Zamknij

W Zakopanem powstanie Muzeum Narciarstwa i Taternictwa; zakupiono nieruchomość

14.44, 05.12.2022 PAP Aktualizacja: 14.45, 05.12.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

"Nie mieliśmy jeszcze w Polsce tego typu muzeum. To ważne, by Muzeum Tatrzańskie miało miejsce, gdzie będzie organizowało ten oddział - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński po podpisaniu aktu notarialnego na zakup budynku dla przyszłego Muzeum Narciarstwa i Taternictwa.

Za kwotę 5 mln 325 tys. zł Muzeum Tatrzańskie zakupiło w poniedziałek w Zakopanem zabytkową willę, w której powstanie Muzeum Narciarstwa i Taternictwa. Pieniądze na wykup nieruchomości od Miasta Zakopane wyłożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Zakupiona zabytkowa willa w stylu zakopiańskim była dotychczas własnością Miasta Zakopane. W budynku położonym nieopodal Krupówek do lat 80. mieściła się szkoła muzyczna. Później przez wiele lat willa była nieremontowana i popadła w ruinę. Władze Muzeum Tatrzańskiego przewidują wstępnie, że na gruntowne wyremontowanie budynku potrzeba będzie od 5 do 8 mln zł.

"Przystosowanie budynku na oddział poświęcony taternictwu i narciarstwu nie będzie trwało zbyt długo, ponieważ tu potrzebna jest zdroworozsądkowa koncepcja, żadne gigantyczne plany i zamierzenia, bo to i zabiera czas, i później okazuje się, że nie ma na to środków" - mówił minister w Zakopanem podczas konferencji prasowej po podpisaniu aktu notarialnego na zakup dawnej Szkoły Muzycznej w Zakopanem z przeznaczeniem na utworzenie Muzeum Taternictwa i Narciarstwa.

Zaznaczył, że "nie mieliśmy jeszcze w Polsce tego typu muzeum". "To było ważne, aby doprowadzić do tego, aby Muzeum Tatrzańskie miało miejsce, gdzie będzie organizowało ten oddział" - wskazał Gliński.

Dodał, że "to nie będzie tylko oddział o charakterze cennym z punktu widzenia poznawczego i odnoszącego się do dziedzictwa, ale też wychowawczy i edukacyjny, bo i narty i Tatry wychowują".

Szef resortu kultury podkreślił, że wspiera rozwój muzealnictwa.

"Muzealnictwo bardzo dynamicznie rozwija się na całym świecie. Jest bardzo nowoczesną dziedziną kultury, z multimediami, interakcją, z szeroką ofertą edukacyjną i wychowawczą. To są piękne, multifunkcjonalne instytucje kultury. Muzea to już nie są kapcie, to już jest inny świat" - powiedział Gliński, podkreślając, że po pandemii Covid-19 frekwencja w placówkach muzealnych wzrosła.

"Podpisaliśmy dzisiaj akt notarialny dzięki któremu Muzeum Tatrzańskie stało się właścicielem kolejnego zabytku. Jest to willa w stylu zakopiańskim z końca XIX wieku, która wymaga remontu. Powstanie tu Muzeum Narciarstwa i Taternictwa, o które Zakopane zabiegało już od 100 lat, bo w latach dwudziestych ubiegłego wieku pojawiały się pierwsze apele o powstanie takiego miejsca. Będzie to muzeum, które opowie o historii eksploracji Tatr - zarówno, jeżeli chodzi o zdobywanie szczytów jak i o narciarstwo w najwyższych naszych górach" - mówił dyrektor Muzeum Tatrzańskiego i zaapelował do osób, które posiadają pamiątki i artefakty związane z Tatrami do współtworzenia tego miejsca.

Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Monika Gubała zaznaczyła, że Zakopane jest bardzo ważnym miejscem dla historii narciarstwa i taternictwa.

"To tutaj pierwsze kroki stawiali narciarze, taternicy, ratownicy górscy, wreszcie wielcy odkrywcy gór i bardzo się cieszę, że w sercu Tatr powstanie miejsce, które upamiętni wszystkich zasłużonych w tych dziedzinach" - mówiła Gubała.

Wiceminister Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy przypomniał, że fenomen Zakopanego zrodził się właśnie z taternictwa i narciarstwa, a plany powstania muzeum poświęconego tym tematom były już od dawna, jednak nie było do tej pory odpowiedniego miejsca i odpowiednich środków.

Według planów władz Muzeum Tatrzańskiego, najpierw zostanie przygotowana dokumentacja zabytkowego budynku, a następnie powstanie koncepcja przyszłego muzeum. Dyrekcja przewiduje, że nowa placówka mogłaby powstać na przełomie 2026 i 2027 roku. Bryła zabytku ma być przywrócona do pierwotnej formy. Fasada, która została otynkowana, będzie najprawdopodobniej przywrócona do oryginalnej okładziny drewnianej.

W kolekcji Muzeum Tatrzańskiego jest ponad 100 zabytkowych drewnianych nart, w tym narty pionierów polskiego narciarstwa.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ dki/

(PAP)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%