"Co czwarty turysta przyjeżdżający do Polski trafia do Małopolski. To pokazuje, że jesteśmy wyjątkowo atrakcyjnym regionem" - podkreślił Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej (MOT), cytowany w informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Zakopane, Tatrzański Park Narodowy, Kraków, kopalnia soli w Wieliczce, Energylandia oraz podhalańskie termy - to najczęściej odwiedzane atrakcje turystyczne Małopolski w 2024 r. Region przyciągnął 26,3 mln turystów - podsumował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Z danych urzędu wynika, że region przyciągnął w zeszłym roku 26,3 mln turystów, o 25 proc. więcej niż rok wcześniej. Przychody z turystyki osiągnęły rekordowe 19,35 mld zł.
Na liście najpopularniejszych miejsc znalazły się Zakopane, Tatrzański Park Narodowy, Kraków, kopalnia soli w Wieliczce, Energylandia, podhalańskie termy oraz Ojcowski Park Narodowy. Sam Wawel odwiedziło w ubiegłym roku 3 mln turystów, a Tatrzański Park Narodowy 5 mln.
Według urzędu marszałkowskiego rok 2024 był szczególnie udany dla turystyki krajowej - liczba polskich turystów wzrosła o 31,6 proc., osiągając poziom 23,1 mln osób. Ruch turystyczny z zagranicy pozostał na stabilnym poziomie - Małopolskę odwiedziło 3,2 mln gości zagranicznych, najwięcej z Wielkiej Brytanii (11,3 proc.), Niemiec (9,6 proc.), USA (8,1 proc.), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (7,5 proc.) i Francji (6,1 proc.).
"Szczególnie cieszy nas rosnąca liczba turystów z Zatoki Perskiej. W sezonie letnim do Krakowa codziennie ląduje od pięciu do siedmiu samolotów z Rijadu, Dubaju czy Kuwejtu. To dowód, że jesteśmy otwarci na inne kultury i potrafimy spełnić wysokie oczekiwania" - ocenił Biedroń.
Dodał, że badania MOT pokazują, że turyści doceniali atmosferę regionu, jego zróżnicowaną ofertę, bezpieczeństwo, gościnność i wysokie standardy obsługi. Małopolska może się też pochwalić największą liczbą parków narodowych i rezerwatów przyrody w Polsce oraz najbogatszą bazą noclegową - ma 587 obiektów hotelarskich i ponad 50 tys. miejsc noclegowych.
Szymon Bafia (PAP)
szb/ mmu/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz