Zamknij

Festiwal Światła w Łodzi 2021 – Light Move Festival

20:13, 22.09.2021 M.R Aktualizacja: 20:23, 22.09.2021
Skomentuj

Festiwal Światła w Łodzi 2021 – Light Move Festival

Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival to największy festiwal światła w Polsce, organizowany od 2011 roku. Przygotujcie się na kolorową Łódź! Tegoroczna edycja 2021 odbywa się pod hasłem "Połączenia"

Czego możecie się spodziewać? Widowiska łączącego światło, kolor, dźwięk i taniec na monumentalnym kościele Św. Teresy przy Rondzie Solidarności, rozświetlonych parków – im. Sienkiewicza oraz im. Staszica, podświetlonych kamienic i skwerów przy Piotrkowskiej, ale też nowych części programu – spotkań z mówcami w ramach LMF Edu i przeglądu filmów dokumentalnych w ramach LMF Film.

Festiwal Światła w Łodzi to niecodzienna, cykliczna impreza, której głównym celem jest promowanie potencjału kulturalnego i twórczego. Pokazanie w zupełnie inny, niepowtarzalny sposób wartościowych zakątków, przestrzeni oraz budynków miasta nocą.

Light Move Festival to połączenie historycznej tożsamości Łodzi z elementami sztuki wizualnej i multimedialnego przekazu. To ruch i dynamika, światło, projekcja, animacja, sztuka kinetyczna, dźwięk, barwa, rzeźby i instalacje świetlne.

Podczas Festiwalu Światła łódzkie ulice, zakamarki, zapomniane dziedzińce i podwórka przeistaczają się w otwarte galerie sztuki. Świadome, artystyczne użycie światła podkreśla indywidualność i atrakcyjność Łodzi oraz sprawia, że staje się ona niepowtarzalnym punktem na mapie Europy.

Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła łączy elementy Łodzi wielokulturowej, przemysłowej i eklektycznej architektury. Festiwal idealne wpisuje się miejski krajobraz. Układa się w prawdziwą mozaikę: mozaikę kultur, stylów architektonicznych, mozaikę religii, różnorodności krajobrazu, mozaikę światła.

Tematem przewodnim 11. edycji festiwalu są Połączenia. Program LMF 2021 koncentruje się na człowieku, jego miejscu w świecie, więzami społecznymi, duchowymi i artystycznymi, relacjami rzeczywistymi i wirtualnymi oraz kondycją kontaktów międzyludzkich w obliczu wyzwań XXI wieku.

Tworzenie bliskości i więzi jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. W jaki sposób możemy realizować się społecznie, gdy bezpośrednie spotkania zamieniają się w spotkania wirtualne? Odnowienie relacji wymaga przyjrzenia się priorytetom, jakie wybraliśmy sobie jako społeczeństwa.

Light.Move.Festival. 2021 pragnie postawić w centrum zainteresowań człowieka, tym razem nie jako jednostkę, ale jako część całości.

Tworzenie i utrzymywanie więzi jest jednocześnie trudniejsze i prostsze niż kiedykolwiek. Korzystamy z nieograniczonych zasobów Internetu, narzędzi, które nie śniły się naszym przodkom. Budujemy relacje w świecie wirtualnym, a nowe przestrzenie pozwalają nam przeżywać emocje i poszukiwać bliskości mimo odległości.

Program LMF Film- Scena Filmowa – EC1:

24.09.2021 – Człowiek z wizją zmian

godz. 15:00 – Analogowy wizjoner (An Impossible Project)

godz. 17:00 – Planeta 2.0 (Spaceship Earth)

godz. 19:00 – (…) ale piękne (But Beautiful)

25.09.2021 – Człowiek poszukujący

godz. 15:00 – Malarka i złodziej (The Painter and the Thief)

godz. 17:00 – Jak Bóg szukał Karela (Once Upon a Time in Poland)

godz. 19:00 – PJ Harvey. A Dog Called Money (A Dog Called Money)

26.09.2021 – Człowiek i technologia

godz. 15:00 – A to mój przyjaciel robot (Hi, AI)

godz. 17:00 – iHuman (iHuman)

godz. 19:00 – Uzależnieni od ekranu (Screened Out)

Program EDU – EC1:

24.09.2021, godz. 11:00 – 14:00 – Arch/Urban.Relacja miasta z człowiekiem, wpływ wydarzeń kulturalnych na życie metropolii, design w przestrzeniach miejskich..Prelegenci:– Filip Springer wnikliwy obserwator architektury miast i podglądacz znikających miejsc.– Justyna Tarajko-Kowalska bada zagadnienia związane z kolorem w środowisku zabudowanym.– Marcin Nowicki/ Noviki eksploruje projektowanie, praktykę kuratorską i wystawienniczą w post-artystycznym świecie..

25.09.2021, godz. 11:00 – 14:00 – Design.Design na „nową normalność”, trendy we wzornictwie przemysłowym, projektowanie ekologiczne, połączenie sztuki i użyteczności..Prelegenci:– Monika Wojnarowska/APP DRAFT prowadzi autorską pracownię projektową, stawiając na kreatywność, doświadczenie i wiedzę.– Oskar Podolski/OESU wszechstronny artysta, niepokorny designer, nietypowy typograf, nieszablonowy projektant..

