Zamknij
REKLAMA

Kopalnia kryptowalut w Komendzie Głównej Policji?

22:43, 29.07.2021 |
Skomentuj
REKLAMA

W Komendzie Głównej Policji, na służbowym sprzęcie, funkcjonowała kopalnia kryptowalut - dowiedział się tvn24.pl. Komendant główny policji Jarosław Szymczyk zwolnił już jednego "górnika" - czyli osobę pozyskującą wirtualną walutę - którym okazał się informatyk na cywilnym etacie. Do warszawskiej prokuratury trafiło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Według naszych nieoficjalnych informacji - lecz potwierdzonych w dwóch niezależnych źródłach - na trop kopalni kryptowalut wpadli sami policjanci.

"Miningiem", czyli wydobywaniem kryptowalut, zajmować się miał policyjny informatyk. Wykorzystał do tego policyjne komputery, które wyposażył w specjalistyczne karty graficzne, a także oprogramowanie.

- W przypadku wydobywania kryptowalut problemem jest koszt prądu, bo karty graficzne są energochłonne. Dodatkowo miał (w komendzie - red.) świetne łącze, również za darmo - mówi nasze źródło i dodaje, prosząc o zachowanie anonimowości: - Najpoważniejsza obawa, poza wizerunkową, dotyczy tego, czy w efekcie tych działań nasze bazy danych nie wypłynęły na zewnątrz.

Chodzi o specjalne policyjne bazy danych, w których gromadzone są np. wszystkie informacje od tajnych współpracowników czy zapisy z policyjnych cyfrowych kartotek, które "nie przedawniają się". - Jeśli ktoś kiedyś został skazany za handel narkotykami, to po pewnym czasie jego wyrok ulegnie zatarciu. Ale informacje o tym pozostają na zawsze właśnie w policyjnych archiwach - wyjaśniają nasi rozmówcy.

Oficjalnie policja przekazała nam, że żadnej z baz danych - zawierających tak jawne, jak klauzulowane informacje - nic nie grozi: - Bazy są bezpieczne, nie stwierdziliśmy żadnego łączenia poprzez wewnętrzną sieć, czyli Policyjną Sieć Transmisji Danych.

Jak usłyszeliśmy w centrali policji, komendant główny policji zwolnił jedną osobę, trwa proces rozwiązywania umowy o pracę z kolejną.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez zwolnionego dyscyplinarnie informatyka trafiło już do warszawskiej prokuratury. Jest to jednak wstępny etap śledztwa, dotąd ograniczony do poszukiwania biegłych, którzy ocenią skalę strat policji.

Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMASpełnij swoje marzenia o pięknie urządzonym domu decydując się na zakupy właśnie w naszym sklepie. Dostaniesz u nas najbardziej stylowe meble tapicerowane, wśród których znajdziesz między innymi doskonałe, eleganckie narożniki, niezwykle komfortowe fotele, a także kanapy. Jako autoryzowany sprzedawca wyposażenia domowego, nasze realizacje projektujemy z myślą o gustach, jak i możliwościach finansowych Klientów. Nie czekaj, spełniaj swoje marzenia kupując nasze wytrzymałe, wykonane z solidnych materiałów wyposażenie użytku domowego.
0%