Projekt rozporządzenia w tej sprawie w czwartek pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Według projektodawców zakaz to dodatkowy środek prewencyjny podnoszący poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas międzynarodowych obchodów.
MSWiA chce, by 27 stycznia w Oświęcimiu (małopolskie) oraz 26 i 27 stycznia w Krakowie obowiązywał zakaz noszenia broni. Ma to zmniejszyć zagrożenia podczas 80. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Zakaz ma dotyczyć noszenia i przemieszczania broni w stanie rozładowanym nie tylko na obszarze miasta, ale też całej gminy Oświęcim oraz całego obszaru miasta Krakowa. Zakaz dzień przed uroczystościami w Krakowie ma zwiększyć bezpieczeństwo goszczących w mieście delegacji i uczestników uroczystości korzystających z tamtejszej bazy noclegowej.
Resort w uzasadnieniu projektowanego zakazu przypomniał, że dzięki niemu posiadacze pozwoleń na broń nie będą mogli jej nosić ani przemieszczać się z bronią, przez co wyeliminowane zostaną ewentualne przypadki jej utraty i dostania się w niepowołane ręce.
"Ryzyko zaistnienia takiego niebezpieczeństwa jest wysokie z uwagi na podniesiony poziom zagrożenia o charakterze hybrydowym ze strony Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi, w tym również zagrożenia o charakterze terrorystycznym czy sabotażowym" - zaznaczył resort.
MSWiA w uzasadnieniu przypomniało, że w Polsce obowiązuje drugi stopień alarmowy - BRAVO - co oznacza, że mamy do czynienia ze zwiększonym i przewidywalnym zagrożeniem wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, ale konkretny cel ataku nie jest zidentyfikowany.
Podobne zakazy wprowadzane są podczas większych uroczystości państwowych i międzynarodowych, m.in. podczas ostatnich obchodów Dnia Niepodległości w Warszawie. Rozporządzenie szefa MSWiA wydawane jest na podstawie ustawy o broni i amunicji, jeżeli "interes bezpieczeństwa państwa lub porządek publiczny tego wymagają".
Pozwala ona ministrowi na wprowadzenie takiego zakazu na obszarze całego państwa lub na określonych obszarach na czas określony. Rozporządzenie może odnosić się do wszelkiej broni lub niektórych jej rodzajów i wprowadzać zakaz jej noszenia lub przemieszczania w stanie rozładowanym.
Nie dotyczy on pracowników ochrony przedsiębiorstw, firm ochroniarskich oraz tych pracowników, którym broń jest niezbędna do ochrony osobistej w związku z wykonywaniem obowiązków związanych ze szczególnym narażeniem na zamach przeciwko życiu lub zdrowiu, a także członków misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych.(PAP)
ago/ aba/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz