Zamknij
REKLAMA

Andrusiewicz: w Polsce działa 14 szpitali tymczasowych przeznaczonych do walki z COVID-19

16:20, 14.10.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

W czasie czwartkowej konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia pytany był o pomysł ministerstwa na to, by przestrzegano zasad sanitarnych związanych z pandemią.

W Polsce działa 14 szpitali tymczasowych przeznaczonych do walki z COVID-19. W związku z wnioskiem woj. wielkopolskiego będzie ich 15 - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że ich liczba będzie systematycznie zwiększana.

"W piątek będzie posiedzenie premiera i ministra zdrowia z wojewodami" - poinformował Andrusiewicz.

Przypomniał, że obecnie "nie tylko policja może egzekwować przepisy prawa w zakresie zakrywania nosa i ust, ale również organy podległe samorządom miast i gmin, czyli straż miejska".

"Część miast egzekwuje te przepisy" - powiedział rzecznik resortu zdrowia, wskazując np. na środki transportu miejskiego.

"Liczymy, że po rozmowach z wojewodami będzie ukierunkowanie na ściślejszą egzekucję przepisów prawa w zakresie zakrywania nosa i ust" - powiedział.

Przypomniał jednocześnie, że minister zdrowia Adam Niedzielski "z racji na bardzo dobrą współpracę z Episkopatem" zwrócił się do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z apelem, aby w kościołach proboszczowie przypominali wiernym o przestrzeganiu obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych.

Zaznaczył, że minister jest w ścisłym kontakcie z komendantem głównym Policji i na bieżąco wymieniają się informacjami na temat tego, jak wygląda egzekucja prawa.

Pytany o zapas łóżek covidowych, Andrusiewicz powiedział, że "tylko w ostatnim tygodniu na samej Lubelszczyźnie zwiększyliśmy dostępność łóżek o 33 proc., a na Podlasiu o 45 proc."

Zaznaczył, że mówiąc o wydolności systemu ochrony zdrowia i skali czwartej fali, nie wystarczy kierować się jedynie liczbą zajętych łóżek. Zaznaczył, że ważna jest także tworzona baza łóżek. "Póki możemy ją tworzyć, to robimy" - oświadczył Andrusiewicz.

Wspomniał, że również wojewoda wielkopolski zwrócił się do ministra zdrowia o otworzenie kolejnego szpitala tymczasowego.

"Dzisiaj w Polsce działa 14 szpitali tymczasowych przeznaczonych do walki z COVID-19. W ciągu ostatniego czasu zostały otwarte dwa kolejne" - powiedział rzecznik resortu zdrowia. W związku z wnioskiem wojewody wielkopolskiego będzie ich 15 - powiedział Andrusiewicz.

Zapowiedział, że systematycznie liczba szpitali tymczasowych i łóżek covidowych będzie zwiększana. Zapewnił, że liczbę łóżek covidowych można zwiększyć do 11 tys. w ciągu 24-48 godz., a w następnych 24-28 godzinach do 17 tys. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%