Zamknij
REKLAMA

31. Pielgrzymka Górników Jasną Górę

20.03, 21.11.2021 PAP Aktualizacja: 20.20, 21.11.2021
Skomentuj PAP
REKLAMA

Pielgrzymka jest organizowana przed przypadającym 4 grudnia świętem patronki górników św. Barbary. Tradycyjnie rozpoczyna się przy kościele pod wezwaniem tej świętej, nieopodal Jasnej Góry, po czym górnicy z pocztami sztandarowymi, w galowych mundurach przechodzą w marszu na Jasną Górę, gdzie delegacje składają kwiaty przy pomniku bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Górnicy po raz 31. przybyli w niedzielę ze swoją doroczną branżową pielgrzymką na Jasną Górę. Mszy dla pielgrzymów przewodniczył bp Paweł Stobrawa z Opola.

W niedzielę po południu uczestnicy tegorocznej pielgrzymki wzięli udział w mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Nabożeństwu przewodniczył bp Stobrawa. W homilii hierarcha podziękował pracownikom przemysłu wydobywczego za ich pracę, wyraził troskę o górniczą branżę, o miejsca pracy, zapewnił też o modlitwie za bezrobotnych.

"Mimo świętowania z niepokojem myślimy o przyszłości. Razem z wami niesiemy w sercu niepewność, która rodzi zapowiedź zmian strukturalnych w sektorze górniczym i energetycznym" - powiedział, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium, bp Stobrawa.

Jednocześnie zachęcał górników, by mimo trosk i niepokojów związanych z pracą, "inwestowali w swoje życie duchowe": opierali się na wierze przeżywając codzienność w jedności z Bogiem. "Potrzebna jest zwykła, ludzka uczciwość, życzliwość, dobroć, poszanowanie - i te wartości zechciejcie pielęgnować w sobie i w swoich rodzinach" - wezwał.

Biskup akcentował, że fundamentem prawdziwej religijności w Polsce zawsze były zdrowe, przeniknięte odpowiedzialnością przed Bogiem rodziny i ocenił, że "rodziny górnicze zawsze były tu świetlanym przykładem". Zaapelował też do górników, aby stali oni "na straży moralnie zdrowej rodziny".

"Niech wasze rodziny, oparte na świętym i trwałym małżeństwie, dają nadal ojczyźnie i Kościołowi wspaniałych ludzi o niezwykłych charakterach. W swoje rodziny wnoście dużo dobroci, sprawiedliwości, życzliwości, pokoju, a więc te wartości, których spragniony jest współczesny świat" - życzył bp Stobrawa.

W pielgrzymce uczestniczyli górnicy węgla kamiennego, brunatnego, rud cynku i ołowiu, siarki, ropy naftowej, energetycy i elektronicy. Wśród pielgrzymów byli: pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Piotr Pyzik oraz jeden z jego poprzedników, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski.

Pielgrzymkę Górników organizuje krajowy sekretariat górnictwa i energetyki Solidarności. Z okazji pielgrzymki w niedzielę na jasnogórskiej wieży zawieszono zielono-czarne flagi. (PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mmu/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%