Dzięki wsparciu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, realizowany jest projekt pod nazwą „Śladami wspólnej historii postrzeganej z dwóch różnych perspektyw”.
To niezwykle wartościowe przedsięwzięcie łączy młodzież z LO w Koziegłowach oraz Gesamtschule Quelle z Bielefeld.
[FOTORELACJA]620[/FOTORELACJA]
W dniach 30 marca – 4 kwietnia 2025 r. młodzież z Niemiec gościła w Polsce.
Podczas pobytu uczniowie wzięli udział we wspólnych warsztatach, zwiedzili były niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, gdzie razem pochylili się nad trudną historią i wymienili refleksje.
W czasie jednego ze spotkań uczniowie z Bielefeld zaprezentowali wywiad z niemiecką kobietą, która jako dziecko przeżyła II wojnę światową.
Młodzież z Koziegłów miała dzięki temu możliwość zobaczenia historii z innej, często pomijanej perspektywy.
Dodatkowo Leonard Jagoda, prowadząc zajęcia z młodzieżą, skłonił uczniów do refleksji nad lokalnymi śladami historii i dziedzictwem sztuki w ich miejscowości.
Program wymiany nie ograniczał się wyłącznie do aspektów historycznych.
Młodzież niemiecka odwiedziła polskie rodziny, wspólnie uczestniczono w lekcjach, zorganizowano kolację z karaoke, ognisko oraz wycieczkę do Krakowa.
Nie zabrakło również spotkania z burmistrzem Gminy i Miasta Koziegłowy w sali sesyjnej – co dla wielu uczniów było pierwszym zetknięciem z lokalną administracją.
Koordynatorkami projektu były:
- ze strony polskiej – P. Iwona Saleta i P. Urszula Grabiszewska,
- ze strony niemieckiej – P. Marta Seidenberg i P. Charlotte Puls.
Z Paniami Seidenberg i Saleta udało się nam także porozmawiać. Zapytaliśmy od czego to wszystko się zaczęło...
We wrześniu 2024 r. uczniowie LO w Koziegłowach odwiedzili Bielefeld.
Jednym z kluczowych elementów tamtej części projektu był wywiad z Panią Wiesławą Musialik, która jako dziecko została wysiedlona z Koziegłówek na teren III Rzeszy.
Jej bolesne wspomnienia wywarły ogromne wrażenie na obu grupach.
Podczas pobytu młodzież odwiedziła również KL Bergen-Belsen, a wspólne refleksje nad tragicznymi losami dzieci wojny doprowadziły uczniów do głębokich wniosków o wartości pokoju i demokracji.
Nie zabrakło także radości – wspólne gotowanie, warsztaty teatralne, wycieczki (m.in. do Kolonii i zakładów Dr. Oetkera), a nawet zwiedzanie stadionu Arminii Bielefeld sprawiły, że uczestnicy nabrali wzajemnej sympatii i zbudowali trwałe więzi.
Projekty takie jak „Śladami wspólnej historii…” mają ogromne znaczenie zarówno dla uczestników, jak i dla budowania porozumienia między narodami.
Pozwalają zrozumieć, jak bardzo subiektywne mogą być nasze spojrzenia na przeszłość – a jednocześnie jak wiele wspólnego możemy w niej odnaleźć.
Młodzież ma szansę nie tylko poznać historię, ale też poczuć jej emocjonalny ciężar, obalać stereotypy, a także nawiązywać międzynarodowe przyjaźnie i ćwiczyć język obcy w prawdziwym, życiowym kontekście.
Po obu stronach projekt spotkał się z niezwykle pozytywnym odbiorem.
Młodzi ludzie wracali do domów z nowymi doświadczeniami, wspomnieniami i głębokimi przemyśleniami.
Takie inicjatywy to najlepszy dowód na to, że młodzież potrafi tworzyć mosty ponad podziałami – a wspólna historia, choć trudna, może łączyć, a nie dzielić.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz