Zamknij

MRiRW: rolnicy mogą wnioskować o rekompensaty z powodu braku zapłaty za produkty

14:15, 01.02.2025 Aktualizacja: 14:23, 01.02.2025
Skomentuj PAP PAP

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r.

Od 1 lutego producenci rolni i ich grupy mogą starać się o rekompensaty z powodu braku zapłaty za produkty rolne - przypomina Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wnioski można składać do 31 marca br.

Resort poinformował, że w tym roku producent rolny lub grupa może wystąpić z wnioskiem o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne, jeżeli: jest producentem rolnym lub grupą i nie otrzymał zapłaty za sprzedane produkty rolne, które sam wyprodukował, lub za te, które zostały wyprodukowane przez członków tej grupy; jeżeli wierzytelność nie uległa przedawnieniu i powstała przed datą niewypłacalności podmiotu skupującego.

Dłużnik producenta rolnego, który może wnioskować o rekompensatę, musi być podmiotem prowadzącym skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych oraz płatnikiem podatku od towarów i usług, a także stał się w 2023 lub 2024 r. niewypłacalny.

Resort wskazał, że przez grupę rozumie się grupę producentów rolnych lub związek grup producentów rolnych, a także organizację producentów rolnych lub zrzeszenie organizacji producentów rolnych, organizację producentów owoców i warzyw lub zrzeszenie organizacji producentów owoców i warzyw, spółdzielnię rolników lub związek spółdzielni rolników, rolniczą spółdzielnię produkcyjną; rolnicze zrzeszenie branżowe.

Wnioski o rekompensatę są przyjmowane przez oddziały terenowe KOWR do 31 marca 2025 r.

W ubiegłym roku dokumenty złożyło ponad 1 tys. rolników na kwotę ok. 57,9 mln zł. (PAP)

ab/ pad/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%