemieszczanie się w ich obszarze - na przykład dzięki wybudowaniu nowych ścieżek rowerowych i naprawy dróg.

Głosowanie będzie odbywało się elektronicznie. Podczas tegorocznej edycji ponownie uruchomione zostaną mobilne punkty głosowania. Pracownicy urzędu miasta odwiedzą każdą z jednostek pomocniczych, zachęcając mieszkańców do oddawania głosów na projekty. Dodatkowo przez dwa tygodnie głosowania w dniach i godzinach pracy urzędu zostanie uruchomiony stacjonarny punkt głosowania w Biurze Obsługi Mieszkańców, na parterze budynku urzędu miasta przy Rynku.

Tam też wszystkie osoby, które nie mają nr PESEL bądź są mieszkańcami niezameldowanymi w Katowicach, mogą dopisać się do rejestru osób uprawnionych do udziału w głosowaniu i oddać swój głos. Dopisywać można się w dniach i godzinach pracy urzędu, przez dwa tygodnie trwania głosowania.

Informacje o głosowaniu i lista projektów dostępne są na stronie budżetu obywatelskiego w Katowicach: bo.katowice.eu.(PAP)

Autor: Mateusz Babak

mtb/ joz/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%