Zamknij

Przez Kraków przeszedł marsz cnotliwych niewiast, wiedźm i innych obywateli

09:21, 25.07.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

W marszu, który rozpoczął się nieopodal pomnika Smoka Wawelskiego i krakowskimi Plantami dotarł na Rynek Główny, uczestniczyło ponad 100 osób. Niektóre były przebrane za czarownice, z miotłami w dłoniach i w wysokich czarnych kapeluszach na głowach.

Przez Kraków przeszedł w sobotę marsz cnotliwych niewiast, wiedźm i innych obywateli. Jego uczestnicy protestowali przeciwko zmianom w systemie edukacji proponowanym przez ministra Przemysława Czarnka oraz przeciw destabilizacji systemu prawnego w Polsce.

 

"Są trzy niezwykle poważne tematy, które sprawiają, że nie możemy być cicho" - mówiła przewodnicząca KOD Małopolska Ewelina Pytel. Jak wyjaśniła, chodzi o "próbę odebrania autonomii polskim szkołom i odebrania głosu wolnym mediom" oraz o to, że - jak wskazała - Polska jest "wyprowadzana z europejskiego sytemu sprawiedliwości".

 

Prof. Fryderyk Zoll mówił podczas demonstracji, że minister edukacji Przemysław Czarnek "chce podporządkować uczelnie", a wypowiedź o potrzebie kształtowania cnót niewieścich wskazuje - jak powiedział Zoll, że gdyby dziś został napisany "Młot na czarownice" (XV-wieczny traktat autorstwa dominikańskich inkwizytorów) to pewnie byłaby to "publikacja, która ukazałaby się w bardzo wysoko punktowanych przez ministra Czarnka czasopismach i przeszła znakomicie system recenzji". "To zaczyna stawiać włosy na głowie" - mówił prof. Zoll.

 

Dodał, że nieprzypadkowo Trybunał Konstytucyjny jako pierwszy "został przejęty", ale było to celowe działanie. "To był podstawowy element planu, który pozwala całkowicie wyłączyć obowiązywanie Konstytucji i obowiązywanie zwykłej racjonalności" - ocenił Fryderyk Zoll. Dodał, że PiS powołuje się na spory między Trybunałami Konstytucyjnymi innych państw a TSUE. "Tak one istnieją, tylko za tamtymi trybunałami stoi przymiot niezależności" -podkreślił Zoll.

Jego zdaniem, bardzo długo nie będziemy w stanie odbudować wszystkich relacji i zaufania w Europie, bo "nikt nie będzie ufał społeczeństwu, które nagle może zacząć robić rzeczy, odbiegające od minimalnego standardu".

Uczestnicy marszu skandowali "Wolne sądy, wolna szkoła, wolne media". Mieli ze sobą transparenty z hasłami: "Lepiej nie zaczynajcie z wiedźmami", "Wolę być wiedźmą niż niewiastą", "Stop ideologizacji szkół", "Zachować cnotę czy rodzić dzieci?", "Tu jest Kraków, Polska, UE, Europa, planeta Ziemia".

Według policji, zgromadzenie przebiegło spokojnie. (PAP)

Autorka: Małgorzata Wosion

wos/ robs/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%