Zamknij
REKLAMA

Centrum Młodych Liderów

20:41, 13.12.2018 | D.D
REKLAMA
Skomentuj

Cel i założenia:

Najważniejszym motywem, a zarazem i celem podjęcia przez Stowarzyszenie „Potrafisz Częstochowo’’ projektu Centrum Młodych Liderów, jest chęć wykreowania ludzi wyróżniających się cechami intelektualnymi i osobowością, przyszłych przywódców, mistrzów w swoich dziedzinach, jednym słowem liderów właśnie!

Wykłady oraz warsztaty odbywające się w ramach Centrum Młodych Liderów pozwolą na zdobycie wiedzy oraz praktycznych umiejętności m.in. z zakresu prawa, przedsiębiorczości, polityki samorządowej, polityki społecznej, mediacji, wystąpień publicznych, zarządzania projektami oraz wielu innych.

Projekt ten skierowany jest do grupy w wieku od 17 do 25 lat.

Centrum Młodych Liderów zgromadzi ok. 35 młodych aktywnych ludzi, którzy chcą:

działać bardziej profesjonalnie;
umiejętnie wykorzystywać powszechnie dostępne narzędzia oraz osiągnięcia takich dziedzin jak Public Relations czy Social Media;
przekuć wiedzę teoretyczną w praktykę;
zdobyć umiejętność autoprezentacji;
poznać podstawy prawa i przedsiębiorczości;
zadbać o rozwój osobisty.

Jak wyglądają zajęcia w Centrum Młodych Liderów?

Forma zajęć: Spotkania podzielone są na:

wykład teoretyczny – 45 minut;
wykład + warsztat – 30 min wykładu + 90 min warsztatu.

Oprócz wykładów połączonych z warsztatami, na uczestników Centrum Młodych Liderów czekają do wykonania dwa obligatoryjne zadania – ich opis wskazany jest w załączniku. Ponadto, Uczestnicy zobowiązani są do wykonania od jednego do trzech zadań fakultatywnych wybranych spośród podanych w osobnym załączniku. Opis każdego z zadań zawiera także jego punktację.

Kiedy odbędą się zajęcia w Centrum Młodych Liderów?

Harmonogram spotkań w ramach Centrum Młodych Liderów:

12.01.2019 r. – pierwsze spotkanie;

26.01.2019 r. – drugie spotkanie;

02.02.2019 r. – trzecie spotkanie;

03.03.2019 r. – czwarte spotkanie;

09.03.2019 r. – piąte spotkanie;

23.03.2019 r. – szóste spotkanie;

06.04.2019 r. – siódme spotkanie;

13.04.2019 r. – ósme spotkanie;

27.04.2019 r. – dziewiąte spotkanie;

11.05.2019 r. – dziesiąte spotkanie.

W czasie ostatniego – dziesiątego spotkania odbędzie się gala, na której zostanie podsumowany Projekt Centrum Młodych Liderów. Zostanie na niej przedstawiona analiza projektu przeprowadzona wspólnie przez uczestników i prelegentów oraz wręczone zostaną nagrody dla Uczestników.

Prelegenci Centrum Młodych Liderów:

Praca na rzecz Centrum Młodych Liderów to nie tylko przekazywanie wiedzy, to również wielka odpowiedzialność. Dlatego też wybraliśmy na  prelegentów osoby posiadające dużą wiedzę i odpowiedni autorytet moralny – osoby, które swym życiem i działalnością udowodniły, że warto się od nich uczyć.

