Zamknij

Zakopane: rozpoczęło się 392. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

13:17, 06.06.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

"Tematem przewodnim zebrania plenarnego jest katecheza - nauka religii w szkole, katecheza przyparafialna. Po ponad 30 latach powrotu katechezy do szkół jest to właściwy moment, aby te kwestie podjąć i dojść do pewnych decyzji ze względu na zmieniającą się rzeczywistość. Przede wszystkim ze względów demograficznych, a także podejścia młodego pokolenia, zarówno rodziców małych dzieci jak i młodzieży po 18. roku życia do kwestii katechezy" - mówił bp Miziński na konferencji prasowej.

Katecheza - nauka religii w szkole i katecheza przyparafialna to temat przewodni 392. Zebrania Plenarnego KEP, które rozpoczęło się w poniedziałek w Zakopanem - przekazał sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Biskupi wezmą udział w mszy św. pod Wielką Krokwią z okazji 25-lecia pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Sekretarz generalny KEP poinformował, że biskupi zajmą się nie tylko kwestią wyboru uczniów, dotyczącego nauki religii lub etyki w szkole lub niedecydowania się na żadną z tych opcji, ale przede wszystkim podejmą temat obecności, oprócz katechezy w szkołach, także katechezy przy parafiach.

"Inaczej prezentuje się problem uczestnictwa w katechezie w dużych miastach, w północnej części Polski, a inaczej w południowej czy wschodniej części kraju, dlatego też wymienimy swoje doświadczenia. Potem dojdziemy do wspólnych wniosków i decyzji, aby maksymalnie zapewnić możliwość pogłębiania wiary zarówno w szkołach jak i przy parafiach" - mówił bp Miziński.

Kolejnym tematem Zebrania Plenarnego będzie kwestia dotycząca synodu biskupów o synodalności i w kościele. Kolejna poruszana kwestia to sprawozdanie Kościelnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, którego pierwsza kadencja właśnie się kończy. Podczas posiedzenia KEP będą także podejmowane tematy dotyczące kwestii dogmatycznych oraz liturgicznych. Kolejnym tematem będzie wybór dyrektora Caritas Polska po kończącej się w tym roku pierwszej kadencji księdza dyrektora dr Marcina Iżyckiego.

Zebranie biskupów w Zakopanem będzie połączone z modlitwą wdzięczności za dar pontyfikatu Jana Pawła II. W poniedziałek o 18. pod Wielką Krokwią odbędzie się msza z udziałem biskupów - będzie to główna uroczystość 25. rocznicy VI pielgrzymki papieża do Polski, zakończonej właśnie w Zakopanem.

Zebranie Plenarne KEP zakończy się we wtorek. Na ten dzień rano zaplanowano mszę świętą w sanktuarium p.w. Świętej Rodziny przy Krupówkach z udziałem episkopatu, która zakończy w Polsce Rok Rodziny Amoris laetitia ogłoszony przez papieża Franciszka.(PAP)

autor: Szymon Bafia

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%