Zamknij

Wojewoda śląski: najtrudniejsza sytuacja w woj. śląskim dziś w nocy

17:50, 08.07.2025 Aktualizacja: 17:50, 08.07.2025
Skomentuj PAP PAP

- Spodziewamy się ciągłych opadów, które już się rozpoczęły na południu woj. śląskiego i potrwają do czwartku. Najbardziej intensywne opady wystąpią dzisiaj w nocy. (…) Wszystko wskazuje na to, że najbardziej narażone jest południe naszego województwa - mówił Wójcik.

Z aktualnych prognoz wynika, że w woj. śląskim najtrudniejsza sytuacja w najbliższych dniach będzie miała miejsce w nocy z wtorku na środę - poinformował we wtorek po południu wojewoda śląski Marek Wójcik.

Wojewoda śląski wraz z regionalnymi szefami służb wystąpił na briefingu po zakończeniu obrad zespołu zarządzania kryzysowego MSWiA, poświęconych bieżącej sytuacji pogodowej. Wcześniej we wtorek Wójcik uczestniczył w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Wojewoda zadeklarował ciągły kontakt z samorządowcami z południa regionu, którzy już odbyli posiedzenia powiatowych zespołów zarządzania kryzysowego i przygotowują się do opadów.

Zapewnił o ciągłej gotowości Państwowej Straży Pożarnej. Jak podał, od godz. 20. we wtorek zostanie podniesiona gotowość na stanowiskach kierowania tej służby. PSP dokonała też przeglądu magazynów.

- Zleciłem przegląd magazynów powodziowych, wzmocnienia obsady zarówno numeru alarmowego 112, jak i obsady Centrum Zarządzania Kryzysowego. Po konsultacji z samorządowcami żołnierze WOT-u zostali wysłani do działań prewencyjnych na terenie Czechowic-Dziedzic: chodzi o pakowanie worków z piaskiem, następnie ustawienie w newralgicznym miejscu - relacjonował wojewoda.

Wyjaśnił, że wobec potencjalnej możliwości przelania korony wałów w Czechowicach-Dziedzicach żołnierze WOT pomagają w działaniach prewencyjnych, które realizują służby komunalne i PSP. Dotąd o taką pomoc w regionie zwrócił się jedynie burmistrz tego jednego miasta.

Niezależnie, po posiedzeniu wojewódzkiego zespołu wystąpiono o dodatkową kompanię powodziową Państwowej Straży Pożarnej, która miałaby wzmocnić jednostki regionalne w zabezpieczeniu południowych powiatów woj. śląskiego.

Komendant śląskiej PSP st. brygadier Damian Legierski uściślił, że ta służba jest już po wszystkich potrzebnych odprawach i przygotowuje zasoby na prognozowane zagrożenia. Potwierdził, że do woj. śląskiego ma zostać zadysponowany centralny odwód operacyjny w postaci kompanii powodziowej i że wzmacniane są stany osobowe w niektórych jednostkach ratowniczo-gaśniczych.

Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinspektor Mariusz Krzystyniak poinformował o powołaniu centrum operacyjnego dotyczącego tylko warunków i zdarzeń pogodowych. Komendanci miejscy i powiatowi dostali zadania prewencyjne i dotyczące zagrożeń. Policja współpracuje w monitorowaniu szczególnie zagrożonych miejsc z samorządami.

Zastępca dyrektora Wód Polskich w Gliwicach Jan Grygier podał, że służba ta przeszła na całodobowe monitorowanie sytuacji hydrologicznej i jest w ciągłym kontakcie z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej w zakresie prognoz hydrologicznych i meteorologicznych.

- Jeśli chodzi o pracę zbiorników, wszystkie posiadają pełną rezerwę powodziową, również na terenie południa woj. śląskiego. To przede wszystkim zbiornik Wisła Czarna, Łąka i dodatkowo zbiornik Goczałkowice, nie będący w administracji Wód Polskich, natomiast również posiadający pełną rezerwę powodziową - wymienił Grygier.

- Ponadto jesteśmy w kontakcie z stroną czeską, administratorem zbiorników po stronie czeskiej, odnośnie prognozowanych czy planowanych zrzutów, aby być w pełni przygotowanymi na sytuację, która może mieć miejsce - dodał wicedyrektor gliwickiego RZGW.

Szef sztabu 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej podpułkownik Adrian Krótkiewicz potwierdził wysłanie 35 żołnierzy WOT do pomocy w Czechowicach-Dziedzicach i zadeklarował gotowość rozszerzenia tej pomocy.

Podsumowując wojewoda śląski zastrzegł, że na terenie całego regionu obowiązuje trzeci stopień alarmowy, w związku z czym zagrożenia związane z pogodą mogą wystąpić praktycznie na terenie każdego powiatu.

- Natomiast jeżeli chodzi o prognozowane sumy opadów, wszystkie modele wskazują na to, że największa suma opadów wystąpi na południu woj. śląskiego. Dlatego podjęliśmy decyzję o wzmocnieniu sił i środków na południu woj. śląskiego, poprzez zawnioskowanie o zadysponowanie kompanii powodziowej spoza terenu województwa - powtórzył wojewoda.

Dodał, że sytuacja m.in. z września ub. roku pokazuje, że do licznych interwencji może dochodzić na terenie całego województwa. Stąd siły spoza regionu mają być wsparciem dodatkowym, aby nie osłabiać sił i środków, którymi PSP dysponuje w różnych powiatach woj. śląskiego.

Wojewoda wskazał, że worki i pozostały sprzęt są rozdysponowane na terenie województwa: we wszystkich jego częściach województwa są magazyny powodziowe z takimi materiałami. Niektórzy starostowie już prewencyjnie ładują już worki z piaskiem na samochody, aby w miarę potrzeby szybko je dysponować.

- Jeżeli chodzi o woj. śląskie, mamy dość dużo sił i środków. Jesteśmy przygotowani na różne sytuacje powodziowe, w związku z czym część naszych zasobów jest rozproszona. Jeżeli okaże się, że będzie potrzebne jakieś wsparcie ze strony wojewódzkiego magazynu przeciwpowodziowego, zostanie udzielone - zapewnił wojewoda śląski.

Podkreślił, że dla właściwego poinformowania społeczeństwa do wszystkich osób przebywających na terenie woj. śląskiego we wtorek rano zostały alerty RCB. Dodatkowo apel o szerokie informowanie o sytuacji wystosowano do samorządów.

Wcześniej we wtorek Śląski Urząd Wojewódzki opublikował informację po obradach Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, a bielski magistrat, po obradach sztabu kryzysowego w miejskim ratuszu.

Bielscy samorządowcy poinformowali m.in. o przygotowaniach do silnych opadów ze strony służb komunalnych i o wydawaniu mieszkańcom worków z piaskiem. W siedzibie spółki PreZero przy ulicy Reksia 6. mieszkaniec może otrzymać 20 sztuk.

W regionie działają obecnie 34 obozy harcerskie. PSP zapewnia łączność z tymi miejscami, strażacy odwiedzili też je i zweryfikowali plany ewakuacji. Z kolei policja sprawdza miejsca tymczasowych obozowisk czy biwaków, informując o trudnej sytuacji pogodowej.

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie wydało ostrzeżenie 3 stopnia przed opadami m.in. w całym woj. śląskim. Obowiązuje ono od godziny 20. we wtorek do czwartkowego poranka. W tym czasie może spaść od 90 mm do 140 mm deszczu na 1 m kw., a miejscami około 170 mm. Mogą wystąpić burze. (PAP)

mtb/ agz/ amac/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%