Tomasz Jaskóła – Poseł na Sejm VIII kadencji z ramienia Kukiz’15. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Wieloletni nauczyciel licealny i wykładowca akademicki. Członek stowarzyszenia „Republikanie”. Twórca serwisu MojaMatura.pl.
Włodzimierz Skalik – absolwent Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Utytułowany reprezentant Polski w sportach lotniczych, zdobywca 22 medali w mistrzostwach świata i Europy. Prezes Częstochowskiego Aeroklubu. Prezes Towarzystwa Patriotycznego Kresy wspierającego Polaków na Kresach. Od prawie 30 – stu lat przedsiębiorca zarządzający firmą o ugruntowanej pozycji na rynku i zatrudniający wielu pracowników.
Tomasz Lechowicz – absolwent Politechniki Częstochowskiej na Wydziale Elektrycznym. Project manager, życie zawodowe związał z przemysłem ciężkim. Posiada bogate i poparte wieloma osiągnięciami doświadczenie międzynarodowe (USA, Rosja, Chiny, Europa) w prowadzeniu projektów inwestycyjnych, technologicznych i badawczych. Poliglota.
Joanna Wons – Kleta – absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, ukończyła też studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii. Ponad dziesięć lat pracowała jako nauczyciel matematyki i chemii. Posiada specjalizację z oligofrenopedagogiki. Przez 8 lat była Radną w Radzie Gminy Pawonków, w ostatnich wyborach samorządowych społeczność Gminy powierzyła jej mandat Wójta.  Absolwentka  VIII edycji programu Liderzy PAFW organizowanego przez Szkołę Liderów i Polsko Amerykańską Fundację Wolności. W 2015 roku odbyła wizytę studyjno – szkoleniową w ramach prestiżowego programu International Visitor Leadership Program o tematyce samorządowej organizowaną przez Departament Stanu rządu USA, w 2016 roku została wpisana do grona alumnów programu IVLP. Kocha podróże, odwiedziła ponad 30 krajów na 5 kontynentach.
Małgorzata Kaim – absolwentka historii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, odbyła także studia podyplomowe w zakresie nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała jako asystent w Instytucie Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Wieloletnia nauczycielka historii oraz wiedzy o społeczeństwie w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie, obecnie dyrektor tegoż liceum. Jako tutor od 3 lat prowadzi wraz z innymi nauczycielami liceum Szkołę Liderów Juliusza.
Paulina Kołodziejczyk – absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Od ponad dwóch lat prowadzi własną Kancelarię Radcy Prawnego w Częstochowie. Ukończyła podyplomowe studia w zakresie wyceny nieruchomości w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Zaangażowana społecznie, z ramienia Fundacji prowadzi nieodpłatne punkty pomocy prawnej.
Jarosław Plewa – absolwent Politechniki Częstochowskiej Wydziału Elektrycznego. Kierownik sprzedaży w firmie zajmującej się dystrybucją sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego. Niepełnosprawny, któremu w aktywności na wielu płaszczyznach; również fizycznych; “pełnosprawni” mogą tylko zazdrościć. Twórca strony „Wakacje na wózku”, w której umieszcza informacje o miejscach w Polsce i za granicą które są przystosowane dla osób poruszających się na wózku.
Dawid Sztajner – absolwent Uniwersytetu SWPS oraz Politechniki Częstochowskiej. Prowadzi działalność gospodarczą zajmującą się szeroko rozumianym rozwojem osobistym. Jako członek stowarzyszenia ETOH od lat zaangażowany w pomoc kobietom dotkniętym przemocą domową. Sportowiec z zawodową przeszłością.
Karol Dobrakowski – absolwent Politechniki Częstochowskiej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. Doktorant w Zakładzie Przetwórstwa Polimerów. Moderator Design Thinking Space. Jeden z twórców strony „dtworkspace”.
Łukasz Misiak – absolwent Politechniki Częstochowskiej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. Moderator Design Thinking Space. Jeden z twórców strony „dtworkspace”.
Kinga Sroka – absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesjonalistka w dziedzinie marketingu internetowego oraz aktywna wolontariuszka organizacji pożytku publicznego.
Przemysław Onoszko – student prawa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego. W czasie nauki w liceum pełnił funkcje przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Był także inicjatorem oraz liderem akcji „Razem dla Słowaka”. Koordynator projektu „Vademecum Spółdzielcy”. Założyciel strony „Ratujmy Park na Parkitce”, a także administrator strony „Częstochowa – Parkitka”.
Kamil Berych – student prawa na Uniwersytecie Śląskim. Od 6 lat zajmuję się debatami oksfordzkimi. Jest założycielem Koła Naukowego Debat Oksfordzkich UŚ, sędzią największych turniejów debatanckich, m. in. Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich. Prowadzi warsztaty z debat oksfordzkich dla licealistów i studentów. Działa także w Fundacji Nowy Głos, jednej z największych organizacji zajmujących się debatami w Polsce.
Dominik Moskalik – student prawa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Reprezentant Uniwersytetu Śląskiego w Ambasadorskim Programie ING Bank Śląski na rok akademicki 2018/2019. Współtwórca Vademecum Spółdzielcy.
Dominik Nienartowicz – student Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Posiada zawodowe doświadczenie jako montażysta i operator kamer. Pracował m.in. w firmie Meritum, studiu telewizyjno – filmowym N – art. Studio. Pracował również jako reporter w Radio Fiat .
Karolina Kowacka – studentka germanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w dziale marketingu w firmie prawniczej w Stanach Zjednoczonych, podczas udziału w Projekcie Arizona. Współorganizatorka Liberty International World Summit w Krakowie. Od ponad roku związana z Polsko – Amerykańską Akademią Liderów.

