"Od kwietnia 2025 każdego dnia tygodnia pasażerowie będą mogli polecieć do Warszawy" - przekazał w komunikacie rzecznik Portu Lotniczego Lublin Piotr Jankowski.
Od startu sezonu letniego w kwietniu Polskie Linie Lotnicze LOT będą obsługiwały codziennie połączenie między Lublinem a Warszawą - poinformował w środę Port Lotniczy Lublin. Obecnie z Lublina do stolicy można polecieć pięć razy w tygodniu.
Obecnie z lubelskiego lotniska na lotnisko Chopina samoloty PLL LOT latają pięć razy w tygodniu: w poniedziałki, wtorki, środy, piątki i niedziele.
Prezes Portu Lotniczego Lublin Krzysztof Matuszczyk wskazał, że w zwiększeniu częstotliwości lotów do Warszawy nie chodzi tylko o najszybsze połączenie ze stolicą, ale przede wszystkim o możliwość skorzystania z Lotniska Chopina jako portu przesiadkowego, do dalszych lotów w Europie i na całym świecie. "Obserwujemy, ku naszemu zadowoleniu, że coraz większa liczba pasażerów korzysta z takiej sposobności w swoich podróżach turystycznych i biznesowych" - zauważył Matuszczyk.
Pasażerowie - według zapowiedzi lubelskiego portu - będą mogli dogodnie, po stosunkowo niedługim czasie oczekiwania w Warszawie, skorzystać z blisko 30 destynacji m.in. do Amsterdamu, Brukseli, Oslo, Berlina, Paryża, Frankfurtu, Monachium, ale też do Toronto, Nowego Jorku czy Chicago. Połączenie przez Warszawę pozwala także na szybkie dotarcie do krajowych lotnisk - Krakowa, Wrocławia, Poznania czy Gdańska.
Od 31 marca z lubelskiego lotniska będą także realizowane loty na lotnisko Girona Barcelona w Hiszpanii. Według zapowiedzi linii Ryanair będą one wykonywane przez cały rok, dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki. Od kwietnia ten przewoźnik ma też zwiększyć częstotliwość lotów z Lublina do Bergamo. Także w marcu włoska linia Aeroitalia ma uruchomić połączenie z Lublina na lotnisko Fiumicino pod Rzymem - na początku loty będą dwa razy w tygodniu, a w szczycie sezonu przewidywane są trzy połączenia tygodniowo.
Z lubelskiego lotniska realizowane są loty m.in. do Londynu-Luton, Mediolanu, Dublina, a w sezonie wakacyjnym także m.in. do Splitu, Heraklionu, Hurghady, Rodos.
W listopadzie ub. roku na lotnisku otwarto terminal cargo o powierzchni blisko dwóch tys. metrów kwadratowych. Koszt budowy terminala wyniósł 18 mln zł, a inwestycja została sfinansowana z kredytu.
Port Lotniczy Lublin (usytuowany w pobliskim Świdniku) oddano do użytku w 2012 r. Ma status lotniska międzynarodowego i może obsługiwać samoloty wielkości Boeinga 767 czy Airbusa A310.
W 2023 r. odprawiono tu 399 tys. pasażerów, natomiast w sezonie wakacyjnym 2024 r, skorzystało z niego blisko 280 tys. osób. To właśnie połączenia wakacyjne przyczyniają się do zwiększenia ruchu pasażerskiego na lotnisku.
Port Lotniczy Lublin jest spółką akcyjną, której wyłącznymi akcjonariuszami są jednostki samorządu terytorialnego: województwo lubelskie, gmina Lublin, gmina miejska Świdnik i powiat Świdnik. (PAP)
ren/ mick/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz