Zamknij

Co zrobić z powypadkowym samochodem?

08:05, 29.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:05, 29.09.2022

Auto, które brało udział w wypadku, niemal na pewno będzie wymagało naprawy. Koszty remontu można pokryć z polisy OC lub AC, gdy jednak wszystko wskazuje na długie i skomplikowane prace, wielu kierowców rozważa po prostu sprzedaż auta. Czy takie wyjście rzeczywiście jest najlepsze?

Kiedy opłaca się naprawić auto?

Remont ma sens przy niewielkich stłuczkach, kiedy wystarczy jedynie prosta wymiana części, co często właściciel może wykonać samodzielnie w przydomowym garażu. Poważniejsze naprawy będą się opłacać, jeśli auto jest względnie nowe, a po remoncie da się z niego korzystać przez co najmniej kilka lat, i to bez ryzyka stale nawracających awarii. Odradza się natomiast naprawianie samochodów, które w wypadku zostały uszkodzone do tego stopnia, że nawet po remoncie auto będzie sprawiać problemy w dalszej eksploatacji. Nie ma też większego sensu remont w sytuacji, gdy samochód jest już naprawdę wiekowy i koszt wymiany części oraz prac renowacyjnych przewyższa rynkową wartość pojazdu. Tym bardziej mija się z celem naprawa auta, w przypadku którego stwierdzono szkodę całkowitą.

Jak sprzedać auto po wypadku?

Sprzedaż powypadkowego samochodu jak najbardziej jest możliwa. Co prawda na rynku wtórnym raczej będzie z tym ciężko, nie jest to jednak jedyna dostępna opcja. Powypadkowe samochody chętnie przyjmują do siebie takie placówki jak kupimyauto.com/skup-aut-torun/ - skup aut w Toruniu. Dla skupu nie jest istotne, czy auto jest sprawne, czy nadaje się już tylko na złom, bo i tak większość skupowanych pojazdów idzie na części, te zaś udaje się odzyskać również z powypadkowych wraków.

Jak to zrobić? Sprzedaż do skupu jest bardzo prosta, wystarczy zgłosić swoje auto i poddać je wycenie. Jeśli stawka jest zadowalająca, można od razu podpisać umowę i kierowca ma kłopot z głowy, bo od teraz prawowitym właścicielem wraku jest właśnie skup. Taka sprzedaż trwa zdecydowanie krócej niż szukanie prywatnych nabywców poprzez ogłoszenia, a i cena bywa zazwyczaj wyższa od tej, jaką udaje się wynegocjować od innego kierowcy. Oddając auto do skupu nie trzeba nawet zajmować się transportem, ponieważ po wrak przyjeżdża laweta i jest to przeważnie usługa bezpłatna, chyba że samochód jest odbierany z bardzo dalekiego miejsca – najrozsądniej będzie szukać skupów blisko miejsca zamieszkania.

Czy warto samodzielnie rozmontowywać wrak?

Używane części samochodowe to bardzo pożądany towar, może więc bardziej opłaci się samodzielny demontaż auta i sprzedaż odzyskanych podzespołów? Decydując się na ten krok trzeba jednak mieć na uwadze, że to wbrew obowiązującym przepisom – wraki muszą być utylizowane w określony sposób, a samowolnie przeprowadzony demontaż grozi wysokim mandatem.

Legalnie działające placówki, jak https://kupimyauto.com/skup-aut-inowroclaw/ - skup aut w Inowrocławiu, posiadają zezwolenie na odzyskiwanie części samochodowych, i dzięki temu mogą wystawić dokument potwierdzający prawidłowe zezłomowanie wraku. To ważne chociażby dlatego, że bez dokumentu sprzedaży powypadkowego wraku nie uda się pojazdu wyrejestrować, czyli w dalszym ciągu kierowca będzie miał obowiązek opłacania składki OC.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%