Zamknij

Czerwińska: Komitet Polityczny PiS zdecydował ws. funkcji statutowych; poseł Fogiel sekretarzem ds. międzynarodowych

22:07, 14.07.2021 PAP Aktualizacja: 22:08, 14.07.2021
Skomentuj PAP PAP

W środę odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Politycznego PiS w nowym składzie, który - jak przypomniała na briefingu rzeczniczka PiS - został wybrany przez Radę Polityczną na początku lipca, kiedy to odbył się kongres PiS.

Komitet Polityczny PiS w nowym składzie zaakceptował regulamin i zdecydował w sprawie obsady organów i funkcji statutowych, rzecznikiem partii i zastępcą pozostają osoby pełniące dotąd te obowiązki, poseł Radosław Fogiel otrzymał też nową funkcję sekretarza ds. międzynarodowych - poinformowała Anita Czerwińska.

Czerwińska poinformowała, że w środę podjęto kilka uchwał, m.in. Komitet Polityczny PiS zaakceptował dotychczasowy regulamin, który będzie dalej obowiązywał. Pozostałe uchwały dotyczyły wyboru organów i funkcji statutowych.

"Jeśli chodzi o reprezentację finansową, czyli o te osoby, które mają pełnomocnictwa do składania oświadczeń woli, to tutaj się nic nie zmieniło" - powiedziała Czerwińska. Poinformowała, że została powołana nowa funkcja - sekretarz do spraw międzynarodowych, którym został poseł Fogiel.

"Jeśli chodzi o rzeczników dyscyplinarnych, to tutaj zostały trzy osoby: senator Maria Koc, poseł Karol Karski oraz poseł Leonard Krasulski. Jeśli chodzi o funkcje rzecznika i zastępcy, to tutaj również nic się nie zmieniło. A sekretarzem Komitetu Politycznego został pan Piotr Milowański" - powiedziała Czerwińska.

Rzeczniczka dodała, że podczas obrad Komitetu Politycznego PiS "toczyła się bardzo interesująca dyskusja, która dotyczyła kwestii, które już poruszaliśmy podczas kongresu, także tych kwestii statutowych".

Fogiel, pytany o plany związane funkcją sekretarza ds. międzynarodowych, stwierdził, że są one zgodne z planami zakreślonymi podczas powoływania w styczniu w PiS biura ds. międzynarodowych, którego został wtedy szefem. "Różnica jest w zasadzie czysto formalna. Przy okazji zmiany statutu, kongres wprowadził funkcję sekretarza ds. międzynarodowych" - wyjaśnił.

Poseł dodał, że taka funkcja istnieje w większości partii politycznych na świecie. "Jest to osoba, która zajmuje się kontaktami z partiami politycznymi bliskimi ideowo w innych krajach Europy i świata" - dodał.

Czerwińska i Fogiel byli też pytani o program Polski Ład - jego promowanie oraz zaawansowanie negocjacji z Porozumieniem wicepremiera Jarosława Gowina. Czerwińska zaznaczyła, że rozmowy o Polskim Ładzie są prowadzone przy każdej okazji, gdyż jest on - jak zaznaczyła - "w tej chwili dla nas najistotniejszy". Zapewniła, że "przede wszystkim kierownictwo partii, ale także posłowie są niezwykle aktywni w regionach".

"Wspierają ich w tym samorządowcy, a także działacze struktur Prawa i Sprawiedliwości. I oczywiście nie będziemy ustawać, pomimo wakacji, w dalszym promowaniu +Polskiego Ładu+" - powiedziała. Fogiel dodał, że do tej pory odbyło się już ponad sto spotkań informacyjnych w sprawie Polskiego Ładu. "A dopiero się rozpędzamy" - dodał.

Odpowiadając na pytanie o negocjacje z Porozumieniem ws. podatków, Czerwińska powiedziała, że "rozmowy trwają, też w szerszym gronie". "Jesteśmy przekonani, że poparcie dla rozwiązań Polskiego Ładu znajdziemy nie tylko w obozie Zjednoczonej Prawicy, ale także poza naszym klubem, poza naszym ugrupowaniem" - podkreśliła.

W środę rzeczniczka prasowa Porozumienia Jarosława Gowina Magdalena Sroka zaznaczyła, że tym, co dzieli w sprawie Polskiego Ładu jest zaproponowana przez PiS 9 proc. składka zdrowotna, której nie będzie można odliczyć od dochodów. "Jest to faktyczny wzrost podatku, opłat dla prowadzących działalność gospodarczą i jest to główny punkt sporu między nami" - powiedziała rzeczniczka Porozumienia w Polsat News. Zapewniła, że w dużej części Porozumienie popiera Polski Ład, ale - jak zaznaczyła - "do końca będziemy walczyć, żeby klasę średnią, czyli małe i średnie przedsiębiorstwa uchronić przed tym drastycznym podniesieniem podatku".

Na początku lipca odbył się Kongres PiS, podczas którego Jarosław Kaczyński został wybrany na prezesa ugrupowania na kolejną kadencję. Wyłoniono także nową Radę Polityczną, która z kolei wybrała nowy skład Komitetu Politycznego PiS oraz wiceprezesów partii; do dotychczasowego grona dołączył premier Mateusz Morawiecki.

Do dotychczasowego składu Komitetu wybrani zostali m.in.: szef KPRM Michał Dworczyk, wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, a także posłowie: Joanna Borowiak, Barbara Bartuś oraz Marek Ast i Bartłomiej Wróblewski. W Komitecie nie znalazła się część europosłów, którzy do tej pory w nim zasiadali, z wyjątkiem: Beaty Szydło, Joachima Brudzińskiego, Tomasza Poręby oraz Karola Karskiego PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ mok/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%