Zamknij
REKLAMA

Buda: gros inwestycji planowanych w ramach Programu Inwestycji Strategicznych doty

19:02, 25.10.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Program ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. W pierwszej edycji programu do samorządów trafi ponad 23 mld zł.

Gros inwestycji planowanych do realizacji w ramach Programu Inwestycji Strategicznych dotyczy dróg lokalnych - podkreślił w poniedziałek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Dodał, że na wiosnę przyszłego roku Polska będzie wielkim placem budowy dróg lokalnych i gminnych.

Jak podkreśliło w komunikacie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji samorządów, która pomoże odbudować gospodarkę dotkniętą gospodarczymi skutkami pandemii i pobudzi inwestycje we wszystkich regionach Polski. Resort wskazał, że samorządy w całym kraju dostaną nawet do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania kosztów ponoszonych na inwestycje, między innymi w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła czy gospodarowanie odpadami. Te inwestycje poprawią warunki życia Polaków - wskazano.

Jak podano, zgodnie z przyjętym regulaminem, o przyznaniu dofinansowania decydował Prezes Rady Ministrów w oparciu o rekomendację komisji powołanej przy KPRM. Na tej podstawie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wystawi promesy dla samorządów, a te uruchomią przetargi w ciągu maksymalnie pół roku od ich otrzymania. Członkiem kapituły oceniającej projekty był m.in. wiceminister Buda.

"Kwota przeznaczona na inwestycje w pierwszym naborze w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład została zwiększona z 20 do ponad 23 miliardów złotych. Tak duży strumień środków krajowych trafi do 97 proc. polskich samorządów" - powiedział Buda.

Dodał, że gros inwestycji planowanych do realizacji w ramach programu dotyczy dróg lokalnych. "Najwięcej potrzeb samorządowcy mają właśnie w tym zakresie. Na wiosnę przyszłego roku Polska będzie wielkim placem budowy dróg lokalnych, dróg gminnych często w bardzo małych miejscowościach. Na ten cel zostanie przeznaczone kilka miliardów złotych" - zaznaczył wiceminister.

Podał przykład Łodzi, która w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład będzie mogła zrealizować inwestycje na ok. 80 mln zł. "Przykładowo dojazd do drogi ekspresowej numer 14, która jest dziś w budowie, droga Pomorska czy ulica Mileszki - to są najgorsze drogi w Łodzi z punktu widzenia ich jakości. Z pieniędzy skorzystają również gminy ościenne Łodzi" - zaznaczył Buda. (PAP)

kmz/ amac/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMASpełnij swoje marzenia o pięknie urządzonym domu decydując się na zakupy właśnie w naszym sklepie. Dostaniesz u nas najbardziej stylowe meble tapicerowane, wśród których znajdziesz między innymi doskonałe, eleganckie narożniki, niezwykle komfortowe fotele, a także kanapy. Jako autoryzowany sprzedawca wyposażenia domowego, nasze realizacje projektujemy z myślą o gustach, jak i możliwościach finansowych Klientów. Nie czekaj, spełniaj swoje marzenia kupując nasze wytrzymałe, wykonane z solidnych materiałów wyposażenie użytku domowego.
0%