Zamknij

Tłumy wiernych na święcie Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach

14:34, 27.04.2025 Aktualizacja: 20:41, 27.04.2025
Skomentuj PAP PAP

W poprzednim roku w święcie uczestniczyło, według łagiewnickiego sanktuarium, ponad 100 tys. osób. Organizatorzy szacują, że w tym roku liczba ta będzie podobna. W niedzielę msze św. na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbywają się przez cały dzień. Także w sobotę wieczorem trwały tu nabożeństwa, a w nocy - czuwanie modlitewne. W związku z wydarzeniem komunikacja miejska została wzmocniona - uruchomiono dodatkowe linie, a dotychczasowe tramwaje do Łagiewnik kursują częściej.

Tłumy wiernych przybyły w niedzielę do krakowskich Łagiewnik, by wziąć udział w święcie Miłosierdzia Bożego. Metropolita krakowski Marek Jędraszewski podkreślił w homilii wygłoszonej tego dnia, że Kościół wciąż żyje i kolejne postacie przekazują prawdę o miłosierdziu.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w głównej mszy niedzielnej nawiązując do ewangelii wspominał zmartwychwstanie Jezusa i zaznaczył, że jest ono największym dziełem Bożego miłosierdzia. Hierarcha mówił m.in. o świętej siostrze Faustynie, Janie Pawle II i papieżu Franciszku - osobach, które według duchownego - przekazywały kolejnym pokoleniom prawdę o miłosierdziu.

"Kościół ciągle żyje, mocą Ducha Świętego głosi tę samą ewangelię z pokolenia na pokolenie" - powiedział metropolita.

Nawiązując do sobotniego pogrzebu Franciszka, abp Jędraszewski wskazał na miłosierdzie papieża. Jak przypomniał, w 2015 r. ojciec święty ogłosił Rok Miłosierdzia. Papież apelował, aby dostrzec biedę i pomagać potrzebującym. Metropolita krakowski zwrócił uwagę na obecność osób ubogich na pogrzebie papieża. Ta obecność, według arcybiskupa, "symbolicznie zabrzmiała" w kontekście postawy Franciszka wobec ludzi biednych.

Po wygłoszeniu homilii abp Jędraszewski poświęcił Dzwon Nadziei, który trafi do sanktuarium Miłosierdzia w Medio Mundo w Peru. To siedemnasty taki dzwon, posłany z Łagiewnik do sanktuarium miłosierdzia w innym kraju.

Święto Miłosierdzia Bożego, określane też Niedzielą Miłosierdzia Bożego, do kalendarza liturgicznego wpisał najpierw kard. Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej, a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski papież Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 r. JPII ogłosił to święto dla całego Kościoła.(PAP)

bko/ jann/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%