U kobiet w jej przebiegu częściej obserwuje się wyższe wskaźniki stanu zapalnego i poziomu cholesterolu, natomiast u mężczyzn większe nagromadzenie tłuszczu trzewnego i oznaki obciążenia wątroby. Różnice te przekładają się na odmienne ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych.
Analizę przeprowadzili naukowcy z Dokuz Eylul University (Turcja). Przebadali 1100 osób leczonych z powodu otyłości: 886 kobiet i 248 mężczyzn. U wszystkich wykonali pomiary masy ciała, obwodu talii i ciśnienia oraz szczegółowe badania krwi, obejmujące m.in. poziom cholesterolu, glukozy, enzymów wątrobowych i markerów stanu zapalnego.
Okazało się, że u otyłych mężczyzn częściej niż u kobiet dochodziło do nagromadzenia tłuszczu w obrębie jamy brzusznej, tzw. tłuszczu trzewnego. Jak wyjaśnili badacze, ten typ tkanki tłuszczowej wiąże się z wyższym ryzykiem zaburzeń metabolicznych.
Mężczyźni mieli też wyższe poziomy enzymów wątrobowych, co może wskazywać na większe obciążenie lub uszkodzenie tego narządu. Dodatkowo odnotowano u nich większy obwód talii i wyższe ciśnienie skurczowe krwi, prowadzące do schorzeń układu krążenia.
U otyłych kobiet częściej obserwowano podwyższony poziom cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL, a także wyraźniejsze oznaki przewlekłego stanu zapalnego. Taki profil choroby także zwiększa ryzyko chorób serca i cukrzycy typu 2, ale poprzez inne mechanizmy niż u mężczyzn.
Autorzy badania podkreślili, że zaobserwowane różnice wynikają prawdopodobnie z uwarunkowań biologicznych, w szczególności związanych z działaniem hormonów, aktywnością układu odpornościowego i sposobem magazynowania tkanki tłuszczowej.
- Nasze odkrycia podkreślają, jak ważne są badania kliniczne uwzględniające płeć. W przypadku otyłości różnice między kobietami a mężczyznami obserwujemy zarówno w patologii choroby, jak i jej przebiegu, dlatego także terapie powinny uwzględniać płeć - podsumowała główna autorka badania, Zeynep Pekel.
Otyłość pozostaje jednym z głównych problemów zdrowotnych na świecie. Jest powiązana m.in. z zespołem metabolicznym, czyli zestawem czynników zwiększających ryzyko chorób serca i cukrzycy typu 2. W 2023 r. cierpiało na niego ponad 1,5 mld dorosłych na całym świecie.
Katarzyna Czechowicz (PAP)
kap/ zan/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myszkow365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Rekordowy budżet na 2026 rok. Miasto i Gmina Żarki
8 mln długu jest się czy chwalić.
Bbb
22:46, 2025-12-24
Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla miejscowości Myszków
alert typu: ALERT PIERWSZEGO STOPNIA!!! w nocy bedzie ciemno
mefiu
22:25, 2025-05-02
Barbara Nowacka: pielęgnowanie pamięci o Holokauście je
katastrofa
katastrofa
00:10, 2025-01-28
Paweł Bacior – Młodzieżowy Radny, który działa lokalnie
Fantastycznie działasz, mocno wierzę, że zajdziesz daleko, bo takich ludzi jak Ty bardzo potrzeba w regionie. Powodzenia młody człowieku :)
Jagoda
15:34, 2024-11-25