Zamknij

Widowiska, festiwale, rekonstrukcje historyczne podczas obchodów 1000. rocznicy koronacji królewskich

18:12, 08.01.2025 Aktualizacja: 19:29, 08.01.2025
Skomentuj PAP PAP

Wydarzeniom, które rozpoczną się wiosną i będą trwały przez następnych kilka miesięcy, była poświęcona konferencja prasowa w Muzeum Historii Polski (MHP) w Warszawie. MHP jest partnerem miasta Gniezna w realizacji obchodów jubileuszu koronacji.

Wielkie widowiska plenerowe, festiwale, rekonstrukcje historyczne, konferencje naukowe, spotkania, wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, a także uroczystości religijne złożą się na obchody 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II w Gnieźnie.

"Bardzo często muzea były instytucjami, które z całego terytorium zagarniały do centrum pamięć (...). My w Muzeum Historii Polski myślimy odwrotnie. Polska pamięć jest rozproszona, oddolna i spontaniczna (...). Jeśli Muzeum ma być tętniącym sercem historii Polski, to musi ono pompować to zainteresowanie na cały kraj, żeby przypominać, że ta historia nie zaczęła się w Warszawie, toczyła się wszędzie i nie ma polskiej historii bez wyprawy do Gniezna" - powiedział w środę na konferencji dyrektor MHP Marcin Napiórkowski.

Prezydent Gniezna Michał Powałowski, prezentując program wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami, podkreślił, że ich centralnym punktem będzie ogromne, plenerowe widowisko historyczne "opowiadające o początkach Polski". W jego realizację zaangażowanych będzie ponad stu aktorów i wolontariuszy. W pokazach, które zaplanowane są na dwa sierpniowe weekendy, każdorazowo będzie uczestniczyć 12 tys. widzów.

Odbędzie się także rekonstrukcja koronacji królewskiej i specjalna edycja Królewskiego Festiwalu Artystycznego. W Gnieźnie rekonstruktorzy stworzą miasteczko średniowieczne. "Turyści będą mogli zobaczyć, jak wyglądało ówcześnie życie" - wyjaśnił Powałowski.

Przypomniał, że Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów w Gnieźnie, dlatego też jubileusz uświetni wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu w tym mieście. Odbędzie się ono 26 kwietnia. Planowana jest Msza Koronacyjna towarzysząca uroczystościom odpustowym ku czci Świętego Wojciecha. Natomiast we wrześniu - Zjazd Gnieźnieński.

Powałowski podkreślił, że uroczystościom przewodniczy komitet honorowy, z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele. "W jego skład wchodzą także marszałek Sejmu, marszałek Senatu, gnieźnieńscy parlamentarzyści, marszałek województwa wielkopolskiego, wojewoda wielkopolska, starosta gnieźnieński oraz prymas Polski" - wyliczał prezydent Gniezna. Wskazał, że władze miasta współpracują z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wieloma innymi instytucjami centralnymi.

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) Rafał Szmytke wyraził przekonanie, że tak duże wydarzenie "nie może nie spotkać się z zainteresowaniem instytucji odpowiedzialnych za promocję Polski za granicą". Zapowiedział, że POT w związku z obchodami milenium koronacji skupi się na promocji "turystyki kulturalnej" w krajach ościennych: w Czechach, Niemczech, Skandynawii. "Dziś wydarzenia plenerowe, rekonstrukcje historyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jestem pewien, że obchody tysiąclecia przyczynią się do rozpoznawalności Polski jako kraju ciekawego turystycznie" - ocenił.

Wszystkie informacje dotyczące obchodów tysiąclecia koronacji znajdują się na stronie internetowej www.Gniezno2025.pl oraz na profilu FB/Gniezno2025.

Organizatorzy zaangażowali do promocji - jak powiedział prezydent Michał Powałowski - "specjalnego influencera". Za pomocą sztucznej inteligencji stworzono film reklamowy, na którym postać Bolesława Chrobrego zachęca widzów do udziału w obchodach rocznicowych.

W materiałach prasowych można przeczytać, że choć "tradycja głosiła, że koronacja Bolesława Chrobrego miała miejsce w roku 1000 podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego, to dzisiejsi historycy wskazują na rok 1025, kiedy to 18 kwietnia, w Niedzielę Wielkanocną, Bolesław Chrobry został koronowany na pierwszego króla Polski".

Podkreślono, że koronacja "była nie tylko aktem symbolicznym, ale również przypieczętowała niezależność kraju i podniosła jego prestiż w Europie. Bolesław stał się pomazańcem bożym, co uświęciło jego władzę".

"Panowanie Bolesława Chrobrego - czytamy - przyniosło Polsce nowe terytoria i wolność spod wpływów niemieckich. Jednakże jego krótkie rządy zakończyły się szybko, gdyż zmarł niespełna dwa miesiące po koronacji, 17 czerwca 1025 roku. (...) Koronacja Chrobrego otworzyła nowy rozdział w historii Polski i umocniła młodą państwowość. Kilka miesięcy po jego śmierci, 25 grudnia 1025 roku, koronowany został jego syn Mieszko II w gnieźnieńskiej katedrze przez arcybiskupa Hipolita. Jego panowanie było burzliwe, naznaczone wojnami i trudnościami, które ostatecznie doprowadziły do jego ucieczki z kraju w 1031 roku". (PAP)

wnk/ miś/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%