Zamknij

"Ocali nas miłość" - koncert Tomasza Organka w hołdzie Powstańcom Warszawskim

22:53, 24.07.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

W sobotę odbyła się również premiera płyty Organka "Ocali nas miłość". Na płycie pojawili się znani goście - Magda Umer, Ralph Kamiński oraz Klaudia Szafrańska. Organizatorem koncertu i wydawcą płyty jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

Koncert Tomasza Organka i gości zaczął się w sobotę o godz. 21 w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest dedykowany bohaterom zrywu z 1 sierpnia 1944 r.

Punktem wyjścia dla twórców płyty "Ocali nas miłość" były zdjęcia jednego z najbardziej znanych powstańczych fotoreporterów Eugeniusza Lokajskiego "Broka". Inspiracją dla każdej z ośmiu piosenek na płycie była inna fotografia. Kolekcja prawie tysiąca zdjęć Lokajskiego - jak podkreślało Muzeum w zapowiedziach koncertu - w "ujmujący sposób dokumentuje zarówno prywatne życie bohaterów sierpnia 1944 roku, jak ich ofiarną walkę na ulicach Warszawy".

Koncert zaczął utwór "Fotograf Brok" dedykowany właśnie Lokajskiemu. "Piosenka, która zaczęła koncert jest właśnie o nim. Tym koncertem zaczynamy oficjalne obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie piosenki powstały na tę okoliczność. Są oryginalne, napisane przez nas i był inspirowane zdjęciami Lokajskiego" - powiedział widzom po wykonaniu pierwszej piosenki muzyk. Podkreślił, że powstanie niesie ze sobą wartości, które są nam nadal niezwykle potrzebne.

Wcześniej Organek tłumaczył, że historia Lokajskiego wywarła na nim niesamowite wrażenie. "Sportowiec, bojownik o wolność, dokumentalista, ale nade wszystko artysta. Esteta. Z jego zdjęć, paradoksalnie dla czasu powstańczej pożogi, bije życie. Roześmiane młode kobiety, pary łączące się w małżeństwie aż Bóg ich nie rozłączy, mężczyźni silni w swej wierze w zwycięstwo. Jest w tym wszystkim jakaś porywająca poezja. Teksty bezpośrednio inspirowane jego zdjęciami dosłownie pisały się same" - mówił artysta. "Miałem taką ambicję, żeby w tym roku zrobić to ciut inaczej, czyli nie korzystać z wierszy powstańczych; zrobić to po swojemu" - dodał.

Koncert jest transmitowany przez TVN24 oraz Muzeum Powstania Warszawskiego na YouTube. Koncert inauguruje obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy - ok. 500 tys. - wypędzono z miasta, które następnie zostało przez Niemców niemal całkowicie spalone i zburzone. (PAP)

Autorka: Natalia Kamińska

nmk/ robs/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%