Zamknij

Premier: KOR był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u

23.55, 23.09.2022 PAP Aktualizacja: 00.01, 24.09.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

Premier przypomniał w swoich mediach społecznościowych, że "dzisiaj w Belwederze, w 46. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników, prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego jego założycieli i działaczy: Antoniego Macierewicza, Mirosława Chojeckiego i Piotra Naimskiego"

Premier Mateusz Morawiecki ocenił w piątek, że Komitet Obrony Robotników był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u, a także organizacyjną i intelektualną podstawą późniejszego NSZZ "Solidarność".

"Dzięki ich odwadze i poświęceniu, represjonowani robotnicy z Radomia, Ursusa i Płocka oraz ich rodziny, mogli uzyskać pomoc prawną i finansową" - zaznaczył premier.

"KOR był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u, a także organizacyjną i intelektualną podstawą późniejszego NSZZ +Solidarność+" - dodał Morawiecki.

Komitet Obrony Robotników (KOR) powstał 23 września 1976 r. - jedno z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", pierwszego za "żelazną kurtyną" niezależnego związku zawodowego.

KOR był reakcją na represje, które w 1976 r. spotkały robotników z Radomia, Ursusa i Płocka. Głównym celem Komitetu było niesienie pomocy prawnej i finansowej represjonowanym przez peerelowskie władze robotnikom i ich rodzinom.

Za datę powstania KOR uznaje się 23 września 1976 roku - dzień publikacji "Apelu do społeczeństwa i władz PRL", pod którym podpisało się 14 opozycjonistów: Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Ludwik Cohn, Jacek Kuroń, Edward Lipiński, Jan Józef Lipski, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Antoni Pajdak, Józef Rybicki, Aniela Steinsbergowa, Adam Szczypiorski, ks. Jan Zieja i Wojciech Ziembiński.

Sygnatariusze apelu informowali w nim o powstaniu KOR-u i wzywali do: przyjęcia do pracy wszystkich zwolnionych, ogłoszenia amnestii dla skazanych i więzionych za udział w strajkach, ujawnienia rozmiarów zastosowanych represji i ukarania osób winnych łamania prawa.

Nieco później dołączyli do KOR-u m.in.: Halina Mikołajska, Mirosław Chojecki, Bogdan Borusewicz, Wojciech Onyszkiewicz i Adam Michnik.

Jesienią 1977 roku, po amnestii dla represjonowanych po wydarzeniach z 1976 roku, KOR przekształcił się w Komitet Samoobrony Społecznej KOR. Rozwinął działalność wydawniczą w drugim obiegu i miał wpływ na powstanie ośrodków oporu w wielu miastach, m.in. studenckich SKS-ów i robotniczych WZZ. Zaowocowało to wydarzeniami sierpnia 1980 roku. KSS "KOR" rozwiązał się w 1981 roku, a komunikat o jego rozwiązaniu odczytał na I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ "Solidarność" nestor Komitetu, prof. Edward Lipiński. W sumie w latach 1976-81 członkami KOR i KSS "KOR" było trzydzieści kilka osób. Wśród obecnych parlamentarzystów jest dwóch członków Komitetu - Antoni Macierewicz (poseł PiS) i senator KO Bogdan Borusewicz(PAP)

ann/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%