W rozmowie z PAP Szczepan Twardoch przyznał, że "wielkim i strasznym przeżyciem było zobaczenie tej wojny z bliska po raz pierwszy". "Może to duże słowo, ale było to dla mnie przeżycie jakoś formacyjne, czego będąc już po czterdziestce się nie spodziewałem" - podkreślił.
Wielkim przeżyciem było zobaczenie wojny w Ukrainie z bliska po raz pierwszy. Było to dla mnie przeżycie formacyjne, czego będąc już po czterdziestce się nie spodziewałem - powiedział PAP pisarz Szczepan Twardoch. Jego nowa powieść "Null" - poświęcona wojnie w Ukrainie - ukaże się w lutym.
Wskazał także, że równie wstrząsający był dla niego pierwszy powrót z wojennych okolic do normalnego świata, który wtedy nagle wydał mu się zupełnie nierealny. "Nie potrafiłem emocjonalnie pogodzić w sobie istnienia tych dwóch światów obok siebie. I nie mówię tutaj wcale o powrocie do Polski czy na mój rodzinny Śląsk. Najmocniej poczułem to, kiedy wróciłem z pierwszej wizyty w okopach na Donbasie do Kijowa, gdzie kwitło normalne życie" - powiedział.
Zwrócił uwagę, że "zresztą to najbardziej naturalna rzecz dla ludzi, których kraj toczy wojnę, że próbują normalnie żyć". "Za miesiąc minie trzeci rok pełnoskalowej wojny, ale tak naprawdę to już przecież jedenasty rok wojny w Ukrainie. Znam ludzi, którzy zaczęli walczyć w 2014 r., mając wówczas 17-19 lat. W efekcie całe swoje dorosłe życie spędzili w okopach" - przypomniał.
"Mam wrażenie, że ciągle jestem młodym człowiekiem. Ale mam już 45 lat. I kiedy przywożę sprzęt żołnierzom, którzy mają po dwadzieścia parę lat, to tak naprawdę czuję, że te chłopaki mogłyby być moimi dziećmi" - powiedział pisarz. Podkreślił, że "jest w tym coś strasznego i skandalicznego, że ludzie, którzy powinni studiować, chodzić na randki, bawić się, podróżować po świecie, od 11 lat siedzą w błocie i każdego dnia mogą umrzeć". "Nie ma na to mojej zgody. Ale z drugiej strony nie sposób znaleźć inne rozwiązanie" - wskazał.
xxxx
Szczepan Twardoch jest autorem kilkunastu powieści i zbiorów opowiadań, m.in.: "Morfina" (2012), "Drach" (2014), "Król" (2016), "Królestwo" (2018), "Pokora" (2020), "Chołod" (2022), "Powiedzmy, że Piontek" (2024), a także monodramu "Byk" (2022) i innych dramatów, librett operowych i scenariuszy. Uhonorowany wieloma nagrodami, w tym Paszportem "Polityki", Nagrodą im. Kościelskich, EBRD - nagrodą Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Brücke Berlin Preis, Śląskim Wawrzynem Literackim, trzykrotnie Nagrodą Kulturalną Onetu O!Lśnienia, Nagrodą Czytelników Nike, Nagrodą im. K. Kutza, Nagrodą Planety Lema. Prawa do jego powieści zostały sprzedane do kilkunastu krajów. Na podstawie "Króla" powstał serial dla Canal+ oraz dwie inscenizacje teatralne; "Morfina", "Drach" i "Pokora" również trafiły na scenę.
Od końca 2022 r. Twardoch jest zaangażowany w pomoc dla Zbrojnych Sił Ukrainy, zebrał dotąd w publicznych zbiórkach prawie dwa miliony złotych i osobiście dostarcza zakupione drony, samochody i osprzęt wojskowy na front. Za działalność na rzecz ukraińskiego wojska w 2024 r. wyróżniony nagrodą Stand with Ukraine. Mieszka w Pilchowicach na Górnym Śląsku.
Powieść "Null" ukaże się 26 lutego w wydawnictwie Marginesy. (PAP)
Pełny wywiad nadamy przed godz. 6.
Anna Kruszyńska
akr/ dki/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz