Zamknij
REKLAMA

Tomasz Opałka z nominacją do Hollywood Music in Media Award

20:19, 08.11.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Opałka urodził się w 1983 r. W 2011 r. ukończył studia kompozytorskie ukończył na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. Krzysztofa Baculewskiego. W 2013 r. otrzymał stopień doktora, a w 2019 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego.

Tomasz Opałka - za swoją kompozycję stworzoną dla Pawilonu Polski na EXPO2020 w Dubaju - otrzymał nominację do Hollywood Music in Media Award. Wśród nominowanych znaleźli się m.in. Hans Zimmer, Harry Gregson-Williams, Hildur Gu?nadóttir, Marco Beltrami, Alexandre Desplat - poinfotmował PAP Filip Milczarski z Partner of Promotion.

W wieku 14 lat rozpoczął komponowanie, a tym też czasie uczył się gry na instrumentach perkusyjnych, puzonie oraz fortepianie. "Pierwszych wykonań swoich utworów doczekał się w wieku lat 18, zaś rok później miał pierwsze wykonanie utworu orkiestrowego, co tylko utwierdziło go w skuteczności obranego kierunku" - czytamy na stronie Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, na którym wykłada Opałka.

W kolejnych latach otrzymywał nagrody na konkursach kompozytorskich, pojawiały się kolejne wykonania utworów oraz zamówienia kompozytorskie.

W 2012 r. Opałka wyjechał do Hollywood, gdzie pracował z tamtejszymi twórcami muzyki filmowej m.in jako orkiestrator, aranżer, producent i kompozytor. "Od tamtej pory, mimo powrotu do Polski, dzieli swój czas pomiędzy pracę w Warszawie i w Los Angeles" - czytamy.

W 2015 r. został zatrudniony na UMFC, a od 2019 roku prowadzi swój autorski program nauki Kompozycji Muzyki Filmowej.

Jego pierwsza monograficzna płyta "EMERGE" zawierająca utwory symfoniczne została wydana przez wytwórnię Warner Classics. Opałka tworzył na zamówienie Polskiej Opery Królewskiej, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Deutsche Oper Berlin, Orkiestry Muzyki Nowej, Calgary Philharmonic Orchestra, a także Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, Instytutu Adama Mickiewicza, Sinfonietty Cracovia oraz wielu innych zespołów i solistów.

Jak informuje na swojej stronie UMFC, kompozycje Opałki były wykonywane na licznych koncertach i festiwalach w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Korei Południowej, Chinach, Niemczech, Słowacji, Litwie, Rosji, Ukrainie i Białorusi. (PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%