Zamknij

Kościński: ustawowe ujęcie treści rozporządzenia ws. zaliczek na podatek dochodowy nie zmienia jego postanowień

17:08, 25.01.2022 PAP Aktualizacja: 17:09, 25.01.2022
Skomentuj PAP PAP

Na wtorkowym posiedzeniu rząd rozpatrywał m.in. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Projekt rekompensuje pracodawcom tworzącym miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami zmniejszenie wpływów z PIT. Przenosi też postanowienia rozporządzenia z 7 stycznia br. ws. zaliczek na podatek dochodowy do ustawy o PIT.

Ustawowe ujęcie treści rozporządzenia ws. zaliczek na podatek dochodowy nie zmienia jego postanowień - zapewnił we wtorek minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że jest to odpowiedź na rozbieżne głosy dotyczące stosowania rozporządzenia.

Kościński zapewnił, że ustawowe ujęcie treści rozporządzenia nie zmienia jego postanowień. "Treść pozostaje bez zmian. Rozporządzenie jest zgodne z prawem i należy postępować zgodnie z jego zapisami" - zaznaczył. Dodał, że ujęcie treści rozporządzenia w formie ustawy jest "odpowiedzią na rozbieżne głosy dotyczące stosowania tego rozporządzenia". "Chcemy chronić pracowników i ich wynagrodzenia. Zależy nam na zapewnieniu stabilności prawa, stąd zmiany wprowadzany drogą ustawową" - podkreślił szef MF.

Dodał, że działania resortu finansów są wynikiem dialogu. Przyznał, że mogą się zdarzyć sytuacje, że ktoś pod koniec stycznia dostanie niższą pensję niż jeszcze w grudniu. "Chciałbym uspokoić, że jeśli takie sytuacje będą miały miejsce, to pracodawcy są zobowiązani do jak najszybszego wyrównania" - powiedział minister. Zachęcił przy tym do kontaktu z MF telefonicznie lub przez formularz.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 7 stycznia br. ws. przedłużenia terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy, wysokość zaliczek u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny przychód do 12 800 zł brutto powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach obowiązujących 31 grudnia 2021 r. Jeśli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie za styczeń, dostanie niezwłocznie wyrównanie od pracodawcy. Część ekspertów zwracała uwagę, że rozporządzeniem nie można poprawiać przepisów ustawy o PIT.(PAP)

autorka: Karolina Mózgowiec

kmz/ drag/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%