26.09.2021, godz. 11:00 – 14:00 – Tech.Projekty jutra,paradoks podstępu i techniki, miejsce jednostki w świecie nowych technologii, rola sztucznej inteligencji w życiu człowieka..Prelegenci:– Radosław Zacheja wierzy, że multimedialna identyfikacja wizualna to we właściwych rękach narzędzie doskonałe.– Prof. Aleksandra Przegalińska interesuje się humanoidalną sztuczną inteligencją, robotami społecznymi i technologiami ubieralnymi.– Kamila Staszczyszyn/MELT kreuje przestrzenie VR, interaktywne instalacje, projekcje 3D i inne doznania czasoprzestrzenne.

Program LFM – ART – Mappingi 2D/3D | Projekcje:

“Connect: Arte Naturae” / Camille Gross & Leslie Epsztein – “Hulanki” Art Color Balletlokalizacja: rondo SolidarnościWidowisko audiowizualne opowiadające o ponownym połączeniu człowieka z naturą. Magia koloru i światła zawładnie naszymi zmysłami.W piątek i sobotę o godz. 20:00 i 21:00 mapping na kościele św. Teresy uświetni energetyczny spektakl taneczny..

“Kolor światła” / Chema Siscar Melerolokalizacja: EC1 wejście od KilińskiegoNarracja światła i koloru przekształca zabytkowy komin w żywą istotę, która komunikuje optymizm i nadzieję..

“Kultury” / Olga Balowska /lokalizacja: Traugutta 18, ŁDKBarwne animacje pokazujące różnorodność wzorów, form i kolorów, którymi cechują się kultury całego świata.

Program LFM – ART – Iluminacje:

godz. 19:00 – 24:00./ Iluminacja architektury – Beata Konieczniak – Archi.Light, Przemysław Wronowski – SIGNIFYlokalizacja: ul. Piotrkowska, Pasaż Schillera, Plac Dąbrowskiego, EC1.Łódzkie kamienice w wielobarwnym świetle. Iluminacje dopełnia muzyka../ Iluminacje zieleni – Fundacja Lux Pro Monumentislokalizacja: park Staszica, park Sienkiewicza, pasaż RubinsteinaNowoczesna, artystyczna i kreatywna aranżacja zieleni parkowej.

Program LMF Music – scena muzyczna

24.09.2021 – Piątek

godz. 20:00 – 20:20 / 20:40 – 21:00  / 21:20 – 21:40 – Discovery& Movie –Paweł Steczek, Piotr Steczek, Paweł Stankiewicz, Kosma Kalamarz, Łukasz Kurek, Krystyna Czubówna  –  Muzyczna podróż w głąb Morza Czerwonego. Losy zatopionych okrętów opowiedziane muzyką i narracją Krystyny Czubówny.– Plac Dąbrowskiego, balkon Teatru Wielkiego

25.09.2021 – Sobota

godz. 20:00 – 20:20 / 20:30 – 20:50 / 21:00 – 21:20 / 21:30 – 21:50 – L.U.C – Rebel Babel Ensamble (gościnnie Natalia Przybysz / Bisz (B.O.K) )– Plac Dąbrowskiego, balkon Teatru Wielkiego

26.09.2021 – Niedziela – Więcej na PIKlodz.pl

„Muzyczna Podróż” Rafał Songan – baryton – lokalizacja: Teatr Wielki w Łodzigodz. 19.30, 20.00, 20.30, 21.00, 21.30.

“Brzmienia Gutenberga” – lokalizacja: Piotrkowska 86Muzyka elektroniczna w świetlnej oprawie – iluminacja niezwykłej kamienicy pod Gutenbergiem sterowana dźwiękiem z konsoli DJa..

“Jazz nad siódemkami” – lokalizacja: Piotrkowska 77 (balkon)Improwizacja, klasyka, utwory z filmów – wyobraźnia i umiejętności muzyków jazzowych nie mają granic i nie pozwalają słuchaczom na nudę!.

“The jazz corner” -lokalizacja: Piotrkowska 54 (balkon)Jazzowy przystanek muzyczny, który ożywi dźwiękami przestrzeń miejską..

„Dancing House” – lokalizacja: Piotrkowska 44 (balkon)Nowoczesne brzmienia tanecznej muzyki elektronicznej płynące z balkonu zabytkowej kamienicy.

LMF – Art Instalacje – Manufaktura – Rynku Włókniarek:

24.26.09.2021 – Instalacja Lustre – TILTW niezwykłą świetlną podróż w czasie zabiorą odwiedzających dwa pięciometrowe żyrandole, które na 3 dni zagoszczą w Manufakturze. Niczym zwieszone z niewidzialnego sufitu, żyrandole zagrają kolorowy koncert jakby prosto z sal balowych łódzkich fabrykantów. Instalacja stanie przed budynkiem Elektrowni..ManuEye na Festiwal Światła.Dodatkową atrakcją, która będzie towarzyszyć festiwalowi jest diabelskie koło – ogromna karuzela, która ponownie stanęła na rynku Manufaktury. Podziwianie panoramy miasta z wysokości 30 metrów ma szczególny urok podczas festiwalu światła. Z atrakcji może korzystać każdy, nie ma ograniczeń wiekowych, choć dzieci poniżej 8. roku życia mogą wsiąść na karuzelę tylko pod opieką dorosłych. Koło porusza się z „turystyczną” prędkością, więc nie jest to rozrywka ekstremalna. Koło młyńskie będzie się kręcić od godz. 12 do 22, choć z pewnością w weekend z Festiwalem Światła – dłużej..Bilet ulgowy kosztuje 15 zł, normalny – 20 zł. W tej cenie możemy liczyć na aż trzy obroty.

(M.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%