Zamknij

"Potop" w popkulturowej wersji - prapremiera w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku

12:53, 29.03.2025 Aktualizacja: 14:43, 29.03.2025
Skomentuj PAP PAP

"Sienkiewicz jest w naszych genach, to klasyk i sięganie po niego, czy - tak jak w moim przypadku - odświeżenie go, jest ruchem nie tyle oryginalnym, co racjonalnym" - powiedział w rozmowie z PAP Siegoczyński.

Prapremiera spektaklu "Potop" Henryka Sienkiewicza, w popkulturowej wersji reżysera i autora scenariusza Michała Siegoczyńskiego, odbędzie się w sobotę w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

"Na pytanie, dlaczego sięgam po +Potop+ odpowiem to, co powiedział Edmund Hillary, kiedy zapytano go, dlaczego wspina się na Mount Everest: +bo jest+" - dodał.

Henryk Sienkiewicz w "Potopie+ przenosi czytelnika w lata 1655-1657, pierwsze dwa lata potopu szwedzkiego. Siegoczyński, który jest autorem scenariusza porusza się w obrębie różnych czasów i epok. "Sienkiewicz chciał napisać powieść współczesną, ale wiedział, że w związku z zaborami, nie będzie mógł jej pisać. Nie chciał, żeby w tym konflikcie występowali Rosjanie, bo zdawał sobie sprawę, że jego powieść nie przejdzie cenzury, dlatego wziął na warsztat ten konflikt" - tłumaczył.

Jego zdaniem potop szwedzki nie przebił się do świadomości Polaków, mimo że - jak dodał - martyrologia wpisana jest w nas od urodzenia. "Potop szwedzki uczynił więcej szkód niż II wojna światowa; zginęło wówczas procentowo więcej Polaków niż w latach 1939-45, ale o tym rzadko pamiętamy. Na pewno sienkiewiczowska idea "ku pokrzepieniu serc" i wybór popularnego gatunku płaszcza i szpady okazały się udanym zamiarem utrwalenia tego zdarzenia w zbiorowej pamięci" - powiedział reżyser.

Siegoczyński wyjaśnił, że w swoim "Potopie" odbija się od sienkiewiczowskiej historii i wplata w nią współczesną postać Andrzeja Kmicica. "Przepisuję Sienkiewicza swoim językiem, popkulturowo; odbijam się też w czasy Jerzego Hoffmana i jego filmu z Danielem Olbrychskim w roli głównej" - dodał.

Zaznaczył, że w swoim scenariuszu odniósł się też do sondażu przeprowadzonego wśród Polaków. "Zapytano w nim, czy gdyby wybuchła wojna, to ludzie walczyliby czy wyjechali. Większość odpowiedziała, że by wyjechała. No i może właśnie taka patriotyczna baśń jest ciągle potrzebna do wywołania potrzeby pozostania i walki za kraj? Ten wątek też będzie" - podkreślił.

W spektaklu Siegoczyńskiego, Zagłoba będzie opowiadał w baśniowy sposób o ważnych momentach w historii Polski, m.in. o Solidarności czy wrześniu 1939 roku. "Chcę powołać do życia nasze martyrologiczne momenty" - wyjaśnił.

Pojawią się również polscy pisarze: Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Eliza Orzeszkowa czy Maria Konopnicka. "To były czasy, kiedy Polska nie miała jeszcze Nobla w dziedzinie literatury i - tak myślę - trwał wyścig między tymi pisarzami a Sienkiewiczem" - dodał.

Siegoczyński, który do Teatru Wybrzeże powrócił po dwóch latach, po zrealizowanym spektaklu "Romeo i Julia is not dead" - zaznaczył, że jest "fanem gdańskiego zespołu teatralnego". Podkreślił, że aktorzy mają ogromny talent, są profesjonalistami i dla niego praca z nimi jest "wyjątkowym prezentem".

W spektaklu występują m.in. Dorota Androsz, Katarzyna Borkowska, Grzegorz Gzyl, Micha Jaros, Anna Kociarz czy Piotr Witkowski.

Spektakl zostanie wystawiony na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże, będzie trwał 3 godz. i 40 minut z dwiema przerwami. Za scenografię odpowiada Justyna Elminowska, za kostiumy Sylwester Krupiński, natomiast muzykę przygotował Kamil Pater.(PAP)

pm/ dki/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%