Zamknij

Sikorski zaapelował o ustanowienie 11 stycznia Międzynarodowym Dniem Niezawisłości Sędziowskiej

09:46, 12.01.2025 Aktualizacja: 10:52, 12.01.2025
Skomentuj PAP PAP

"Zwracam się do ONZ z poparciem apelu stowarzyszeń sędziów o ustanowienie dnia 11 stycznia Międzynarodowym Dniem Niezawisłości Sędziowskiej" - powiedział minister w nagraniu opublikowanym na platformie X.

Szef MSZ Radosław Sikorski zaapelował do ONZ o ustanowienie 11 stycznia Międzynarodowym Dniem Niezawisłości Sędziowskiej. Przypomniał, że ulicami Warszawy 11 stycznia 2020 r. przeszli w "Marszu Tysiąca Tóg" polscy sędziowie i prokuratorzy. Wspieram inicjatywę stowarzyszeń sędziów, by ta data była symbolem - dodał.

Szef MSZ przypomniał, że 11 stycznia 2020 r. polscy sędziowie, prokuratorzy, przedstawiciele zawodów prawniczych z całej Europy w ramach "Marszu Tysiąca Tóg" przeszli ulicami Warszawy. "Była to największa demonstracja sędziów w dziejach współczesnej Europy" - podkreślił.

Jak zaznaczył, data 11 stycznia jest symbolem walki sędziów o zachowanie niezależności sądownictwa, a także symbolem solidarności wszystkich prawników w obronie zasad praworządności. "Wspieram inicjatywę stowarzyszeń sędziów, by uczynić z tej daty symbol - Dzień Niezawisłości Sędziowskiej" - powiedział Sikorski.

"Marsz Tysiąca Tóg" przeszedł ulicami Warszawy w sobotę 11 stycznia 2020 r. pod hasłem "Prawo do niezawisłości, prawo do Europy"; był to akt sprzeciwu m.in. wobec procedowanych wtedy w parlamencie zmian w ustawach sądowych. Demonstranci zebrali się przy Sądzie Najwyższym i w milczeniu przeszli pod Sejm. Na czele demonstracji - często w togach, a czasem z togami przewieszonymi przez ramię - szli przedstawiciele zawodów prawniczych. Pierwszy rząd trzymał dwa duże transparenty z hasłami przyświecającymi demonstracji: "Prawo do niezawisłości" i "Prawo do Europy".

Choć marsz miał milczący charakter, to kilkukrotnie, m.in. pod Pałacem Prezydenckim i pod Sejmem, zgromadzeni skandowali hasło "Wolne sądy!". Pod Pałacem Prezydenckim głos zabrał wtedy sędzia Waldemar Żurek, który najpierw przypomniał treść ślubowania sędziego, a później apelował do prezydenta Andrzeja Dudy o niezależność.

Demonstracja została zorganizowana m.in. przez stowarzyszenia sędziowskie "Iustitia" i "Themis", stowarzyszenie prokuratorskie "Lex Super Omnia", stowarzyszenie adwokackie "Defensor Iuris" oraz inicjatywę "Wolne Sądy". Wśród organizacji obywatelskich reprezentowane były: Akcja Demokracja, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Komitet Obrony Demokracji i Amnesty International. (PAP)

ak/ sdd/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%