Tematy wykładów i warsztatów wraz z datami i prelegentami je przedstawiającymi:

12.01.2019  – Tomasz Jaskóła „Współczesny polityk’’ (wykład);

26.01.2019 – Łukasz Misiak oraz Karol Dobrakowski „Designe thinking” (wykład + warsztat);

02.02.2019 – Małgorzata Kaim „Kształtowanie liderów pośród uczniów szkoły” (wykład);  Kinga Sroka „Marketing internetowy” (wykład + warsztat);

02.03.2019 – Dominik Moskalik oraz Dominik Nienartowicz „Dress code młodego lidera” (wykład + warsztat);

09.03.2019 – Jarosław Plewa „O pokonywaniu barier’’ (wykład); Dawid Sztajner –„Coaching’’(wykład + warsztat);

23.03.2019 – Włodzimierz Skalik „Przedsiębiorczość w praktyce’’ (wykład); Tomasz Lechowicz  – „Zarządzanie projektami’’(wykład);

06.04.2019 – Paulina Kołodziejczyk „Prawo dla młodych’’ (wykład + warsztat); Przemysław Onoszko – „Od przewodniczącego samorządu szkolnego do kampanii na radnego – czyli o partycypacji młodych słów kilka’’ (wykład);

13.04.2019 – Joanna Wons – Kleta „Pierwsze miesiące na stanowisku wójta’’ (wykład);  Kamil Berych – „Debaty oxfordzkie” (wykład + warsztat);

27.04.2019 – Karolina Kowacka „O liderowaniu słów kilka” (wykład).

Zadania podzielone są na dwa rodzaje: obligatoryjne oraz fakultatywne. Do wykonania zadań z pierwszej kategorii zobowiązani są wszyscy uczestnicy projektu. Z kolei zadania fakultatywne są dobierane przez samych uczestników – wybierają od jednego do trzech zadań, które będą chcieli zrealizować. Do każdego z zadań przypisana jest liczba punktów, którą może osiągnąć uczestnik po jego wykonaniu.

Zadania obligatoryjne:

Stworzenie mapy wydatków gminy;
Historia Łącznikiem z Polonią.

Zadania fakultatywne:

Stworzenie społeczności na Facebooku;
Twój pomysł na biznes – przedstawienie swojego biznesplanu;
Tworzę interpelację poselską;
Kampania społeczna w praktyce;
Porozmawiajmy o byciu liderem – wywiad z osobą powszechnie znaną;
Bądź jak radny gminy!;
Mini documentary and how do you make one?;
Video Blog News;
Stworzenie gry miejskiej lub planszowej;
Tworzenie aplikacji mobilnej;
Reaktywacja Bookcrossingu w Częstochowie;
Wirtualna giełda;
Publikacja popularnonaukowa.

Nietypowe zadania, które zostały zaproponowane mają na celu sprawdzenie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, nawiązywania kontaktów, przewodzenia grupie. Mają także przełamywać tremę przed wystąpieniami publicznymi oraz pobudzić wśród uczestników kreatywność.

 

Centrum Młodych Liderów

(D.D)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© myszkow365.pl | Prawa zastrzeżone