Zamknij

GDDKiA: siedem firm chce zbudować nowe stacje ładowania na MOP-ach

12:54, 16.04.2025 Aktualizacja: 13:04, 16.04.2025
Skomentuj PAP PAP

Dyrekcja przypomniała w środowym komunikacie, że przetarg na dzierżawę miejsc do ładowania dotyczył MOP-ów w ciągu autostrad A1, A2, A4 i dróg ekspresowych S3, S7, S8, S17, S19 i S61.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzymała oferty od siedmiu podmiotów na budowę stacji ładowania w 31 Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) - przekazała w środę GDDKiA.

"Oferty w przetargu złożyło siedem podmiotów. Pięć z nich chce wybudować szybkie stacje ładowania na wszystkich 31 MOP-ach. Taką ofertę złożyły firmy Fastned, Ekoen, Greenway Polska oraz konsorcja Tesla Poland i Tesla Germany oraz Brand Rock i Plus International. Ponadto konsorcjum Allego Poland i Allego, a także firma Tauron Nowe Technologie złożyły oferty na wybrane przez siebie MOP-y" - poinformowała GDDKiA.

Podkreśliła, że kryterium oceny ofert w przetargu obejmuje czynsz podstawowy (50 proc.) - stawka za 1 mkw. powierzchni dzierżawy pod stację ładowania proponowana przez oferenta, który minimalnie mógł zaproponować 1 zł za mkw. oraz czynsz od przychodu (50 proc.) - stawka w procentach od przychodu (ze stacji ładowania) proponowana przez oferenta. GDDKiA zaznaczyła, że nie było minimalnego poziomu określonego dla stawki.

W ramach umowy dzierżawca będzie miał obowiązek wybudować i obsługiwać stacje ładowania dla samochodów osobowych i ciężarowych. Dla tych pierwszych to cztery miejsca (cztery punkty) o docelowej, łącznej mocy 600 kW, w tym m.in. dwa punkty o mocy min. 150 kW. Dla pojazdów ciężarowych docelowa, minimalna łączna moc to 3600 kW, w tym dwa punkty ładowania o mocy min. 350 kW. Wyjątkiem będzie MOP Zbójecka Góra na S7, gdzie docelowa, minimalna łączna moc ładowania to 1500 kW (w tym jeden punkt ładowania o min. mocy 350 kW). Umowy zostaną zawarte na 20 lat.

Objęte przetargiem zostały MOP-y: A1 - Starcza Wschód i Zachód, Gorzelanka Wschód i Zachód, Wierzchowisko Wschód i Zachód (wszystkie w woj. śląskim), A2 - Ciosny Północ i Południe (woj. łódzkie), A4 - Krajków Północ (woj. dolnośląskie), Prószków (woj. opolskie), Paszczyna Południe, Chotyniec, Hruszowice (trzy w woj. podkarpackim), S3 - Lisiny Wschód i Zachód (woj. lubuskie), Przybiernów Wschód i Zachód (woj. zachodniopomorskie), S7 - Zbójecka Góra (woj. małopolskie), Pepłowo Wschód i Zachód (woj. mazowieckie), S8 - Ochędzyn i Niwiska (woj. łódzkie), S17 - Niwa Babicka (woj. lubelskie), S19 - Kamień Wschód i Zachód (woj. podkarpackie), Janów Lubelski Wschód i Zachód (woj. lubelskie) oraz S61 - Górki Wschód i Zachód (woj. podlaskie), Niekrasy Wschód i Zachód (woj. warmińsko-mazurskie).

"Planujemy, że do końca 2025 roku na siedmiu MOP-ach wyposażonych w stacje paliw tradycyjnych i gastronomię zostaną uruchomione ładowarki dla pojazdów osobowych o łącznej mocy co najmniej 300 kW. Dotyczy to MOP-ów: A2 - Ostrów Kania Północ i Południe (woj. mazowieckie), S6 - Kamień Północ i Południe (woj. pomorskie), S19 - Obroki Wschód i Zachód (woj. lubelskie), S17 - Pilawa (woj. mazowieckie)" - podała GDDKiA.

Dyrekcja, jak wynika z komunikatu, planuje również w tym roku ogłosić przetargi na dzierżawę 48 MOP-ów o docelowej funkcji komercyjnej. Do chwili obecnej zostały ogłoszone postępowania na 16 MOP-ów. Wyłoniony dzierżawca będzie miał obowiązek wybudowania stacji paliw konwencjonalnych oraz gastronomii. Warunki przetargu przewidują też możliwość wybudowania ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. (PAP)

fos/ mmu/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%