Ponadto Rutte poinformował, że ponad połowa krajów członkowskich NATO zadeklarowała udział w inicjatywie zakupów amerykańskiego uzbrojenia dla Ukrainy. Do tej pory w programie PURL wzięło udział sześć państw, które sfinansowały zakupy na sumę 2 mld dolarów. Ukraina liczy na kolejne 3,5 mld dolarów. Do udziału nakłaniał na posiedzeniu w kwaterze głównej NATO w Brukseli szef Pentagonu Pete Hegseth.
NATO wdroży szereg dodatkowych środków zwalczania dronów - zapowiedział po spotkaniu ministrów obrony NATO w środę sekretarz generalny organizacji Mark Rutte. Jak podkreślił, już teraz testowane są zintegrowane systemy, które pomogą wykrywać zagrożenia w powietrzu.
- Zaczęliśmy, i to nawet mocno, z sześcioma sojusznikami finansującymi pierwsze pakiety PURL. A dziś usłyszeliśmy od kolejnych sojuszników o nowych wpłatach. Ponad połowa sojuszników z NATO zadeklarowała udział w programie zakupów amerykańskiej broni i amunicji dla Ukrainy (PURL), który zapewni Ukrainie ten kluczowy strumień wsparcia - powiedział Rutte na konferencji prasowej po posiedzeniu.
Jak poinformował, ministrowie rozmawiali m.in. o ochronie przed dronami. - NATO wdroży szereg dodatkowych środków zwalczania dronów, które wzmocnią, rozszerzą i przyspieszą nasze zdolności w zakresie zwalczania dronów - zapowiedział Rutte. - Będziemy (...) rozwijać mechanizmy, dzięki którym sojusznicy będą mogli dzielić się swoimi możliwościami i wiedzą w razie potrzeby - mówił.
Rutte podkreślił, że to się dzieje już w tym momencie. W ramach operacji "Wschodnia straż", która została ogłoszona przez Sojusz po wtargnięciach rosyjskich dronów do Polski, testowane są teraz zintegrowane systemy, które pomogą wykrywać, śledzić i neutralizować zagrożenia powietrzne. - W tym duchu będziemy nadal uczyć się od Ukrainy i współpracować z nią, przyspieszać nasze własne innowacje, pogłębiać współpracę z sektorem prywatnym i nie tylko - zaznaczył.
Rutte został zapytany, czy UE, która pracuje nad murem dronowym, nie będzie dublować rozwiązań NATO. Odparł, że nie ma mowy o wzajemnym dublowaniu rozwiązań, jeśli chodzi o ochronę przed dronami, bo UE i NATO jego zdaniem ściśle ze sobą współpracują, znając swoje mocne strony.
Według Ruttego siłą NATO są możliwości wojskowe, a UE - rynek wewnętrzny. - Siła NATO tkwi w możliwościach, decyzjach wojskowych, w tym, czego zasadniczo potrzeba, aby upewnić się, że jeśli chodzi o technologię antydronową mamy to, czego potrzebujemy, ucząc się od Ukraińców - powiedział sekretarz generalny. - A UE ma swoją własną siłę, jeśli chodzi o to, co nazwałbym miękką siłą rynku wewnętrznego: łączy przemysł zbrojeniowy i dba o to, aby pieniądze się znalazły - zaznaczył. - Cieszę się więc z tego, co oni robią, oni są zadowoleni z tego, co my robimy - dodał.
Rutte powtórzył, że nie zgadza się na zestrzelenie każdego rosyjskiego samolotu w przestrzeni powietrznej Sojuszu. - Nie angażujemy się w wymianę ciosów, ale możemy i podejmujemy niezbędne kroki, aby bronić i chronić siebie nawzajem - mówił.
- Nie zestrzelimy samolotu w przestrzeni powietrznej NATO, jeśli nie będzie on stanowił zagrożenia, ale jeśli będzie stanowił zagrożenie, to zapewniam, że nasi wojskowi mają wszelkie uprawnienia, których potrzebują, aby upewnić się, że dany samolot nie będzie wtedy już stanowił zagrożenia, i rozumiecie, o co mi chodzi - podkreślił Rutte.
Sekretarz generalny NATO zaapelował, by "nie traktować Rosjan zbyt poważnie". - Zdaję sobie sprawę, że można zapytać o to, dlaczego w takim razie trzeba wydawać więcej na obronę. Ano dlatego, że skoro mamy dyktatora, który jest gotów poświęcić milion ludzi w wojnie w Ukrainie w tym roku, by odnieść jedynie niewielkie sukcesy w Donbasie, myślę, że poniżej jednego procenta lub pół procenta terytorium, to musimy być pewni, że jesteśmy dobrze przygotowani na tego gościa, jeśli wystąpi przeciwko NATO. Jeśli to zrobi - nie wiem, czy to zrobi, ale jeśli tak - to jesteśmy przygotowani - oświadczył.
Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)
mce/ kar/
Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla miejscowości Myszków
alert typu: ALERT PIERWSZEGO STOPNIA!!! w nocy bedzie ciemno
mefiu
22:25, 2025-05-02
Barbara Nowacka: pielęgnowanie pamięci o Holokauście je
katastrofa
katastrofa
00:10, 2025-01-28
Paweł Bacior – Młodzieżowy Radny, który działa lokalnie
Fantastycznie działasz, mocno wierzę, że zajdziesz daleko, bo takich ludzi jak Ty bardzo potrzeba w regionie. Powodzenia młody człowieku :)
Jagoda
15:34, 2024-11-25
Rząd planuje wprowadzenie obowiązku rejestracji wszystk
Blingle Jacksonville, FL 10221-3 Beach Boulevard, Jacksonville, FL 32246, United Ꮪtates 9049778928 Garden night ambient lighting (Jai)
Lanora
10:58, 2024-09-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz