Zamknij

Szef PK powołał zespół śledczy ws. oprogramowania Hermes

12:49, 24.04.2025 Aktualizacja: 13:20, 24.04.2025
Skomentuj PAP PAP

Postępowanie w tej sprawie - jak przekazał w komunikacie prok. Nowak - jest prowadzone "w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w związku z zakupem i użytkowaniem przez Prokuraturę Krajową w latach 2020-2023 oprogramowania Hermes, służącego do automatyzacji procesu gromadzenia informacji z otwartych źródeł (OSINT), i wyrządzenia w ten sposób Skarbowi Państwa szkody majątkowej w wielkich rozmiarach".

Prokurator krajowy Dariusz Korneluk powołał zespół śledczy w sprawie oprogramowania Hermes - poinformował w czwartek rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Zespół, w skład którego weszło czterech prokuratorów, będzie pracował w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie.

Rzecznik PK poinformował też, że szefem zespołu został prok. Damian Mirecki, który jest zastępcą prokuratora regionalnego w Rzeszowie.

W ubiegłym miesiącu Najwyższa Izba Kontroli poinformowała o skierowaniu do prokuratury dwóch zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstw.

Pierwsze z zawiadomień dotyczyło wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach oraz niedopełnienia obowiązku przeprowadzenia przed tym zakupem stosownych analiz. Drugie - nieuprawnionego utajnienia dokumentu księgowego przed kontrolerami NIK w toku kontroli budżetowej w 2023 r. Izba negatywnie oceniła proces nabycia systemu Hermes przez Prokuraturę Krajową w listopadzie 2020 r., jak również zbadane podczas kontroli aspekty jego wykorzystania.

Śledztwo dotyczące nabycia i wykorzystania przez Prokuraturę Krajową oprogramowania Hermes prowadzi od 6 marca ub.r. Prokuratura Regionalna w Rzeszowie. W postępowaniu ustalono, że 20 listopada 2020 r. Prokuratura Krajowa kupiła za 15,56 mln zł ten system do analizy danych z otwartych źródeł internetowych (OSINT). Miał służyć jako narzędzie wspomagające przeprowadzanie analizy kryminalnej. Z oprogramowania korzystano od 19 stycznia 2021 r. do 13 marca 2024 r. i wykonano 398 analiz kryminalnych.

Według ustaleń rzeszowskiej prokuratury, w listopadzie i grudniu 2023 roku system Hermes został m.in. wykorzystany do przygotowania analizy dla Prokuratora Generalnego w sprawach dotyczących protestów wyborczych w związku z październikowymi wyborami parlamentarnymi.

"Celem miało być m.in. stwierdzenie +czy na portalach społecznościowych zidentyfikowano wpisy sugerujące niewłaściwe wykonywanie obowiązków przez członków komisji wyborczych w zakresie wydania kart referendalnych w dniu 15 października 2023 roku oraz czy w sieci zachęcano do wzięcia udziału w referendum lub bojkotu referendum+" - poinformował w marcu br. prokurator regionalny w Rzeszowie Jaromir Rybczak. Rzeszowska prokuratura dodała jednak, że wyników tej "analizy" ostatecznie nie wykorzystano w postępowaniu przed Izbą Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN w sprawie ważności wyborów do Sejmu i Senatu.

Producentem i dostawcą programu Hermes była izraelska firma NSO Group Technologies Ltd., będąca producentem również oprogramowania szpiegowskiego Pegasus. (PAP)

nno/ sdd/ lm/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%