Zamknij

Warszawa: wraca nabór do wolontariatu w Schronisku na Paluchu; będzie też remont placówki

11:19, 27.07.2021 PAP Aktualizacja: 11:21, 27.07.2021
Skomentuj PAP PAP

Kwestią sporną są także opracowane przez władze schroniska nowe zasady adopcji, które budzą niepokój wolontariuszy i zaangażowanych w sprawę stołecznych radnych Koalicji Obywatelskiej.

Wraca nabór do wolontariatu w Schronisku na Paluchu. To efekt uzgodnień z ostatnich dni między wolontariuszami i dyrekcją schroniska. To jednak nie koniec problemów "Palucha" - pilnego remontu wymaga duża część obiektu. Miasto deklaruje wsparcie, a Rada Warszawy może zająć się tą kwestią jeszcze w sierpniu.

O problemach "Palucha", m.in. o konflikcie z dyrekcją wokół zasad funkcjonowania schroniska i warunków, w jakich przebywa duża część psów i kotów, od wielu tygodni alarmują tamtejsi wolontariusze.

"Tłumy uśmiechniętych wolontariuszy w fioletowych koszulkach na spacerze z psiakami? Szczęśliwe psy siedzące obok swoich wolontariuszy w idyllicznych sceneriach? Nic z tego. Z powodu pandemii dyrektor wstrzymał nabór do wolontariatu. Zabronił przychodzić do schroniska osobom pomagającym w spacerach. Pandemia minęła. Część osób zmieniła swoje życie. Nie może przychodzić do schroniska albo być w nim co tydzień" - pisali kilka dni temu aktywiści na facebookowym profilu "SOS Paluch".

W ostatni piątek odbyło się - z inicjatywy wolontariuszy i radnych KO - spotkanie z udziałem dyrektora "Palucha" Henryka Strzelczyka oraz dyrektor miejskiego Biura Ochrony Środowiska Patrycji Stawiarz. To tam - jak relacjonuje w rozmowie z PAP radny Tomasz Sybilski - udało się osiągnąć porozumienie, którego skutkiem jest decyzja o przywróceniu od poniedziałku naboru do wolontariatu w schronisku.

Potwierdza to także sama placówka. "Kochani, dostawaliśmy od Was bardzo wiele zapytań. Czy już? Czy już można przyjść pomóc zwierzakom. Od dnia 26.07.2021 wznawiamy nabór do wolontariatu" - czytamy na stronie internetowej "Palucha".

Wciąż niezałatwioną kwestią są zaproponowane wiosną przez władze schroniska nowe zasady adopcji. Chodzi - jak wskazują wolontariusze w wydanym niedawno apelu - o planowane skrócenie procedury adopcyjnej nawet do 7 dni. "W tym czasie praktycznie niemożliwe jest poznanie psa przez wszystkich domowników, nie mówiąc już o braku szansy na stworzenie jakiejkolwiek relacji między nimi a zwierzęciem. Tak samo alarmująca w sprawie jest rezygnacja z wymogu wizyt przedadopcyjnych" - piszą aktywiści w stanowisku przekazanym PAP.

Ich wątpliwości budzi też postulowana możliwość odwołania od decyzji o odmowie wydania zgody na adopcję zwierzęcia. W takiej sytuacji miałby decydować dyrektor "Palucha". Zdaniem wolontariuszy to oni, opiekując się czworonogami, lepiej wiedzą jakie wymagania i potrzeby mają tamtejsze psy i koty, i do jakich domów powinny trafić.

Innego zdania jest dyrektor "Palucha". "Możliwość wniesienia sprzeciwu od dokonanych ustaleń w procesie adopcyjnym sprawia, ze jednoosobowa opinia wolontariusza co do zasadności wydania zwierzęcia do adopcji danej osobie, czy jednoosobowa decyzja pracownika biura adopcji o wydaniu zwierzęcia danej osobie, przestała być nieodwracalnym +wyrokiem+ dla osób uczestniczących w danym procesie adopcyjnym" - tłumaczył niedawno Strzelczyk w rozmowie z TVN24.

Przekonywał, że postulowane przez niego zmiany mają na celu "uporządkowanie procesów adopcyjnych i zapewnienie obiektywnego podejmowania decyzji o wydaniu zwierzęcia do adopcji".

Szymon Kostiuk, wolontariusz, podkreśla w rozmowie z PAP, że w sprawie nowych zasad adopcji odbyło się już kilka spotkań - i z dyrektorem Strzelczykiem, i dyrektor Justyną Glusman oraz radnymi. "Kolejne odbędzie się pewnie w pierwszych dniach sierpnia. Oczekujemy, że efektem tego spotkania będzie mógł zostać przyjęty przez dyrektora" - dodaje Kostiuk.

Nadzieję na szybkie załatwienie tej kwestii ma także wiceprzewodnicząca Rady Warszawy Magdalena Roguska (KO). "W tym tygodniu powinniśmy dostać z Biura Ochrony Środowiska propozycję zapisów dotyczącą nowej procedury adopcyjnej, tak by w jak największym stopniu uwzględniała dobrostan zwierząt i była bezpieczna dla mieszkańców Warszawy" - podkreśla radna Koalicji.

Kolejna paląca kwestia to remont schroniska, o co także od dłuższego czasu apelują wolontariusze z "Palucha". "Koty poupychane w nagrzanych salach jak paczki w magazynie, rozpadające się boksy psów czy dziurawe ogrodzenie - łatane prowizorycznie, by uniknąć tragedii" - tak, zdaniem opiekunów, wygląda stan schroniska, który opisali w komunikacie przekazanym PAP. Ich zdaniem, "Paluch" to "ruina".

Podobne odczucia ma radny Sybilski. "Kociarnia jest w opłakanym stanie, trzeba ją rozebrać i zbudować nowa" - przekonuje. Według niego, oprócz braku miejsca dla kotów, wśród których jest także wiele kociąt, często chorujących, w pomieszczeniu jest gorąco, bo nie ma klimatyzacji. Sybilski zaznacza jednak, że dzięki m.in. naciskom radnych miasto ma sfinansować modernizację lub budowę nowej kociarni.

Justyna Glusman, dyrektor-koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w stołecznym ratuszu przypomina w rozmowie z PAP, że 28 czerwca został ogłoszony przetarg na remont Schroniska na Paluchu. "Program inwestycyjny został przegłosowany przez radnych w uchwale w marcu 2018 roku i zakłada w pierwszej kolejności remont geriatrii, a w drugiej kolejności budynku administracyjnego, który również jest w bardzo kiepskim stanie i nie zapewnia odpowiednich warunków pracownikom" - mówi Glusman.

Jak dodaje, stołeczni radni obiecali także wsparcie finansowe dla remontu kociarni, a w magistracie toczą się prace nad kosztorysem tej inwestycji". "Będziemy rozszerzać ten program inwestycyjny, a stołeczni radni zadeklarowali, że będą skutecznie poszukiwać środków" - podkreśla Glusman.

Magdalena Roguska nie wyklucza, że Rada Warszawy zajmie się tą kwestią na najbliższej sesji pod koniec sierpnia. "Jeśli wszystko się uda, to będziemy mogli się taką zmianą budżetową zająć już w sierpniu" - mówi wiceprzewodnicząca stołecznej Rady. (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ par/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%