Zamknij

Papież przybył na plac Świętego Piotra na zakończenie mszy dla chorych

15:02, 06.04.2025 Aktualizacja: 17:49, 06.04.2025
Skomentuj PAP PAP

Po tym, gdy Franciszek po raz pierwszy od dwóch miesięcy przybył przed południem na plac Świętego Piotra, Watykan ogłosił w komunikacie: "Dziś rano papież Franciszek przyłączył się do jubileuszowej pielgrzymki chorych i świata służby zdrowia".

Papież Franciszek w niedzielę przybył na plac Świętego Piotra na zakończenie mszy dla chorych i pracowników służby zdrowia z okazji Roku Świętego. Watykan nie zapowiedział wcześniej obecności papieża; jego pojawienie się było całkowitym zaskoczeniem dla tysięcy wiernych.

"Przed pozdrowieniem pielgrzymów i wiernych na placu, do których skierował podziękowania, otrzymał sakrament pojednania w bazylice Świętego Piotra, modlił się i przekroczył Drzwi Święte" - dodano w komunikacie biura prasowego.

Kiedy pod koniec mszy z okazji Jubileuszu Chorych i Służby Zdrowia papież przybył na wózku na plac przed bazyliką powiedział: "Dobrej niedzieli dla wszystkich, bardzo dziękuję" .

Miał kaniulę nosową do podawania tlenu. Nadal mówił z trudem, ale łatwiej niż wcześniej. Był ogólnie w lepszej formie niż dwa tygodnie temu, gdy pobłogosławił ludzi zebranych pod rzymską Polikliniką Gemelli.

Od 14 lutego przez ponad pięć tygodni papież przebywał w szpitalu, gdzie przeszedł zagrażające życiu obustronne zapalenie płuc. Był w stanie krytycznym, a lekarze przyznali później, że mógł umrzeć.

23 marca Franciszek wrócił do Watykanu i od tego czasu przechodzi rekonwalescencję. W niedzielę po raz pierwszy opuścił Dom Świętej Marty, w którym mieszka.

Wśród wiernych zebranych na placu panowało ogromne wzruszenie, oklaskiwano papieża. Widać było dziesiątki polskich flag.

W kilku językach, w tym po polsku, odczytano następujące słowa: "Jego Świątobliwość Papież Franciszek serdecznie pozdrawia wszystkich, którzy wzięli udział w tej celebracji, dziękując im z całego serca za modlitwy wznoszone do Boga w intencji jego zdrowia. Życzy, aby pielgrzymka jubileuszowa przyniosła obfite owoce. Udziela im apostolskiego błogosławieństwa, obejmując nim również bliskich, chorych i cierpiących, a także wszystkich wiernych, którzy dzisiaj się zgromadzili".

Watykan opublikował rozważania Franciszka, przygotowane na południową modlitwę Anioł Pański.

"Moi drodzy, podobnie jak podczas hospitalizacji, tak również teraz, w czasie rekonwalescencji, czuję +Boży palec+ i doświadczam jego troskliwego dotyku. W dniu Jubileuszu Chorych i Pracowników Służby Zdrowia proszę Pana, aby ten dotyk jego miłości dosięgnął cierpiących i dodał otuchy tym, którzy się nimi opiekują" - napisał papież.

"Modlę się za lekarzy, pielęgniarki, pielęgniarzy i wszystkich pracowników służby zdrowia, którzy nie zawsze otrzymują potrzebne wsparcie, by móc pracować w godnych warunkach, a niekiedy nawet stają się ofiarami agresji. Ich misja nie jest łatwa, dlatego winna być wspierana i szanowana" - zaznaczył.

Wyraził nadzieję, że odpowiednie środki będą przeznaczane zarówno na leczenie, jak i na badania naukowe, tak aby systemy opieki zdrowotnej były inkluzywne i wrażliwe na potrzeby najsłabszych i najuboższych.

Franciszek nawiązał również do obchodzonego w niedzielę Międzynarodowego Dnia Sportu dla Pokoju i Rozwoju. Wyraził pragnienie, aby "sport był znakiem nadziei dla bardzo wielu ludzi, potrzebujących pokoju i integracji społecznej" oraz podziękował stowarzyszeniom sportowym, które "w sposób konkretny wychowują w duchu braterstwa".

Zaapelował również: "Módlmy się nadal o pokój na udręczonej Ukrainie, w Palestynie, Izraelu, Libanie, Sudanie i Sudanie Południowym, w Demokratycznej Republice Konga, a w szczególności pamiętajmy o Birmie, ciężko doświadczonej także przez trzęsienie ziemi, i o Haiti, gdzie szaleje przemoc, która kilka dni temu zabiła nawet dwie siostry zakonne".

Tekst zakończył słowami: "Niech Maryja Panna nas strzeże i oręduje za nami".

Na Jubileusz w ramach Roku Świętego przybyli m.in. przedstawiciele polskiej służby zdrowia. Obecny był przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Konferencji Episkopatu Polski bp Romuald Kamiński.

Mszę dla ponad 20 tysięcy osób odprawił proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji abp Rino Fisichella.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%